Kulvar Haber

Küçükçekmece gölü’nde kimyasal atık iddiası

Küçükçekmece gölü’nde kimyasal atık iddiası
16 views
11 Haziran 2020 - 21:40

İstanbul’da Küçükçekmece’de gölün renk değiştirmesi ve koku gelmesi üzerin çok sayıda kişi resmi kurumlara telefonla şikayette bulundu. Çevre sakinleri, Küçükçekmece Gölü’ne uzanan kanalizasyon borularından akan kahverengi renkteki kimyasal atıkların göle karıştığını belirtiyor.

İstanbul’da Küçükçekmece ile Avcılar ilçeleri arasında bulunan Küçükçekmece Gölü’nün bir bölümü son günlerde kahverengiye büründü. Renk değiştiren gölden koku da yükselmeye başladı.

Çevrede yaşayanlar oluşan manzaradan rahatsız olduklarını belirtirken, göle uzanan bazı kanalizasyon borularından atık su bırakıldığı kaydedildi. Kameralara yansıyan görüntülerde de borulardan akan kahverengi renkteki atık suların, göle karıştığı görülüyor. Ayrıca göl yüzeyindeki pislikler de dikkat çekiyor. Küçükçekmece sakinleri renk değiştiren gölle ilgili bir an önce çalışmasını yapılmasını istiyor.

Küçükçekmece Gölü'nde atık iddiası - 4

Emir Rahman Akman, “Ben hafta içi ve hafta sonu düzenli olarak yürüyüş yapmaya geliyorum. Ancak bazen renk değişiyor ve koku oluşuyor. Bu koku Küçükçekmece sakinlerini rahatsız ediyor. Burada kürek takımımız var. Onlar antrenmanlarını yapıyor. Onlar için de dezavantaj yarattığını düşünüyorum. Bir ara kesilmişti. Göle herhangi bir atık atılmadığı söylenmişti. Şimdi hem o kanalizasyonlardan olsun hem de kaynağının nereden geldiğini bilemediğimiz bazı atıklar tekrar buraya atılmaya başladı ki göl tekrar renk değiştirdi” ifadelerini kullandı.

Küçükçekmece Gölü'nde atık iddiası - 5
Küçükçekmece Gölü'nde atık iddiası - 6