Kulvar Haber

Kış meyveleri ve faydaları

Kış meyveleri ve faydaları
135 views
12 Eylül 2019 - 13:14

Her ne kadar kış aylarında daha rahat tüketebileceğimiz meyveler olsa da, gelişen imkanlar neticesinde mevsim dışında da bu meyvelere ulaşmak mümkündür. Önemli birer vitamin deposu olan kış meyveleri, sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Yazımızın devamında ülkemizde en fazla üretilen ve tüketilen bu meyveler ve sağladıkları faydaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu meyvelerin düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde, özellikle kışın ortaya çıkan birçok hastalıktan doğal bir şekilde korunabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleriyle öne çıkan bu meyveler, vücudun enfeksiyon almasına engel olmaları nedeniyle, hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmektedir. Meyvelerin faydaları sadece kış aylarında görülen hastalıklar için geçerli olmayıp, insan sağlığını ve hayatını önemli ölçüde etkileyen hastalıklara karşı da, bu meyvelerin tüketimi büyük fayda sağlamaktadır.

Kış meyveleri ve faydaları

Ayva

Vitamin değeri bakımından oldukça yüksek olan kış meyvelerinden birisi ayva, ülkemizde kullanım alanları çok yaygın meyvelerden birisidir. Reçeli, aşuresi ve tatlı çeşitleri ile daha önceden hazırlanarak her mevsim çok rahat bir şekilde tüketilmektedir. Kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça zengin bir meyve olan ayva, aynı zamanda a, b ve c vitaminleri bakımından da zengin meyveler arasındadır. Lif oranında yüksek olması, ayvanın besleyici özelliğini artırmaktadır.

Elma

Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisi olan elma, ülkemizde bol miktarda tüketiliyor. Üretim konusunda da Türkiye’de elmanın bol üretildiğini, söyleyebiliriz. E vitamini ve c vitamini bakımından zengin olan elma, bağışıklık sistemini koruyucu özelliği sayesinde özellikle soğuk havalarda vücudun direncini artırmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar her gün bir tane elma yemenin, kalp sağlığı açısından oldukça yararlı olduğunu göstermiştir.

Mandalina

Hiç şüphesiz ki kış mevsiminin gelmesiyle birlikte bol miktarda tüketilen kış meyveleri arasında, mandalina vazgeçilmez meyvelerden birisidir. Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı önceden alınabilecek doğal tedbirlerden birisi, mandalina tüketmektir. C vitamini açısından zengin olması da, cilt üzerinde olumlu faydalarına sebep olmaktadır.

Nar

Sonbaharın son aylarından itibaren görmeye başladığımız nar meyvesi de, bu mevsimde en fazla tüketilen meyveler arasında gelmektedir. Mandalina ve portakal gibi olmasa da ülkemizde yetişen meyvelerden birisi olan nar, bağırsak fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli faydalar sunmaktadır. Nar suyunun kilo vermeye yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Portakal

Kış ayının gelmesiyle birlikte manavların ve alışveriş merkezlerinin reyonlarında süsleyen portakal, yine mandalina gibi c vitamini içeriği yüksek kış meyveleri arasında bulunmaktadır. Vücuda enerji vermesinin yanında yaygın görülen kış hastalıklarına karşı da doğal bir çare olan portakal, bu mevsimlerde bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli ölçüde katkı sunmaktadır. Selülitlere karşı iyi geldiği de bilinen portakal, daha canlı ve güzel bir cilde sahip olmak için de faydalıdır.

Kivi

Sonbahar aylarında yetişmeye başlamasına karşın, kışın ilk aylarında olgunlaşmakta ve daha lezzetli bir hale gelmektedir. Kalp sağlığını koruyucu etkisi bulunan kivi, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı da koruyucudur.

Tüm bunların yanı sıra kivinin en önemli faydalarından birisi de, sindirim sistemi üzerinde olan etkileridir.

Greyfurt

Kasım ve şubat ayı arasında daha yoğun bulunan greyfurt, hücre onarımına katkı sağlamaktadır. Kansere karşı faydaları bulunan greyfurt, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücudun kış hastalıklarına karşı korunmasında da oldukça yararlıdır.

Trabzon hurması

Görünüş bakımından domatese benzeyen Trabzon hurması, yine kış meyveleri gibi a, c ve e vitaminlerinin bol bulunduğu meyveler arasındadır. Kansızlığa karşı iyi gelmesinin yanı sıra, kalp fonksiyonlarının düzenlenmesinde de, faydaları bulunmaktadır.

Kestane

Meyveler genellikle şekerli tatlara sahip olsa da, kestane bunlardan farklıdır. Tadı ve yapısı gibi tüketim şekli de farklı olan kestane içerisinde, bol miktarda selenyum bulunur. Mide hastalıklarına, hücre yenilenmesine ve strese karşı oldukça iyi gelmektedir. Kestanenin faydaları arasında kas sistemi ve kemik gelişimine sunduğu katkılarda bulunmaktadır.

Armut

Vitaminler bakımından zengin olmasının yanı sıra lif kaynağı olan armut, kış meyvelerinin klasik mevsim hastalıklarına karşı koruyucu özelliğinin yanı sıra kabızlığa da iyi gelmektedir. Bebek ve çocukların gelişiminde armudun önemli bir yeri olup, çocukların bol bol tüketmesi tavsiye edilmektedir. B1, B2, B3, B6, a ve c vitaminleri açısından zengin meyvelerin başında gelir.

Kandaki üre tuzları ve asidinin vücudun dışına atılmasına yardımcı olarak, böbreklerin daha düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

En güncel sağlık haberleri için, sitemizi takipte kalın.