Kulvar Haber

Kürtaj nedir? Öncesi ve Sonrası

Kürtaj nedir? Öncesi ve Sonrası
29 views
07 Haziran 2019 - 16:38

Kürtaj Nedir? Kürtaj hangi durumlarda ne için yapılır? Türkiye’de kürtajın yasal sınırı, Kürtaj öncesi dikkat edilmesi gerekenler, Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Halk arasında çocuk aldırma olarak da bilinen kürtaj nedir? Kürtaj öncesi ve kürtaj sonrası neler yaşanır? Gibi kürtajla alakalı aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını, yazımızın devamında kapsamlı olarak bulabilirsiniz.

Kürtaj Nedir?

Hamileliğin özellikle ilk aylarında, çeşitli nedenlerle kişilerin gebeliği sonlandırması yani oluşan cenin ya da çocuğun cerrahi yollarla alınmasına diyerek, kürtaj nedir? Sorusunu cevaplandırabiliriz.

Bu işlemin yapılması için gerek tıbbi ve gerekse bir takım şartlarda bulunmaktadır. Bazı durumlarda kürtaj yapılması, anne sağlığını tehlikeye atabileceği için tavsiye edilmemektedir. Gebeliğin sonlandırılması için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek, kürtaj yapılması halinde ortaya çıkabilecek sakıncaların öğrenilmesi de öncelik arz eden durumlardan birisidir.

Kürtaj Hangi Durumlarda Ne İçin Yapılır?

Kürtaj Hangi Durumlarda Ne İçin Yapılır
Kürtaj Hangi Durumlarda Ne İçin Yapılır

Genellikle istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan bir yöntem olsa da, düşük yapılması sonrasında oluşan kanamanın kesilmemesi, kanamaların düzensiz olması ya da rahim içinin temizlenmesi gibi amaçlarla da kürtaj uygulaması yapılabilmektedir. Halk arasında küretaj olarak da bilinen bu işlemi yaptırmak için yasal bazı sınırlar olup, aşağıda bu sınırların neler olduğundan da bahsedeceğiz.

Küretaj işlemi, annenin doğum yapması halinde hayatının riske girme durumu bulunmasıyla da yapılmaktadır. Şayet kadının doğum yapması hayatını tehlikeye atacak ya da kalıtsal bir hastalık bırakacaksa, bu gibi durumlarda da kürtaj yapılması söz konusudur. Hatta bazı doğumlarda, annenin hayatıyla birlikte bebeğin hayatının da tehlikeye girmesi, yani bebek ile annenin ölüm riski söz konusu olabilmektedir.

Türkiye’de Kürtajın Yasal Sınırı

Bebek aldırma işleminin, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yasal bir sınırı bulunmaktadır. Bu sınırların dışına çıkanlara, cezai birtakım yaptırımların uygulanması söz konusu olabilmektedir.

Bu yasal sınır, var olan canlı gebeliğin sonlandırılması için konulmuştur. Yani istenmeyen gebelikler diye tabir edilen durumlar için, yasalar çerçevesinde hareket etme zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun dışında düşük ve anne hayatının riske gireceği durumlar da doktor raporuyla gebeliğin haftasına bakılmadan çocuk aldırma işlemi yapılabilmektedir.

Kürtaj yasal sınırı nedir?

 • İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması yasal sınırı, gebeliğin 10. Haftasına kadardır. Bu sürecin geçilmesi durumunda, yasalarca çocuk aldırmak yasaklanmıştır.
 • Anne adayının evli olması durumunda kürtajın yasal sınırı, eşten izin almaya dayanmaktadır. Yani eş izni olmadan gebeliğin sonlandırılmasının mümkün olmayacağı, yasalarca net bir şekilde belirtilmiştir.
 • Bekar ancak 18 yaşın üzerindeki anne adayları, 10. Haftaya kadar kendi istekleri ile gebeliği sonlandırabilirler. 18 yaşından küçük olan ve evli olmayan kişilerde ise, anne adayının ebeveynlerinin izni gerekmektedir.
 • Anne hayatının ya da anne ile birlikte bebeğinde hayatının riske düşebileceği gebeliklerde, gebeliğin son haftasına bakılmaksızın kürtaj yapılmasına müsaade edilmektedir. Ancak bu durumda anne hayatının neden riske düşeceği, uzman heyet tarafından karara bağlanarak rapor verilmelidir. Aksi durumda ileri ki süreçte, bununla ilgili sıkıntı yaşanması mümkündür.

