Kulvar Haber

Kıl Dönmesi Nedir? Laktik Asit Nasıl Kullanılır?

Kıl Dönmesi Nedir? Laktik Asit Nasıl Kullanılır?
319 views
23 Mart 2019 - 0:00

Makalemizde: Kıl Dönmesi Nedir? Batık hangi Bölgelerde Görülür? Batığın oluşmasındaki etmenler nelerdir? Batığı Nasıl Önleyebiliriz? Batığın leke bırakmaması için yapılması gerekenler, batığa kendimiz müdahale edebilir miyiz? Batık tedavisinde laktik asit peelingler, konularına değindik.

Kıl Dönmesi Nedir?

Batık, Kıl dönmesi ya da kıl batması diye tabir edilen olay. Kılın direk olarak deri içerisinde kalması veyahut kılın deri dışına çıkıp kıvrılarak deri içerisine girmesidir. Vücut, kılın batan kısmını yabancı bir maddenin batması tarzında algılayacaktır. savunma mekanizması olarak maddeye karşı savaş açması şeklinde, oluşan durumlardır.

Bu olayla birlikte kıl köklerinde kızarıklık, şişlik, sivilce tarzı oluşumlar, leke şeklinde oluşumlar ve bazen çıban gibi iltihaplı büyük şişliklerde görülebilir.

Steril şartlarda batık bölgesine müdahale ettiğimizde, kılı çektiğimizde derinin altında kıvrılarak büyüdüğünü görürüz. Bu da kılın dışarıya çıkamayıp içerde büyümeye devam ettiğini göstermektedir.

Kıl Dönmesi Hangi Bölgelerde Görülebilir?

Kıl Dönmesi Hangi Bölgelerde Görülebilir?
Kıl Dönmesi Hangi Bölgelerde Görülebilir?
  • Batık (Kıl dönmesi), ailesinde batık şikâyeti olan insanlarda genetik olarak ta görülebilen bir rahatsızlık.
  • Kıl yapısı sert veya kıvırcık olanlarda daha fazla görülebiliyor.
  • Erkeklerde çene yapısı boyun ve ense yapısında daha fazla görülebiliyor.
  • Kadınlarda kol, bikini bölgesi ve üst bacak ve bacağın tümünde görülebiliyor.

Kıl Dönmesi oluşmasındaki Nedenler Nelerdir?

Kıl Dönmesi oluşmasındaki Nedenler Nelerdir?
Kıl Dönmesi oluşmasındaki Nedenler Nelerdir?

Sir ağda, koparma, yolma, çekerek alan epilasyon aletleri, cımbız gibi müdahalelerde kılın kopmayıp kırılması sonucu içerde kalan kısmın dış gözeneğin kapanmasıyla derinin altında büyümeye devam etmesi şeklinde oluşabiliyor.

Tıbbi olarak lazer epilasyon önerilirken, çeşitli kimyasal peelingler ve alfa hidroksi asit sınıfından olan laktik asit gibi deriyi soyarak kıl dönmesini açığa çıkarak yöntemlerde kullanılabiliyor.

Kıl Dönmesini Nasıl Önleyebiliriz?

Kıl Dönmesini Nasıl Önleyebiliriz?
Kıl Dönmesini Nasıl Önleyebiliriz?

Batık sorunundan şikayetçi olan erkeklerin bu problemi önleyebilmeleri için. Öncelikle tıraş olurken, kılın uzadığı tarafa doğru tıraş olmaları gerekmekte.

Bu şekilde tıraş olunmadığında kıl kökünün yöneldiği taraf bir anda değişmeyeceği ve kılın kesildiği yön değişebileceğinden dolayı, deri gözeneğinden çıkmayıp deri içerisinde kalıp uzamaya çalışmasıyla kıl dönmesi oluşur.

Kıl dönmesi oluşmuşsa müdahale edilse bile tıraş olma sıklığını biraz daha azaltmakta yarar var. Böylelikle kılların deriden çıkmasını sağlamış oluruz ve batık şikayetinin de önüne geçmiş oluruz. Ayrıca tek bıçaklı jiletler kullanmakta batık şikayetini azaltabiliyor.

