Kulvar Haber

KDV ve ÖTV İndirim Süresi Uzatıldı!

KDV ve ÖTV İndirim Süresi Uzatıldı!
26 views
22 Mart 2019 - 10:37

Her türlü üründe ve ticari hizmette kendisini gösteren KDV ve ÖTV vergi indirimi ile ilgili son dakikada vatandaşı ilgilendiren çok önemli bir haber geldi. Kamudan haber başlıkları içinde en dikkat çekici olan KDV ve ÖTV indiriminin süresinin uzatılacağı bildiriliyor.

Böylece 31 Mart 2019 tarihinde sona ereceği bildirilen indirimlerin, 31 Mart tarihinden itibaren 3 ay daha uzatılacağı ve toplamda 30 Haziran 2019 tarihinde sona ereceği bildirilmiştir. Tapu harçları ve vergileri için süren indirimin ise, yıl sonuna kadar uzatıldığı belirtiliyor.

KDV ve ÖTV İndirimi Hangi Ürünleri Kapsıyor

KDV ve ÖTV İndirimleri hangi Ürünleri Kapsıyor
KDV ve ÖTV İndirimleri hangi Ürünleri Kapsıyor

KDV ve ÖTV indirimi belli ürünlerden alınan harç ve vergilendirme çeşidi olarak bilinmektedir. Toplumun büyük kısmının aşina olduğu bu vergiler uzun yıllardan bu yana ülkemizde, belli ürünler üzerinden vatandaşlardan tahsis edilmeye devam edilmektedir.

Düzenlemeye konu olan KDV ve ÖTV vergi hangi ürünler üzerinden tahsis ediliyor? Buna göre her haneyi bir şekilde etkilemekte olan vergilerin kapsamı şu şekildedir;

  • Otomotiv ürünlerinde,
  • Konut ve mesken tipi gayrimenkullerde,
  • Beyaz ev eşyalarında,
  • Mobilya ürünlerinde

Düzenlemenin uygulanması ile ürünlerin fiyatlarında ve vergilendirme sisteminde gözlemlenen değişim ise şu şekilde kayıtlara geçiyor;

  • Vergisiz fiyatı 70 bin ve altı olan araçlar için ÖTV oranı toplamda %45 seviyesinden, %30’a düşürülüyor,
  • 70 bin ile 120 bin lira arasında vergisiz fiyata sahip olan araçlar için ise ÖTV oranı %50’den %35 seviyesine kadar düşürülmüştür.

KDV ve ÖTV İndirimi Resmi Gazete Karar Metni

Bilindiği gibi KDV ve ÖTV vergi indiriminin 31 Mart 2019 tarihine kadar devam edecekti. Ancak Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan resmi karar, bu sabah Resmi Gazetede yayınlandı. Karara ait orijinal metin ise aşağıda gösterildiği gibidir;

Resmi Gazete: Sayı:30721 – CUMHURBAŞKANI KARARI

Karar Sayısı: 843

Bazı Bakanlar Kurulu kararları ile Cumhurbaşkanı kararlarında değişiklik yapılmasına ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulmasına; 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (4) sayılı tarifenin “I-Tapu İşlemleri” başlıklı bölümünün 20/a fıkrası, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesi ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12 nci maddesi gereğince karar verilmiştir.

20 Mart 2019 – Recep Tayyip ERDOĞAN – CUMHURBAŞKANI

20/3/2019 TARİHLİ VE 843 SAYILI CUMHURBAŞKANI KARARININ EKİ