Kulvar Haber

Kaş tatili için ipuçları. Kaş’ta gezilecek yerler

Kaş tatili için ipuçları. Kaş’ta gezilecek yerler
12 views
07 Nisan 2019 - 18:08

Kaş Tatil Rehberi Gezilecek Görülecek Yerler! Antalya’nın gözbebeği Kaş, yerli yabancı turistlere ev sahipliği yapan en gözde tatil mekanlarından biridir. Özellikle Meis Adası manzarası ve müthiş deniziyle Tatil yapmak için ideal bir yer. Antalya’ya 3,5 saat uzaklıkta yer alan Kaş, Türkiye’nin ve dünyanın her kesiminden turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Kaş’ta nereleri gezmeli?

Kaş tatil bölgesi plajları antik kent ve doğası
Kaş tatil bölgesi plajları antik kent ve doğası

Kaş Kalkan

Kaş merkeze yaklaşık 20 km mesafede yer alan Kalkan Kaş tatil bölgeleri arasında en çok rağbet gören, doğallığını korumayı başaranşirin bir beldedir. Turistlerin yoğun ilgisini çekmeyi başaran Kalkan, muhteşem bir plaj ile çevrilidir.

Kaş Kekova

Kaş’ın gezilip görülmesi gereken yerlerinden biri olan Kekova’ya kara ulaşımı bulunmamaktadır. Türkiye’nin tek batık kentine ev sahipliği yapan Kekova aynı zamanda Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında yerini almaktadır. Ayrıca doğal SİT alanı olarak da koruma altına alınmıştır. Kekova’ya kara ulaşımının olmamasından dolayı Kaş Merkez’den hareket eden tekne turları aracılığı ile ulaşım sağlamak mümkün.

Demre

Antalya’nın şirin ilçelerinden bir diğeri ise Kaş’a yaklaşık 40 km mesafede yer alan ve Kaş tatil yerleri arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Demre’dir. Burada Likya döneminden kalma kaya mezarlarının yer aldığı Myra Antik Kenti bulunmaktadır.

Xanthos Antik Kenti

Kaş’ın Kınık köyünde yer alan Xanthos Antik Kenti, Likya’nın en büyük idari merkezi olma özelliğine sahip şehriydi. Aynı zamanda kaş’ın en büyük antik kenti olma özelliği ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde de yerini almıştır. Kaş tatilinde gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Antiphellos Antik Kenti

Özellikle tiyatro bölümü ile önem taşıyan Antiphellos Antik Kenti eski çağlardan kalan birçok kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Antik kentte yer alan tiyatro, Türkiye’nin tek deniz cepheli tiyatrosu özelliği taşır.

Tiyatro 4 bin kişilik bir kapasiteye sahiptir. Antik kentte aynı zamanda Likya lahitleri, anıt ve mezarlar yer almaktadır. Burada Kaş’ın binlerce yıllık tarihi geçmişine rastlayabilirsiniz. Kaş Merkez’den Antiphellos Antik Kenti’ne yürüyerek ulaşım sağlanabilir.

Kaş Plajları

Sadece Antalya’nın değil aynı zamanda Türkiye’nin hatta dünyanın en ünlü tatil beldelerinden biri olan Kaş, turkuaz görünümlü deniziyle muhteşem bir tatil imkânı sunar. Kaş’ın muhteşem denizinin keyfini Kaş plajlarında çıkarabilirsiniz. Kaş’ta yer alan plajlar Akçagerme plajı, Küçük Çakıl Plajı, İnceboğaz Plajı, Kaputaj plajı, Patara Plajı ve Çakıl Plajıdır.

Kaş Plajları

Kaş Patara Plajı

Kaş Tatil bölgesi için plan yapıyorsanız mutlaka Patara Plajını eklemelisiniz. Türk filmlerindeki çöl sahnelerine ev sahipliği yapan Patara Plajı, Türkiye’nin en uzun plajı olma özelliğine sahip ince kumlu bir plajdır.  Plajda ilk demokratik meclis binası ve en eski deniz feneri yer almaktadır.

Tarihi kalıntılara ev sahipliği yapan plajda sahil boyunca saatlerce yürüyüp ince kumlara negatif enerjinizi atabilirsiniz. Dalgalı ve sığ deniziyle insanı kendisine hayran bırakıyor. Yaz kış yerli yabancı birçok turiste ev sahipliği yapan Kaş, plajlarıyla tatil keyfinizi ikiye katlamaktadır.

Akçagerme Plajı

Sakin ve sıcak denizi ile özellikle çocuklarla gidilebilecek bir plaj olan Akçagerme Plajı, Kaş ile Kalkan arasında yer alır. Kaş merkeze 4 km mesafede yer alan plaj Kaş Turizm Meslek Lisesi’nin uygulama plajıdır. Bu nedenle içerisinde aquapark, çocuk parkı, tenis kortları, plaj voleybolu, kafeterya, şezlong, özel duş ve tuvaletler bulunmaktadır.

Küçük Çakıl Plajı

Kaş tatil mekanlarını merak ediyorsanız, öncelikle Küçük çakıl plajını görmelisiniz. Soğuk su kaynağı ile ilgi çeken Küçük Çakıl Plajı, Akdeniz’in yakıcı sıcağında sizi ferahlatacak muhteşem bir plajdır. Dalgalı ya da sığ bir yapıya sahip olmayan plajdan denize iskele ile girilmektedir.

Kaputaş Plajı

Turkuaz rengiyle muhteşem bir görüntüye sahip olan Kaputaş Plajı, Kalkan’a 7 km mesafededir. Oldukça dalgalı bir denize sahip olan plaj Kaş’ın en ilgi gören plajlarından biridir.

Büyük Çakıl Plajı

Kaş tatil bölgeleri içerisinde çevresindeki diğer tatil mekanlarının da yakınlığı ve güzelliği açısından en uygun plajdır. Küçük Çakıl Plajı’ndan yürüyerek buraya ulaşım sağlamak mümkün. Küçük çakıl plajına oranla daha geniş bir alana sahip olan Büyük Çakıl Plajı, kaynak sularından beslenmektedir. Bu nedenle suyu oldukça soğuktur. Çok dalgalı bir denizi yoktur.

İnceboğaz Plajı

Kaş’tan yürüyerek ulaşım sağlanan İnceboğaz Plajı, Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde yer almaktadır. Diğer plajlara oranla suyu daha sıcak olan bu plaj inanılmaz bir manzaraya sahiptir.

Limanağzı Plajı

Limanağzı Plajı eskiden doğal liman olarak da kullanılıyordu. Kaş’ın yeryüzü cennetlerinden biri olan plaja Kaş’tan tekne turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Tatilin “deniz, kum, gün” muhteşem üçlüsünü bir arada yaşayabileceğiniz en güzel plajlardan biridir.