Kürtaj öncesi dikkat edilmesi gerekenler

 • İşlemi yapan merkezin ve doktorların, daha önceden tecrübesinin bulunması gerekir.
 • Bebeğin rahim içerisindeki durumu ve diğer faktörler, öncelikle ultrason görüntüleriyle detaylıca değerlendirilmelidir.
 • Hasta, psikolojik olarak çocuğunu aldırmaya hazır olmalıdır.
 • Daha önceden yapılmış doğumlar varsa, bunlar hakkında bilgi alınmalıdır.
 • Daha önceden hastanın geçirmiş olduğu önemli bir hastalık ya da ameliyat olup olmadığı, doktor tarafından sorulmalıdır.
 • Kadın ve erkeğin kan grubunun bilinmesi de, gebeliğin sonlandırılması öncesi bilinmesi gerekenler arasındadır. Şayet eşler arasında kan uyuşmazlığı bulunuyorsa, kürtaj sonrası kadına iğne yapılması gerekmektedir.
 • İşlemin bir tıbbi müdahale olması nedeniyle, steril ortamlarda ve uygun alet ve cihazlar ile yapılması gerekmektedir.

Kürtaj nasıl yapılır?

 • İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için, hastanın jinekolog tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Jinekolojik muayene masasına yatırılan hastanın gebelik durumu kontrol edilerek, gebeliğin sonlandırılması için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar verilir.
 • Doktor ve hastanın ortak kararına göre, lokal ya da genel anestezi uygulanır.
 • Rahim ağzı ve vajina, özel bir solüsyon kullanılarak temizlenmelidir.
 • Vakum ya da kürek tekniklerinden birisi kullanılır. Vakum tekniğinde, adından da anlaşılacağı gibi vakumlama yöntemiyle gebelik alınmaktadır. Kürek tekniğinde ise, kazıma esastır. Vakum tekniğinde ileride sorun yaşanma oranı daha düşük olduğundan, hasta buna uygunsa genelde vakumlama yöntemi tercih edilir.
 • Kürtajın yapılması, yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Bu sürenin sonunda doktor uygun görürse hastayı birkaç saat gözetim altında tutabileceği gibi, hemen taburcu etmesi de mümkündür.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler nedir

Kürtaj öncesi dikkat edilmesi gerekenler kadar, kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler konularda bulunmaktadır. Gebeliğin sonlandırılması sonrası dikkat edilmesi gerekenler, şunlardır;

 • Kürtajın genel anesteziyle yapılması halinde, aynı gün içerisinde biraz sersemlik yaşamanız mümkündür.
 • Doktorun reçete ile vermiş olduğu antibiyotikler ve diğer ilaçlar, ihmal edilmemelidir.
 • Kürtajdan bir hafta sonraki doktor kontrolü ihmal edilmemelidir. Bu kontrolde işlem sonra parça kalıp kalmadığı, doktor tarafından kontrol edilmektedir.
 • Anormal bir durum hissetmeniz halinde, mutlaka doktorunuzla irtibata geçin. Birkaç gün adet sancısına benzer ağrıların olması, mümkündür.
 • Birkaç hafta, havuz ve deniz gibi yerlerden uzak durulmalıdır.

Kürtaj nedir? Kürtaj öncesi ve kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında, detaylı bilgiler verdik. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi, yorum kısmından bize iletebilirsiniz.