Kulvar Haber

Küçük Mutfak Nasıl Dekor Edilmeli?

Küçük Mutfak Nasıl Dekor Edilmeli?
11 views
16 Mayıs 2019 - 15:37

Küçük Mutfak Nasıl Dekor Edilmeli? Küçük mekanlara sahipseniz mutlaka mekanın dekorasyonunda renklere önem vermelisiniz. Bir mekanı büyük gösteren şey her zaman duvarların rengidir. Küçük mutfaklara sahipseniz duvar renklerini mutlaka beyaz gibi açık renk tonlarında tutmalısınız.

Küçük mutfak nasıl dekor edilmeli denildiğinde ilk olarak duvar rengine önem vermelisiniz. Küçük mutfaklarda mutfak dolaplarınızı da açık renk tonlarında tutarak çok daha geniş bir mekan hissi yaratabilirsiniz. Dolaplarınız beyaz olduğunda ışığı yansıtacağı için oldukça aydınlık bir mekana sahip olacaksınızdır. Koyu renkli dolaplar mutfağınızı çok daha boğacaktır ve karanlık bir görünüm elde etmenize sebep olacaktır. Bu yüzden dekor konusunda her zaman küçük mekanlar için açık renkleri tercih etmelisiniz.

Halı Tercihi İle Mekana Renk Katın

Halı Tercihi İle Mekana Renk Katın
Halı Tercihi İle Mekana Renk Katın

Beyaz ağırlıklı bir mutfak içerisinde aksesuar kullanımı ile mekanınızı renklendirebilirsiniz. Özellikle zeminde kullanacağınız renkler mutfağın havasını bir anda değiştirecektir. Zeminde renkli mozaik fayans tercih edebilirsiniz. Bu şekilde çok daha farklı ve nostaljik bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca renkli halı seçimleriniz ile de mekana renk katabilirsiniz.

Mutfaklarınız bu şekilde çok daha canlı ve aydınlık gözükecektir. Ayrıca mutfak için halı seçimi yaparken büyük zemini kaplayan halılar yerine ortaya küçük kesimli halılar tercih ederek mekanın daha geniş olduğu hissini yaratabilirsiniz.

Mutfak Fayans Seçimi

Küçük Mutfak Nasıl Dekor Edilmeli? Mutfal Fayans Seçimi
Küçük Mutfak Nasıl Dekor Edilmeli? Mutfal Fayans Seçimi

Küçük mutfaklarda oldukça açık duvarla üzerine gene açık renkli kendinden desenli ve ışıltılı fayanslar tercih ettiğinizde mutfağınız istediğiniz büyüklükte görünecektir. Fayans seçimlerinizi mutfak dolaplarınızın tam tersi zıt bir renkte kullanarak da kontrastı yakalayabilirsiniz. Bu şekilde de dikkat çekici bir görünüm elde edeceksinizdir.

Fayans seçiminizi aynalı fayanslardan yana kullanarak mekana derinlik katabilirsiniz. Aynalı fayanslar aynı zamanda mekanın çok daha büyük ve ferah gözükmesini de sağlayacaktır. Küçük Mutfak Nasıl Dekor Edilmeli? Denildiğinde bu tarz fayans seçeneklerini değerlendirerek kendi tarzınız ile de birleştirerek farklı görünümler elde edebilirsiniz.

Mutfak Aksesuarları

Küçük Mutfak Nasıl Dekor Edilmeli? Mutfak Aksesuarları
Küçük Mutfak Nasıl Dekor Edilmeli? Mutfak Aksesuarları

Mutfaklarınıza renk katacak dekoratif fikirler ve aksesuar seçimleri ile mekana ruh katabilirsiniz. Çok daha canlı ve dinamik bir mutfak görünümü için soft renklere sahip olan aksesuarları kullanabilirsiniz. Özellikle duvarlar da renkli saat ve tablolar tercih ederek mekana bir karakter katabilirsiniz.

Kendi tarzınıza güveniyorsanız tarzınızı yansıtan ufak aksesuar seçimleri yapabilirsiniz. Şık bir mutfak görünüm için ayna kullanarak hem mekanı büyük gösterebilir hem de oldukça şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Daha çok renkli bir tarzınız var ise minimalist çizgilere sahip mutfak aksesuarlarını kullanarak mutfağınızı renklendirebilirsiniz.

Raflarla Mutfağınızı Daha Kullanışlı Hale Getirin

Raflarla Mutfağınızı Daha Kullanışlı Hale Getirin
Raflarla Mutfağınızı Daha Kullanışlı Hale Getirin

Küçük mutfakların genel olarak sıkıntısı depolama alanıdır. Dekoratif çözümler ile küçük mutfaklarınızda daha çok rafa ve alana sahip olabilirsiniz. Bunun için farklı tasarımlara sahip rafları kullanabilirsiniz. Küçük Mutfak Nasıl Dekor Edilmeli? Denildiğinde hem hoş bir görüntü için hem de daha çok depolama alanı için nişleri ve rafları tercih edebilirsiniz. Bu şekilde çok daha pratik kullanım alanlarına çok daha dekoratif bir şekilde ulaşacaksınızdır. Fakat küçük mekanlarda raf kullanımlarına dikkat etmelisiniz.

Her yerde raf kullanarak mekanı çok daha boğucu bir hale sokmamalısınız. Sadece tek bir duvarda birkaç adet şık görünümlü raflar tercih edebilirsiniz. Çok daha doğal bir görünüm elde etmek için ahşap geometrik şekilli rafları kullanarak dış mekanı içeriye taşıyabilirsiniz. Bu şekilde mutfağınız çok daha ferah ve soft bir görünüm kazanacaktır. Küçük mutfak için tüm bu dekorasyon fikirlerini değerlendirerek mutfağınızı kendi tarzınıza dekore ederek geniş alanlar elde edebilirsiniz.