Kulvar Haber

Koronavirüs Tedavisi İçin Umut Veren Açıklama Rusya’dan Geldi

Koronavirüs Tedavisi İçin Umut Veren Açıklama Rusya’dan Geldi
25 views
29 Mart 2020 - 10:08

Dünya genelinde büyük bir salgın haline gelen ve her geçen gün insanlığın geleceğini tehdit eden koronavirüs vakaları ve bu vakalara bağlı olarak ölüm sayıları artmaya devam ediyor.

İnsanlar endişe içinde salgının gelecek günlerde nasıl bir boyut kazanacağını merak ederken, koronavirüs tedavisi için umut dolu bir açıklama Rusya’dan geldi.

Koronavirüs Tedavisi İçin İlacı Geliştirdik

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı tarafından yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs yani covid-19 salgını için yaptıkları bilimsel çalışmada sona geldiklerini duyurdular. Meflokin içerikli bir ilaç geliştirdiklerini belirten ajans, Fransa ve Çin’de koronavirüs hastalarının gelişiminde yaşanan değişikliklerin baz alınarak ilacı ürettiklerini duyurdu.

Ajans tarafından yapılan açıklamada, “Geliştirilen ilaç, koronavirüs tedavisinde hücre kültürü üzerinde etkili oluyor. Virüsün etkisini engellediği gibi kopya edilmesini de önleyecek özelliğe sahip ilaç, virüsten kaynaklı ortaya çıkan yangısal tepkinin önüne geçmektedir. Aynı zamanda bakteriyel-viral özelliği sayesinde, sendromun önünü keserek akciğerlerde antiviral konsantrasyonun yükselmesine imkân vermektedir. Bu ilaç, daha çok yeni tip coronavirus hastalarında ciddi etkilere sahip olacak bir ilaçtır” denildi.

Tedavisi Bulunmazsa İnsanları Büyük Tehlikeler Bekliyor

Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen virüs vakalarının görüldüğü ülkelerde her gün vaka sayısının katlanarak artmaya devam etmesi, covid-19 salgınının insanlığın geleceği için ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda, çok kısa sürede koronavirüs aşısı ya da herhangi bir tedavi yöntemi geliştirilemezse, insanlığı çok büyük tehlikelerin beklendiğini belirtiyor. Zira virüsün ölümcül sonuçlarının yanı sıra, ekonomik sonuçlarının da her geçen gün ağır olduğu görülüyor.

Virüs ölü sayısında beklenen dereceye gelmese bile, birçok ülkede ağır kayıpların olması ve ekonominin durma noktasına gelmesi insanları açlık ve sefaletin ortasına iterek büyük bir kaosun yaşanmasına sebep olacak öngörüsü mevcut.

Dünyanın farklı bölgelerinden yağmayı andıracak görüntülerin ortaya çıkması, gelecekte olabilecekler hakkında da şimdiden sinyal veriyor.

Evde Kalmak Çok Önemli

Virüsün yayılmaması ve en hafif şekilde atlatılması için, zorunlu haller dışında dışarı çıkılmaması büyük önem taşıyor. Çünkü covid-19 sadece kalabalık yerlerde değil, havada saatlerce asılı kalması ve rüzgarın etkisiyle uzak mesafelere gidebilmesi sebebiyle sokakta tek başına kalınsa dahi, insana bulaşabiliyor.

Bu nedenle alınabilecek tüm tedbirlerle birlikte, taşıyıcı olsun ya da olmasın herkesin mecburi haller dışında mutlaka evinde karantinaya çekilmesi hayati önem taşımaktadır.