Çift bıçaklı veya 3 bıçaklı jiletler kılı daha derin kesmekte ve kıl derinin daha altında kalmakta, böyle bir durumda da cilt açık olan gözeneği kapatabildiği için kıl dışarıya çıkamamakta. Tek bıçaklı jiletler bu yönden daha avantajlı olabiliyor.

Kadınların, jilet kullanmamaları, kullanacaklarsa da kılın çıkış yönüne doğru sürmeleri gerekiyor. Ağda, epilasyon aleti, cımbız gibi, kılları koparabilecek yöntemlerde kadınlarda kıl batması şikâyetine neden olabiliyor.

Batığın Leke bırakmaması için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Öncelikle, batık oluştuğunda batığı herhangi bir alet yardımı ile (iğne gibi) çıkarmaya çalışmamalıyız. Böyle bir durumda hem dokuya zarar vereceğiz hem de dışardan gelebilecek zararlı bakterilerin de kana ya da deri altına yerleşmelerine müsaade etmiş olacağız.

Böylece bakteri enfeksiyonuna yol açabiliriz ve enfeksiyonun veya iltihabın gelişmesi ise kıl dönmesi geçse dahi geride leke bırakma olasılığını da yükseltecektir. Batık sivilce kadar basit bir durum olmamakla birlikte her ikisi de steril şartlarda müdahale gerektiren şikayetlerdir.

Batığa Kendimiz Müdahale Edebilir miyiz?

Batık şikayetinde doktora gitme şansımız olmadığında kendimiz müdahale edebiliriz ama bunu dikkatli bir şekilde gerekli uygulamalarla yapmamız gerekir. Batık tedavisi için laktik asit denilen alfa hidroksi asit sınıfıdan olan ve cilt bakım ürünlerinde de kullanılan asit maskesini ya da özel olarak üretilen kimyasal peelingleri kullanabiliriz.

Laktik Asit Peeling Batığa Nasıl Etki Eder?

Laktik Asit Peeling Batığa Nasıl Etki Eder?
Laktik Asit Peeling Batığa Nasıl Etki Eder?

Laktik asit, cildin nem dengesini korur, Molekül yapısının diğerlerine göre daha küçük olması laktik asitin cilt tarafından daha hızlı emilmesini sağlar.

Ölü epiderm hücrelerini soyarak cildin hava almasını sağlar ve ciltte bulunan batık, sivilce, leke gibi oluşumlara müdahale eder. Laktik asitler düzenli kullanımlarda cildin ölü tabakasını attığı için ve dış etmenli bakterilere direk müdahale edebildiği için cildin her daim canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Bunun yanında, batık izleri, batık lekeleri, sivilce ve sivilce izleri ve aknelerin neden olduğu cilt sorunlarının çözümünde etkili rol oynar. Zaten özellikle batık kremlerinde kullanılan asit türü de laktik asittir.

Laktik asitler anti mikrobiyal ve anti bakteriyel özelliğe sahiptirler, batık oluşumlarında da irin şeklinde bakterilerin batık oluşturan kıl yüzeyini deri içerisinde sarması ile oluşan bakteri tabakasının kurutulmasında ve batığın dışarı çıkarılmasında etkilidir.

Öncesinde deriyi soyarak batığı çevreleyen bu bakteri tabakasını açığa çıkarır ve yok olmasını sağlar. Aynı zamanda batıktan dolayı ortaya çıkan cilt tahrişini de, içerisinde bulunan a ve b vitaminleri ile düzenler, leke oluşumlarını da önlemiş olur.

 Laktik asitler normalde insan ve hayvanlarda doğal olarak üretilebilen asitlerdir fakat ilerleyen yaşlarda bu üretim azalır ve genelde vücudun ihtiyacı olan laktik asit süt ve süt ürünlerinden alınır.

Fakat bu şekilde alımlar deriye, doğal üretimdeki kadar müdahale edemeyebilir. Bu yüzden dışardan laktik asit takviyesi yapılması gerekir.

Kıl Dönmesiiçin kullanacağınız kimyasal peelinglerde %5 oranında Laktik asit, %2 Glikolik asit ve %4 oranında salisilik asit uygulayabilirsiniz. Bu karışım hem batık tedavisinde hem de siyah nokta ve sivilce tedavisinde etkili olacaktır.