Kulvar Haber

Koronavirüs kimlere daha çok bulaşır? Koronavirüs aşısı bulundu mu?

Koronavirüs kimlere daha çok bulaşır? Koronavirüs aşısı bulundu mu?
17 views
17 Nisan 2020 - 16:21

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla diğer ülkelere de yayılan koronavirüs Türkiye’de de büyük tehlike göstermeye başladı.
Giderek artan vakalar toplumda ve devlette endişe uyandırmaya devam ederken, kimler tehlike altında, tedavisi nasıl? Merak edilen soruların cevapları detaylarda…

Koronavirüs nasıl bulaşır, koronavirüsten korunma yöntemleri nelerdir, koronavirüsü önleyecek tedavi ve ilaçlar var mı sorularına Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanları, bilim kurulu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın açıklamalarıyla bir yanıt getirdik.

Çin’in Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilen ve hızla diğer ülkelere de yayılan koronavirüs kabusu devam ediyor.

Türkiye’deki ilk koronavirüs vakası ise ilk kez 11 Mart 2020’de görüldü. O günden beri ulaşılan vaka sayısı ise korkutmaya devam ediyor.

Koronavirüs nasıl bulaşır, sorusuna Bakan Koca’nın açıklamaları ışık tuttu.
Bakan Koca, yaptığı açıklamada ilk hastaya ilişkin şunları söylemişti, “Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir.”

Bu nedenle, Coronavirüsün tam olarak insandan insana bulaşma yolunun moleküler mekanizması şu anda çözülmüş, denemez. Ancak sosyal mesafe kuralı ve evlerden çıkmayın uyarısına göre genel olarak solunum yolları hastalıklarının bulaşma prensibi benzerdir. Bu da bize hava yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu gösteriyor.

Solunum yolları hastalıkları, damlacık saçılması ile yayılır. Bu yayılma türünde, hasta bir insan öksürdüğünde ya da hapşırdığında etrafında bulunan kişiler, bu mikroba maruz kalmış olur. Bir başka bulaşma yolu ise, damlacık ile kirlenen bir nesneyi kullanma sonucunda oluşur.

Uzmanlar uyarıyor… Koronavirüse yakalanmamak için yapılması gerekenler… Koronavirüs önlemleri…

WHO virüsten korunmak için şu tavsiyelerde bulundu.
Ellerinizi yıkayın – sabun veya el temizlik jelleri virüsü öldürebilir.
Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatın ve sonrasında virüsün yayılmasına engel olmak için ellerinizi yıkayın.
Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının – elleriniz virüsün değdiği bir yere dokunursa virüs vücudunuza bulaşabilir.
Öksüren, hapşıran veya ateşi yüksek kişilerden uzak durun – 1 metre uzak durmak havaya bulaşabilecek virüsten korunmanızı sağlar.

Koronavirüs kimleri tehdit ediyor? Kimler koronavirüse yakalanabilir?

Geçtiğimiz günlerde Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Metin Yılmaz koronavirüs salgını ile ilgili risk grubunda olanları açıkladı.

30 ile 80 yaş arasındakilere dikkat çeken Yılmaz, risk gruplarını uyardı. Risk altında olduklarını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, koronavirüsün özellikle kanser, diyabet gibi sağlık problemi olan bireylerde ciddi sorunlara neden olabileceğini söyledi.

Ülkemizde 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın dışarı çıkması da alınan önlemler kapsamında hala yasak.

Koronavirüs tedavisi için ilaç var mı? Aşı bulundu mu?

Dünyada devam eden koronavirüs salgınına karşı birçok ülkede aşı çalışmaları devam ediyor.

Türk doktor Prof. Dr. Ercüment Ovalı da kendi ekibiyle günlerdir aşı çalışması yapıyor. Ovalı, Twitter’dan yaptığı açıklamada ise şunları söyledi;
“1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik.. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim.”

Ovalı’dan müjdeli haber! Tarih 23 nisan…

Prof. Dr. Ovalı, Hürriyet köşe yazarı Nedim Şener’e verdiği röpörtajda, “Sadece bir ay içinde tüm dünya çalışmalarımızla nereye vardığımızı 23 Nisan’da görecek” dedi. Aşı için tarihler 23 nisan’ı gösterirken, ülkemizin bu başarısı tüm sağlık çalışanlarının, hastaların ve vatandaşların gurur kaynağı olacak.