Kulvar Haber

KMH nedir? KMH nasıl açılır?

KMH nedir? KMH nasıl açılır?
42 views
09 Mayıs 2019 - 18:24

Aslında birçoğumuzun bildiği hizmetler arasında yer alsa da kısaltılmış olması nedeniyle pek bilinmeyen KMH nedir? Sorusunun aşağıda tanımlamasını ayrıca yapacak olsak da, KMH’nin Kredili Mevduat Hesabı sözcüklerinin kısaltılmışı olduğunu belirtelim. Yazımızın devamında KMH hesabı nasıl açılır ve özellikleri hakkındaki bilgilerin yanı sıra, KMH nedir? Sorusunun tanımını yapacağız.

KHM nedir?

KMH nedir? KMH ne demek?  Sorularına anlaşılır bir cevap verecek olursak; Normal banka kartı bulunan kişilere, kısa dönem ihtiyaçların karşılanması için bankaların sunmuş olduğu küçük tutarlı kredili mevduat hesabı diyebiliriz. Bu hesap en sık bilinen adıyla, EK Hesap olarak da anılmaktadır.

Bu özellik bir kez tanımlandığında size tanımlanan limiti dilediğiniz zaman banka ATM üzerinden, kartınızla çekmeniz mümkündür. Bu hizmetin birkaç farklı özelliği olup, en önemli özelliğinin banka hesabınızda kendi paranızın kalmadığı durumlarda kullanılabilir olduğunu söyleyebiliriz.

KMH hesabı özellikleri nelerdir?

  • Hesabın en önemli özelliği, banka hesabınızda para kalmaması halinde kullanılabilir olmasıdır.
  • KMH hesabı özellikleri arasında, bir defa açılan bu hesabı her kullanmanızda ödeme döneminde ödemesini yaptıktan sonra, her ay yeniden kullanabilir durumda olmasıdır.
  • Nakit ihtiyaçlarınıza anlık çözümler sunar.
  • Bankanın inisiyatifine göre, pek çok banka bu hesaptan çekilen tutarı taksitle ödeme imkanı da sunmaktadır.

Hangi bankalar bu hizmeti sunmaktadır?

Neredeyse tüm bankalar KMH hesabı sunmakta olup, bankalara göre bu hesaplar farklı isimlerde anılabilmektedir.

Neredeyse tüm bankalar bu hizmeti sağlıyor olsa da, bankalara göre isimlerde değişiklik yaşanabilmektedir. Bazı bankalarda Kredili mevduat hesabı, şu isimlerle adlandırılır.

Bankalardaki kredili mevduat hesap isimleri

Denizbank; Kurtaran hesap ve anında para hesabı

İş Bankası, Finansbank ve OdeaBank; Ek hesap limiti

Garanti Bankası; Avans Hesap

Akbank; Artı Para hesabı

Vakıfbank; Kredili bankomat hesabı

Halkbank; Açık hesap

Gibi, farklı hesaplarla anılmaktadır. Ancak gerek bankalar nezninde ve gerekse tüketici tarafından en fazla bilinen ismi Ek Hesap olmaktadır.

KMH hesabı nasıl açılır?

Kredili mevduat hesabı açtırmak için, öncelikle vadesiz bir banka hesabınızın bulunması gerekmektedir. Yani mevcut bir banka hesabınızın olması, bu hizmetten yararlanmak için en temel esastır ve EK hesap, bu banka hesabı üzerine açılmaktadır.

Bazı bankalar otomatik olarak bu hesabı tanımlayabilecekleri gibi, bazı bankalarda ise bu hesabın açılabilmesi için başvuru yapılması gerekebilir. Bunun için bankaların fiziki şubelerine giderek başvuru yapabileceğiniz gibi, bankaların internet ve mobil şubeleri aracılığıyla da Ek hesap başvurusu yapabilirsiniz.

Ek Hesap mı avantajlı kredi çekmek mi?

İki bankacılık hizmetinin temel noktasına baktığımızda, nihayetinde ikisinin de bir kredi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Banka kartı kredili hesabınız bir kez tanımlandıktan sonra borcunuzu dönem içerisinde ödemeniz halinde sürekli kullanılabilir olurken, banka kredisi çektiğinizde kredi borcunuz bitse dahi yeniden başvuru yapılması esastır.

KMH hesabı küçük nakit ihtiyaçlarınıza anlık çözümler sunup borcunuz olmaması halinde 7/24 ATM’den ek başvuru yapmadan çekebileceğiniz bir limittir. Kredi çekmek için başvuru yapmanız halindeyse, başvurunun değerlendirme sürecini beklemeniz gerekir.

Avantaj ve dezavantajları

İki hizmet arasında net bir kıyaslama yapmak, pek mümkün değildir. Birisi kısa tutarlı anlık ihtiyaçlarınıza çözüm sunarken, diğeri uzun vadeli daha yüksek nakit ihtiyaçlarınız için çözüm sunmaktadır. Bu nedenle ikisinin de ihtiyaçlara göre, avantaj ve dezavantajları vardır.