Kulvar Haber

Küçük Evler İçin Dizayn – Dekor Fikirleri

Küçük Evler İçin Dizayn – Dekor Fikirleri
109 views
27 Mart 2019 - 2:52

Küçük Evler İçin Dizayn – Dekor Fikirleri. Yaşam şartlarının değişmesi, nüfusun artması ve toprakların azalması ile birlikte yaşam alanlarımız git gide küçülmektedir. Bu nedenle yaşadığımız yeri daha kullanışlı hale getirebilmek için bir takım dekorasyon fikirleri ile düşüncelerinizi genişletmeye çalışacağız.

Küçük Evler İçin Dizayn - Dekor Fikirleri
Küçük Evler İçin Dizayn – Dekor Fikirleri

Küçük Evler İçin Dizayn Nereden Başlamalı?

Küçük ev dekorasyonu alanında ilk olarak uygulanan plan açık renkli mutfaklar olmalıdır. Çünkü evlerde bulunan duvar ve kapı sayısı evi olduğundan da küçük göstererek kullanım alanlarını daraltmaktadır.

Hızlı şehir yaşantısı ile birlikte son yıllarda inşa edilen evlerin birçoğu Amerikan mutfak denilen tarzda mutfaklara sahiptir. Bu nedenle eviniz küçük alanınız dar ve geniş bir alan için dekorasyona ihtiyacınız varsa ilk olarak mutfak kapısından başlayarak mutfağı açık hale getirebilirsiniz.

Küçük evlerin dekorasyonu büyük evlere göre daha zordur. Çünkü daha küçük bir alana daha fazla eşya sığdırmak zorundasınız. Evinizin dekorasyonunda tüm ince ayrıntıları göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin merdiven altı, kullanılmayan yatak altları, dolaplarda kalan boş alanlar gibi. Yaşadığınız alan dar olduğundan dolayı eşya seçiminde de son derece dikkatli davranarak daha fonksiyonel eşyalar tercih etmelisiniz. Özellikle katlanabilir mobilya çeşitleri dar alanlar için oldukça büyük bir avantajdır. En kuytu köşeleri bile kullanılabilir hale getirmeniz gerekir.

Küçük Evler İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük Evler İçin Dizayn - Dekor Fikirleri
Küçük Evler İçin Dizayn – Dekor Fikirleri

Evinizde bulunan herhangi bir odayı birden fazla amaç için kullanacaksanız odanın yerleşimine dikkat etmelisiniz. Çünkü farklı kullanım alanlarının birbirinden ayrılması yaşadığınız alanı daha da kullanılama hale getirmektedir.

Fakat odayı farklı kullanım alanları için kullanacaksanız zemin döşemesi, farklı ışıklandırma ve aksesuarlar kullanarak odanın daha dar ve düzensiz görünmesini engellemelisiniz.

Küçük evlerin sorunsuz dekorasyonlarından ve kullanışlı eşyalarından biri kesinlikle katlanabilir mobilyalardır. Katlanabilir mobilyaları istediğiniz zaman açıp kullanabilir daha sonrasında katlayıp saklayabilirsiniz. Bu durum evinizi olduğundan çok daha geniş gösterecektir ve kullanım alanı oluşacaktır.

Odanız için mobilya alırken odanın ölçülerine uygun özel olarak üretilen mobilyalar tercih ederek alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Özellikle genç odası için özel tasarım mobilyalar tercih edebilirsiniz. Aksi takdirde aldığınız eşyaları odaya yerleştirmeniz ve kullanılabilir alan bırakmanız daha da zor hale gelebilir.

Aynı mekanı farklı kullanım alanları için kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken en önemli dekorasyonlardan biri kesinlikle ışıklandırma olmalıdır. Aynı alanı hem çalışma odası hem de oturma odası olarak kullanabilirsiniz.

Ya da açık mutfak dediğimiz tarzda salon ve mutfağı birleştirip farklı kullanım alanları olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca ışıklandırma ile çok da şık bir görüntü oluşacaktır.

Küçük Ev Dekorasyonu İçin Kullanılabilirlik Ne Kadar Önemli?

Evinizin tüm köşelerini değerlendirebilirsiniz. Asma katlardan depolara, duvarlardan merdiven altlarına kadar her köşeyi kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Özellikle tek odalı evleri kullanışlı hale getirmenin en iyi yolu iyi bir dekorasyondan geçer.

Küçük evleri dekore ederken bulabildiğiniz tüm boş alanları depolama amacı ile kullanarak hem daha fonksiyonel hem de tasarımsal olarak daha esteti hale getirebilirsiniz.

Geniş bir alanı perde ya da paravan ile ikiye ayırarak iki farklı kullanım alanı haline getirebilirsiniz. Pratik kullanımı olan ve hesaplı bir şekilde yaptırılan paravanlar ile kullanışlı bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Küçük evlerde yeterince yer bulamamanın en büyük nedenlerinden biri de yanlış seçilen mobilya ve aksesuarlardır. Çok sayıda aksesuar kullanmanız ve kullandığınız aksesuarların büyüklüğü eviniz için bir dezavantaj olabilir. Daha minimal aksesuar ve mobilyalar ile evinizi kullanışlı hale getirin.

Evinizin daha ferah görünmesi için beyaz ve günışığından yararlanması gerekir. Evinizde açık renkler ve bol pencereler kullanarak evinize farklı bir hava katabilirsiniz. Evlerde kullanabileceğiniz dikey mobilyalar evinizi sadece genişlik olarak değil yükseklik olarak da kullanmanızı ve alan açmanızı sağlar.

Son dönemlerde tasarlanan mobilyalar hem yatak, hm raf, hem kitaplık hem de dolap olarak kullanılmaktadır. Bu tasarım küçük bir yatak odası için son derece kullanışlı bir çözümdür.

olarak kullanılmaktadır. Bu tasarım küçük bir yatak odası için son derece kullanışlı bir çözümdür.

Küçük Evlerde Kullanılmayan Alanlar

Küçük ev dekorasyonlarında kullanılmayan alanları titiz bir dekorasyon sonucu kullanışlı hale getirebilmeniz için birkaç öneride bulunacağız.

Kullanılmayan küçük köşeleri kullanarak evinizdeki eşyalara yer açabilirsiniz. Mesela odalarda ya da koridorlarda iki kapı arasında kalan küçük köşeleri kullanabilirsiniz. Fazla derin olmayan üçgen şeklindeki raflar ile bu alanları kullanabilirsiniz.

Evinizde boş duran ve hiçbir fonksiyonu olmayan duvarları kullanabilirsiniz. Evinizde bulunan dolapların içleri aslında tam da dolu değildir. Buralarda boş alanları değerlendirebilirsiniz.

Dolapların iç bölümleri genellikle ihtiyaca göre üretilmemiştir. Bu nedenle dolapların iç bölümleri için özel olarak dizayn edilmiş aksesuarlar bulunmaktadır. Bunları kullanarak dolaplarınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Kullanılmayan yatak altlarını kullanarak çok büyük bir yükten kurtulabilirsiniz. Günlük olarak kullanmadığınız eşya ve yatakları yatak altlarında saklayaabilirsiniz.