Kulvar Haber

Küçük Salon Nasıl Dekor Edilmeli

Küçük Salon Nasıl Dekor Edilmeli
72 views
14 Mayıs 2019 - 16:37
Küçük salon nasıl dekor edilmeli
Küçük salon nasıl dekor edilmeli

Küçük mekanlar için iç dekorasyon oldukça önemlidir. Özellikle duvarlarda kullanılan renkler mekanın boyutunu direk etkileyecektir. Küçük salon nasıl dekor edilmeli denildiğinde  duvarlarda mutlaka açık renkleri tercih etmelisiniz.

Koyu renkli duvarlar
Koyu renkli duvarlar

Küçük Salon Nasıl Dekor Edilmeli

Genellikle beyaz renk tonları kullanıldığında mekanlar olduklarından çok daha ferah ve geniş gözükmektedir. Koyu renkli duvarlar salonunuzun olduğundan çok daha küçük olmasına sebep olacaktır ve oldukça karanlık bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bu yüzden ev dekorasyonlarınızı yaparken mutlaka açık bej tonları ve beyaz renkler tercih etmelisiniz.

Açık Renkli Mobilya Seçimi

Açık Renkli Mobilya Seçimi
Açık Renkli Mobilya Seçimi – Küçük Salon Nasıl Dekor Edilmeli

Küçük salonlarda daha az yer kaplayan ve açık renk tonlarında mobilyalar tercih ettiğinizde hem alanınız çok kısıtlanmamış olacak hem de eviniz olduğundan çok daha ferah bir görünüme kavuşacaktır. Küçük mekanların aydınlık olması çok önemlidir.

Karanlık bir oda görünüm salonu çok daha küçük gösterecek ve içinizi daraltacaktır. Bu yüzden küçük salonlarda mobilya takımları yerine l koltuklar tercih edebilirsiniz. Bu şekilde yeterli alanı sağlarken aynı zamanda alanı da küçültmemiş olursunuz.

Küçük salonlarda mutlaka dekor konusunda beyaz mobilyalar kullanmaya çalışın. Beyaz ya da açık renk mobilya tercihi mekanın olduğundan çok daha büyük bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Aksesuar Seçimi – Küçük Salon Nasıl Dekor Edilmeli

Aksesuar Seçimi
Aksesuar Seçimi – Küçük Salon Nasıl Dekor Edilmeli

Küçük mekanları renklendirmek için aksesuar tercih etmelisiniz. Mekanın alanını kapatmayacak şekilde küçük dekoratif aksesuarlar kullandığınızda salonunuzun çok daha modern ve dinamik bir görüntüsü olacaktır. Genelde yeşil tonlarında ve ahşap aksesuarlar tercih ederek dış mekanı içeriye taşıyabilirsiniz. Bu şekilde çok daha ferah ve ruhunuzu dinlendiren bir alana sahip olacaksınızdır.

Genelde gösterişli bir mekan elde etmek için altın varaklı aynalar gibi aksesuarlar tercih edilir. Fakat mekan küçük olduğu için bu tarz ışıltılar aslında mekanın çok daha küçük gözükmesine neden olacaktır. Bu yüzden daha modern çizgilere ve renklere sahip aksesuar tercihleri ile evinizi renklendirebilirsiniz.

Çerçeve Seçimi

Salon Nasıl Dekor Edilmeli - Çerçeve Seçimi
Salon Nasıl Dekor Edilmeli – Çerçeve Seçimi

Salon duvarlarınızı daha şık ve dikkat çekici bir hale getirmek için beyaz fon üzerine siyah çerçeveli ürünler kullanabilirsiniz. Bu tarz çerçeveler hem oldukça zarif bir görüntü oluşturmakta hem de karakter ortaya koymaktadır. Bu şekilde küçük salonlarınızı renklendirebilir ve minimalist bir tarz ortaya koyabilirsiniz. Çerçevelerin içerisinde yeşil ağırlıklı bitkiler kullanarak da daha doğal ve fresh bir mekan görüntüsü çizebilirsiniz.

Ayna Seçimleri İle Mekanı Büyültmek

Ayna Seçimleri İle Mekanı Büyültmek
Ayna Seçimleri İle Mekanı Büyültmek

Küçük mekanları daha büyük göstermek için aksesuarlardan yardım alabilirsiniz. Bunun için ayna doğru bir tercih olacaktır. Özellikle geometrik tarzda büyük ayna kullanımı ile iç mekanlarınızı rahatlıkla büyültebilirsiniz. Karşılıklı ayna kullanımı ile de mekan içerisinde bir derinlik oluşturabilirsiniz.

Pencere karşısında ayna kullanarak dış mekanı içeriye ekleyerek daha geniş bir görünümü kolaylıkla elde edebilirsiniz. Küçük mekanlarda ayna tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken çok büyük ve gösterişli, gümüş ve altın işlemeli aynaları tercih etmemek olacaktır.

Özellikle ince çerçevelere sahip olan ve minimalist dokunuşlar ile dekore edilmiş sade ama şık görüntüye sahip aynaları tercih etmelisiniz. Bu şekilde evinizde şıklığı yakalarken aynı zamanda mekanın da olduğundan çok daha büyük gözükmesini sağlayacaksınızdır. Eğer mekan çok küçük ise bir duvarı tamamen ayna ile kaplayabilirsiniz ya da tavanı ayna ile kaplayarak mekanda derinlik yakalayabilirsiniz.

Bunun dışında geometrik parçalara sahip çoklu aynaları yan yana kullanarak da duvarlarınızda şık bir görünüm oluştururken salonunuzun daha geniş olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde dekoratif fikirler ile mekanlarınızı olduğundan çok daha büyük gösterebilirsiniz.