Kulvar Haber

Koronavirüs salgını en çok o ismi vurdu: 26 milyar dolar kaybetti

Koronavirüs salgını en çok o ismi vurdu: 26 milyar dolar kaybetti
15 views
20 Nisan 2020 - 15:46

Coronavirüs salgınıyla beraber hükümetlerin ve sayılı zenginlerin ekonomik kayıpları meydana geldi. Peki salgın sırasında en çok servetini kaybeden kişi kim oldu? Dünyanın en zengini kim? Koronavirüs ekonomik kayıplar yaşatmaya devam ediyor…


Son zamanlarda servetini iyiden iyiye artıran kişi Google gibi bir teknoloji şirketi olan Amazon’un yöneticisi olan Jeff Bezos oldu. Ancak koronavirüs Bezos’u da vurdu.


Öte yandan, Bezos’un serveti onu koronavirüs salgının da en çok maddi kayıp yaşayan kişi olmaktan korudu.


Dünya çapında kazandığı serveti ile bilinen ve sağın esnasında en çok servet kaybı yaşayan kişi Fransız Barnault Arnault oldu. 2020 senesinin başından bu yana Bezos’un serveti 28,7 milyar dolar artarken, lüks devi Louis Vuitton markasının sahibi Arnault’nun serveti 26,4 milyar dolar eridi.


Coronavirüs salgını nedeniyle küresel piyasalarda büyük dalgalanmalar yaşanırken, dünyanın en zengin kişilerinin de servet değerlerinde gözle görülebilir farklılıklar meydana geldi.


Salgının küresel anlamda ekonomiyi durma noktasına getirmesiyle, dünyanın büyük bir krize doğru ilerlediği yetkililer tarafından onaylandı. Bahsedilen ekonomik krizden payını alan isimler şüphesiz servet değerinde kazancı olan dünyacs ünlü zenginler de oldu. Birçok zenginin servet değerleri hızla düşmeye başladı, son dönemde hükümetlerin ve merkez bankalarının devasa teşvik adımlarıyla değerlerde muazzam artış görüldü.


Dünya’nın en çok kazanan ismi belli

Bloomberg tarafından yayınlanan Milyarderler Endeksi verilerine göre, e-ticaret ve bilişim devi Amazon’un patronu ABD’li Jeff Bezos’un serveti yılbaşından bu yana 28,7 milyar dolar artarak 144 milyar dolara katlayarak, ilginç bir rakama erişti.


Bezos’un ülkesinde son bir ayda 22 milyon kişi işten çıkarılırken, o kriz döneminde de servetini kat be kat arttırdı.

Maddi kaybı da en az serveti kadar büyük


Salgın döneminin en çok kaybedeni ise Fransa ve Avrupa’nın en zengin ismi olarak adını yazdıran Bernard Arnault oldu.


LVMH CEO’su ünlü Fransız iş insanı Arnault’un serveti, senenin başından beri 26,4 milyar dolar eridi ve 78,9 milyar dolara kadar düştü.
Gucci ve Louis Vuitton gibi ünlü markaların da sahibi olan Arnault, miktar bakımından dergilerde gazetelerde ve televizyonlarda servet kaybında dünyada ilk sırada yer aldı.

Öte yandan, Arnault, Bezos ve Bill Gates’in ardından dünyanın en zengin üçüncü kişisiydi, üçüncülüğünü ise hala korumaya devam ediyor. Ancak ekonomistler gidişatın iyi olmadığının, ekonomik alanda her an her şeyin olabileceğinin de altını çiziyorlar.

Bill Gates’in serveti, 2020nin başından beri 7,9 milyar dolar düşüşle 105 milyar dolara gerilemiş durumda ancak o daha çok virüsü yaydığı iddialarıyla gündemlerde yer almaya devam ediyor.