Kulvar Haber

KKTC’den Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası

KKTC’den Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası
19 views
12 Temmuz 2019 - 11:08

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Kıbrıs gazilerine Milli Mücadele Madalyası vererek, gazilerimizi 45 yılın ardından onurlandırdı.

Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekatı yapmasıyla birlikte işgalcilere karşı Kıbrıs’ın kurtuluşunda canları ve kanlarıyla Milli Mücadeleye destek vermesi, Kıbrıs Türkleri ile Türkiye Türkleri arasındaki kardeşlik bağını çok daha kuvvetlendirmiş ve Kıbrıs düşman işgalinden kurtarılmıştı.

Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası Verildi

Kıbrıs gazilerine madalya ve Berat belgesi verilerek, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gaziler, 45 yıl sonunda ayrı bir gurur daha yaşadılar.

Kağıthane Belediyesi tarafından ev sahipliği yapılan ve KKTC ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortak düzenlenen törende, Kıbrıs gazileri ikinci bir onur yaşadı. Kağıthane Belediyesi Meclis salonunda yapılan törene Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, İlçe kaymakamı Hasan Göç, Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcıları ve Kağıthane Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü Mengü Günenç’te katılım sağladı.

İstanbul Sarıyer ve Kağıthane genelinde yaşayan ve sayıları 100’e yakın olan Kıbrıs gazilerine beratları takdim edilerek madalyaları verildi.

Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası

Başkan Mevlüt Öztekin: Bizim İçin Türkiye Ne ise Kıbrıs’ta Odur

Törende bir konuşma yapan Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin yaptığı konuşmasında, Türkiye Türklerinin Kıbrıs sevgisine vurgu yaparak, şunları söyledi;

“Bizim için Türkiye neyi ifade ediyorsa, aynı duyguları Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de besliyor. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Üniversite yıllarımda bana ev sahipliği yapması nedeniyle, şahsım için ayrıca bir anlam ve öneme sahiptir. Gönlümde ayrı bir yeri olan Kıbrıs, gerek coğrafi ve gerekse insani olarak benim gönlümde her zaman ayrı bir yere sahiptir. Barış Harekatı’ndan günümüze kadar gelen izleri, üniversite yıllarımda orada birebir gözlemleme fırsatım oldu. Siz değerli gazilerimizin yapmış oldukları kahramanlıkları, orada daha net görme fırsatım oldu. Devletimiz, 1974 yılında oradaki kardeşlerimizi korumak ve adaya barış ve huzuru hakim kılmak için, büyük bir görev üstlendi. Siz değerli gazilerimiz ve tüm şehitlerimiz de, oradaki Milli Mücadelemize destek vermek amacıyla, canınız pahasına katıldınız. Sizlere çok minnettar olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim. Bu vesileyle vatan toprağı uğruna canlarıyla bedel ödeyen şehitlerimizi rahmetle anar, yaralı olan gazilerimize de çok acil şifalar diliyorum. Hepinize şükranlarımı sunarım” dedi.