Kulvar Haber

NewYork’ta morglar koronavirüs ölümleri yüzünden doldu

NewYork’ta morglar koronavirüs ölümleri yüzünden doldu
12 views
20 Nisan 2020 - 15:50

ABD’de yeni tip koronavirüs olarak bilinen Covid-19 salgını en çok New York şehrinde görüldü. Halkın çeyreğinden fazlasının ölümünü gözden çıkardıklarını açıklayan ABD hükümeti ölü insanları yerleştirecek morg bulamaz hale geldi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de Koronavirüs’ten kaynaklı ölüm sayıları korkunç rakamlara ulaşmaya devam ediyor. Ölen insanların çokluğundan dolayı sağlık çalışanları artık hastanelere ve morglara insanları sığdıramadığını açıklamıştı. Bu kapsamda hükümet sağlık alanında bir revizyona gitti, morg kapasitesinin ek çadır ve mobil morglarla yaklaşık 4 kat artırıldığı bildirildi.

ABD’de Kovid-19 kaynaklı ölümlerin en hızlı artış gösterdiği New York’ta mevcut morg kapasitesi talebi karşılayamayınca, New York şehir yönetimi, ek çadır ve mobil morglar ile mevcut kapasiteyi artırma yoluna gitti.

Baş Tıbbi Muayene Dairesi Kamu İşleri Ofisi Genel Müdürü Aja Worthy-Davis, dün yaptığı açıklamada, ‘’Geçici morglar olmadan, şehir 800 ila 900 cenaze barındırabiliyordu, çadır ve soğutmalı kamyonlar ile birlikte kapasiteyi 3 bin 500 ila 3 bin 600’e kadar yükselttik” dedi.


Morgları hastane bahçesine yerleştirdiler


Ölü insanları morglara yerleştiremedikleri sebebiyle çaresiz kalan doktor ve hemşireler harekete geçti. New York şehir sınırları içinde bulunan Manhattan’ın Kips Bay mahallesindeki Bellevue Hastane Merkezi’nin yakınında, Queens Elmhurst Hastanesi, Brooklyn Hastane Merkezi başta olmak üzere şehirdeki bazı hastanelerin bahçelerine ve yakın bölgelerine mobil morg üniteleri kuruldu.


Koronavirüs rakamlarının en yoğun olduğu kent Newyork’ta hastane park ve bahçeleri de morglarla doldu. Mobil morg üniteleri adı verilen bu morglar ile birlikte New York şehrinin cenaze kapasitesi 2 bin 700 civarında artış gösterdi.


Konu ile ilgili konuşan FEMA New York ve New Jersey Bölge Yöneticisi Thomas New Essen ise gelişmelere bağlı olarak, ileriki günlerde morg kapasitesini daha da artırabileceklerini kaydetti.


Essen, “Sorunun bir kısmına geçici olarak yardımcı olmak için New York’a soğutmalı kamyonlar gönderiyoruz. Ordu, yardım etmek için Manhattan’a 42 kişi gönderdi. New York City’nin Queens ilçesinde ciddi bir yardıma ihtiyaç var, bu konularda çözüm için çalışıyoruz.’’ ifadelerine yer verdi.
Görüntüler ve alınan bilgilerin ürkünç olmasına ek olarak ABD vatandaşı da sokakların morg alanlarına dönüşmesinden dolayı tedirgin. İlerleyen günlerde onları neler beklediğinden habersiz, korkutucu manzarayı izlediklerini dile getiriyorlar.


Her ne kadar morg konusunda eksiklik yaşansa da, sağlık ekipmanı ve hastane ve sağlık kuruluşları bakımından hükümet, sorun yaşayacağını düşünmüyor. Trump yeterli ekipmanları olduğunun altını çizerek, vatandaşlarına kendi adının yer aldığı bağış çekleri de gönderdi.
Vatandaşlarının salgın sürecinde maddi sıkıntı yaşamaması için attığı bu olumlu adımın, kendi ismini öne çıkardığı gerekçesiyle etraftan da tepki topladı.


Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada “Virüse karşı zaferden başka seçeneğimiz yok. Önümüzde zorlu 30 gün var. Bu 30 gün çok önemli” ifadelerini kullanmıştı.