Kulvar Haber

Karantina adası restore ediliyor

Karantina adası restore ediliyor
6 views
16 Mayıs 2020 - 20:51

Dünyada tescil edilmiş 3 karantina adasından biri olan Urla Karantina Adası’nda, koronavirüs salgının da etkili olmasıyla 16 yapı restore edilecek.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, 155 yıl önce salgın hastalıklarla mücadele merkezine dönüştürülen, Urla’ya bağlı Karantina Adası’ndaki 16 yapının restorasyonu için ihale açtı.

Restorasyon ihalesi 16 Haziran 2020 tarihinde yapılacak olan Karantina Adası, 323 bin metrekarelik bir alana sahip.

Fotoğraf: DHA

ünyada tescil edilmiş 3 karantina adasından biri olan Urla Karantina Adası, salgın hastalıkların uzun zamandır toplum gündeminden çıkmasıyla dikkatlerden uzak kalmıştı. Koronavirüs hastalığı dünyayı derinden etkileyince, karantinalar ve Karantina Adası da gündeme geldi.

Restorasyon ihalesi haziranda yapılacak

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, karantinaların yeniden toplun yaşamında yerini almaya başladığı bir dönemde Karantina Adası’ndaki 16 yapının restorasyonu için ihale açtı. 8 Mayıs’ta onay verilen, 13 Mayıs’ta ilan duyurusu yapılan restorasyon ihalesi 16 Haziran 2020 tarihinde yapılacak.

Fotoğraf: DHA

lan duyurusuna göre, İzmir’in Urla İlçesine bağlı, 1. derece arkeolojik sit alanı olan Urla Karantina Adası’ndaki Büyük Tahaffuzhane Binası ve Küçük Tahaffuzhane Binası, 1. grup kültür varlığı olarak tescilli, diğerleri 2. grup kültür varlığı olarak tescilli olmak üzere, toplam 16 adet yapının aslına uygun olarak restorasyonu yapılacak.