Kulvar Haber

Kanada Rehberi

Kanada Rehberi
56 views
12 Mart 2019 - 7:36

Amerika kıt’asında yer alan Kanada, dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. 10 eyalet ve 3 bölgeye ayrılan ülkenin başkenti Ottawa’dır.

İklimi oldukça farklı olan ülkede kimi zaman -50’ye giden sıcaklıklar bulunmaktadır. Kanada’da yaşamak özellikle Türkiye’den gidenler için büyük bir soru işaretidir. Nerede kalacağım? Neler yapacağım? Ne iş bulacağım? Gibi sorular akılları kurcalamaya devam ediyor.

Bu sorulardan ilk olarak kalacak yeri cevaplandırmanız lazım. Kanada da yaşamak
isteyip istemediğinize karar vermek için öncelikle bütçenizi iyi planlamalısınız. Kiralık evler genellikle emlakçılar tarafından kiraya verilir.

Fakat iyi bir araştırmayla ev sahiplerinden de kiralayabilirsiniz. Eğer yürüyerek yorulmak istemiyorsanız, bunun için internet sayfaları bulunmaktadır.

Ayrıca gelmişken etrafı gezmek istiyorsanız, apartman dairelerine göz gezdirebilirsiniz. Kanada’da yaşamak için kiralık evler tabelalarla belirtilir. En uygun yeri bulmak için iyi bir araştırma yapmalısınız.

Kiralayacağınız evler için aynı ülkemizdeki gibi kira sözleşmeleri yapılmaktadır. Aylık olarak da sözleşme imzalayabilirsiniz. Yine evde güvenli bir şekilde kalmak için belli bir depozito vermeniz gerekiyor. Kanada’da yaşamak için uzun süreli hedefler planlayabilirsiniz. Ev almak, araba almak gibi.

Kanada da Eğitim

Kanada da yaşamak için ailenizle geldiyseniz çocuğunuz ücretsiz eğitim alabilir. Daha detaylı bilgi için yaşayacağınız bölgenin eğitimle ilgili web sitesinden yardım alabilirsiniz.

Ayrıca zorunlu eğitimde 15 yaşına kadar devam etse de insanlar genellikle okumaya devam etmektedirler. Uzun süre kanada’da yaşamak gibi planınız varsa, çocuklarınızın eğitimini önemsemelisiniz.

Kanada da Ulaşım

Ülke yüz ölçümü bakımından en büyük ülkelerden biri olduğu için ulaşımda oldukça çeşitlilik göstermektedir. Şehirler arası yolculuklar genellikle uçakla yapılmaktadır. Bunun yanında feribot, otobüs, tren ve taksilerden de yardım alabilirsiniz.

Yollar geniş olduğu için kendinize bisiklette alabilirsiniz. Kanada’da trafik kuralları oldukça sert olduğu için kurallara uymanız sizin için iyi olacaktır. İster mahallelerde ister sokaklarda yakalandığınız anda 3 yıl boyunca yıllık ödemeler yapmak zorunda kalırsınız.

Sonbaharda yola dökülen yapraklar ve kışın düşen karlar çok hoş gözükse
de evinizin önünü temizlememenin de cezası bulunuyor. Kanada da yaşamak için bir araba alıp benzinliğe gittiğinizde yine dolumu kendiniz yapmanız gerekiyor. Burada her şey kendin pişir kendin ye mantığında.

Kanada da Hayat

Kanada da yaşamak isteyenler buraya geldiğinde farklı bir kültüre rast gelebilir. Kiralayacağınız bazı apartmanlarda ortak kullanımı olan çamaşır makinesi sizi şaşırtmasın. Fakat her yerde bolca bulunan kütüphanelerden kitap, film alarak işiniz bitince iade edebiliyorsunuz.

Farklı kültürlerden insanlara ev sahipliği yapan Kanada, büyük yüzölçümünün yanında 36 milyonluk nüfusu bulunuyor. Fakat insanlar birbirine oldukça saygılı. Kanada da yaşamak, temiz hava, betonlaşmamış doğa, gelir adaleti

demektir. Kanada da tek sıkıntı sivrisinekler. Yılın her vakti sizi rahatsız edecek sivrisinekler bulunuyor.

Ülkemizdeki geç saate kadar açık olan bakalar ve marketlerin Kanada da erken kapandığını söylemek gerekiyor. Genelde Kanada da yaşamak isteyenler en çok Toronto, Montreal, Vancouver ve Ottawa’yı tercih ediyor.

Ayrıca sularında temiz olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şişelenmiş sulardan daha çok seçiliyor. Bir petrol ülkesinde benzin fiyatlarının yüksek olması ise akıllarda soru işareti bırakıyor.

Ev kiraları ise ortalama 750 ve 1000 dolar arası değişmektedir. Saatlik ücretin asgari 15 dolar olduğunu düşünürsek, pek zorlayıcı olmayacaktır.