Kulvar Haber

Katarakt nedir? Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt nedir? Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?
44 views
24 Haziran 2019 - 19:59

Katarakt hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda katarakt nedir? Katarakt ameliyatı nasıl yapılır? Gibi soruların cevaplarının yanında, bu önemli göz sağlığı sorunu hakkında önemli detaylar yer almaktadır.

İlerlemiş yaşlardaki kişilerde daha sık görülen göz hastalıkları arasında yer alan katarakt, daha genç yaşlarda da görülebilen önemli bir göz sağlığı sorunudur.

Katarakt nedir?

Gözün görme yetisinde oluşan buğulanma şeklinde ortaya çıkan göz bozukluğuna katarak denir diyerek bir gün katarakt nedir? Sorusunu basit bir şekilde cevaplayabiliriz.

Doğal göz merceği göz bebeğinin hemen arkasında bulunmakta olup, görme yetisini gözlerimize kazandıran en önemli doku budur. Adeta bir cam gibi saydam olan göz merceği çeşitli nedenlerle saydamlığını yitirerek, mat bir hal almaktadır. Bunun neticesinde gözler artık buğulu bir şekilde görmeye başlayarak katarakt hastalığın oluşmasına neden olur.

Genellikle orta yaş üstü kimselerde daha sık görülen göz rahatsızlığı, şeker hastalarında, uzun zaman kortizonlu ilaç kullanan kişilerde, gözüne fiziksel darbe almış kimselerde ve yeni doğan bebeklerde de görülebilen rahatsızlıklardan birisidir.

Katarakt tedavisi kısmında da bahsedeceğimiz gibi bu göz rahatsızlığının tek çözümü olarak, katarakt ameliyatı bilinmektedir. Rahatsızlık görüldükten sonra bir takım ilaçlı tedavi yöntemleri uygulansa da, rahatsızlığın boyutunu azaltmak ve engellemek konusunda ilaçlar beklenen sonucu vermemektedir.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

 • Rahatsızlık genellikle, aşağıdaki belirtilen şeklinde ortaya çıkmaktadır.
 • Hasta zaman zaman çift görmeye başlar.
 • Okumadan büyük oranda zorluk görülür.
 • Gözler gece görme yetisini kaybetmeye başlar.
 • Farklı göz rahatsızlıkları nedeniyle, hastanın gözlük numaraları sürekli değişmeye başlar.
 • Nesnelerin renginde sararma ve soluklaşma şeklinde görüntü ortaya çıkar.
 • Göz kamaşması gibi ışığa karşı aşırı duyarlılık görülür.
 • Genel görme yetisinde zaman geçtikçe, önemli ölçüde azalmalar görülür.
 • Bunlarla birlikte gözlerde aşırı sulanma meydana gelir.

Katarakt neden olur?

Göz lensleri şeffaflığını ve görme yetisini, içerisinde bulunan proteinlerden almaktadır. Proteinlerin özel yapısı sayesinde ışığı eksiksiz olarak geçiren bu lenslerin önemli bir bölümü ise yine proteinlerden ve sudan oluşmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ya da farklı nedenlerle gözler üzerinde bulunan protein ve su yapısı yavaş yavaş değişmeye ve bazı kısımlarda ki şeffaflığını kaybetmeye başlar. Bu niteliğini kaybeden lensler doğal olarak ışığı eskisine göre daha az geçirmekte ve katarakt rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Rahatsızlık genellikle çok yavaş bir biçimde ilerlerken bir anda görme kaybı oluşmadığı gibi, görme kaybının boyutuna, lenslerin etkilendiği yere, yoğunluğuna ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Bu nedenler rahatsızlığın normal oluşumu şeklinde, tanımlanabilir. Ancak gözün darbe alması, kullanılan ilaçlar ya da farklı bir takım hastalıklarda, bu önemli göz rahatsızlığının ortaya çıkma sebepleri arasında yer alabilmektedir.

Katarakt tedavisi

Rahatsızlığın tek tedavisi, katarakt ameliyatı yapılmasıdır. Ancak doktor muayenesi sonrasında bir takım ilaçlarda, ameliyat öncesi aşamalarda verilmektedir. Verilen bu ilaçların ise rahatsızlığın ilerlemesine yönelik olumlu bir yanı olmayıp, gözlerin yaşarması gibi ortaya çıkan farklı basit rahatsızlıklar için verilmektedir.

Katarakt ameliyat nasıl yapılır?

Görme yetisinin hastanın günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeye gelmesi, gözlerde önemli derecede iltihap gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması, hastanın göz tansiyonunun artması gibi durumlarda vakit kaybetmeden katarakt ameliyatı yapılmalıdır.

Tedavisi için uygulanan iki yöntem bulunmakta olup bunlar, intrakapsüler katarakt ekstraksiyonu ve ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu (fako) olarak bilinmektedir.

Lazerle katarakt tedavisi şeklinde bilinen yöntem, fako yöntemidir. Bu yöntem dışında lazerle hastalığın tedavisi, şu an için mümkün değildir.

Katarakt ameliyatı fiyatı

Katarakt ameliyatı fiyatı kullanılan lenslerin kalitesine ve işlemin yapıldığı merkeze göre, değişiklik göstermektedir. Farkı merkezlerde aynı marka lensler kullanılsa bile, tedaviyi yapan merkezin bilinirliği ve bulunduğu konum gibi farklı faktörler, fiyatlara etki etmektedir. Lens fiyatlarına ortalama olarak bakacak olursak, 1200 TL civarında olduğunu söylemek mümkündür.

Katarakt ameliyatı sonrası

Önemli bir göz rahatsızlığı olması nedeniyle, ameliyattan sonra bazı hususlara dikkat edilmesi önemlidir.

 • Hiçbir şekilde gözlerinize baskı uygulamayın.
 • Uzun bir süre gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının.
 • Yatarken gözlerinizde herhangi bir baskı oluşacak şekilde yatmayın.
 • Su ve sabunla gözlerinizin temasını ilk hafta boyunca kesmek de, ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.
 • Banyo ihtiyacınızı ilk haftanın sonlarına doğru, banyoda uzun süre kalmayacak şekilde giderin.
 • İlk 1 ay boyunca dışarı çıktığınızda gözlerinizin dış faktörlerden etkilenmesini önlemek için, koruyucu gözlükler kullanın.
 • Ağır kaldırmaktan, ıkınmak ve öksürmek gibi zorlayıcı şeylerden mümkün olduğunca kaçının.
 • Ameliyat sonrasındaki 15 gün boyunca, uzun süre televizyon izlemek ya da kitap okumaktan kaçınmanız faydalı olacaktır.