Kulvar Haber

Konya gezilecek yerler litesi

Konya gezilecek yerler litesi
74 views
19 Eylül 2019 - 10:16

Konya gezilecek yerler bakımından, özellikle Selçuklu ve Osmanlı’nın izlerini taşıyan tarihi yapılarıyla zengin bir şehirdir. Konya’da gezilecek yerler arasında bazı doğal güzellikler bulunsa da, doğal alanların sayısı yetersizdir.

Konya’da gezilecek yerler

İnce Minareli Medrese

Konya’da bulunan Selçuklu eserleri arasında yer alan ince minareli medrese, mimari ve tarihi yapısıyla, şehrin dikkat çeken mekanlarından birisidir. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılan bu muhteşem eser, Konya’da taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

Sırçalı Medrese

Yine bir Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılmış olan Sırçalı Medrese, Konya gezilecek yerler listenizde yer vermenizi tavsiye ettiğimiz yapılardan birisidir. Selçuklu döneminin ardından Osmanlı Devleti tarafından da kullanılan medrese, Konya’nın meram ilçesinde bulunmaktadır.

Konya Selimiye Camii

Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülen Konya Selimiye Camii, tarihi çizgisi ile Konya’da gezilecek yerler arasındadır.

İplikçi Camii

Caminin en dikkat çekici özelliği, tüm pencerelerinin cami giriş kapısından daha büyük olmasıdır. 17. Yüzyılda yaptırılan cami, şadırvanında muhteşem bir doğal akustiğin bulunması ile ünlü olup, Konya gezi rehberi listenizde mutlaka yer vermeniz gereken nadir yapılardan birisidir.

Şemsi Tebrizi Camii

Tahmini olarak 13. Yüzyılda yapılan Şemsi Tebrizi Camii, şehrin önemli tarihi eserleri arasında bulunmaktadır. Camiyi kimin yaptırdığı hakkında, kesin bir bilgi yoktur.

Aya Elena Kilisesi

Şehir merkezine 7 kilometrelik mesafede yer alan Aya Elena Kilisesi, İsa’dan sonra 327 yılında inşa edilmiştir.

Beyşehir Gölü Milli Parkı

Ülkemizin en büyük ve en önemli milli parklarından birisi olan Beyşehir Gölü Milli Parkı, doğal güzelliklere ilgi duyanların ziyaret ettiği müthiş bir manzaraya sahip bir yerdir.

Türkiye’nin 3. Büyük gölü olan Beyşehir Gölü de, Beyşehir Gölü Milli Parkı içerisinde yer almaktadır.

Selçuklu Köşkü

2 katlı Selçuklu köşkü, 2. Kılıç Arslan’ın zamanında yaptırılmıştır. Alaaddin Keykubat bu köşkü tadilata sokarak, daha da sağlam bir yapı haline gelmesini sağlamıştır.

Eşrefoğlu Camii

Selçuklu mimarisinin muhteşem detaylarını yansıtan Eşrefoğlu Camii, ahşap sütunlarıyla Konya’da gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Günümüze kadar orijinal yapısını koruyarak gelen en büyük ahşap sütunlu cami olarak bilinen Eşrefoğlu Cami, 1299 yılında yapılmıştır.

Konya Beyşehir ilçesinde bulunan cami, tarihi özelliği nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen yapıdır.

Akşehir gölü

Konya’nın doğal güzelliklerine artı bir değer katan Akşehir Gölü, adını almış olduğu Akşehir ilçesinde bulunmaktadır.

Üzerinizdeki stresi atmak ve doğanın kalbine kendinizi bırakmak istiyorsanız, Akşehir Gölü’nün kenarında güzel bir piknik yapabilir, muhteşem güzellik karşısında çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Mevlana Camii Ve Türbesi

Konya denildiği zaman akıllara ilk gelen şeyler arasında bulunan Mevlana, bilindiği gibi Mevlevi tasavvufunun kurucusudur.

Şehirde bulunan Mevlana Camii ve türbesi yerli turistler kadar, yabancılar tarafından da ziyaret edilmektedir.

Konya Arkeoloji Müzesi

Daha önce farklı binalar içinde sergilenen müze son olarak 1962 yılında, günümüzde kullanılmakta olan yerine taşınmıştır. İçerisinde özellikle bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan tarihi eserlerin yanı sıra, daha önceki dönemlere ait binlerce eser sergilenmektedir.

Müze içerisinde farklı kültürlere ait birçok tarihi eseri, rahatlıkla görmek mümkündür.

En güncel gezi rehberi ve gezilecek yerler hakkında haber almak için, sitemizi takip etmeye devam edin.