Kulvar Haber

Kuru Cilt Bakımı İçin İpuçları

Kuru Cilt Bakımı İçin İpuçları
27 views
20 Nisan 2019 - 18:36

Kuru Cilt Bakımı İçin İpuçları Neler? Nemlendirici ne kadar işe yarıyor? Ne kadar zamanda banyo yapmalıyım? Balık yağı kapsülleri kuru cilt bakımı için uygun mu? Kuru cilt bakımı için güneş kremi nasıl seçilmeli?

Cildin nemi ve doğal yağları muhafaza edemediği ciltlere kuru cilt tipi denilir. Bu cilt tipleri, doğuştan gelebildiği gibi, yetersiz beslenme, çevresel etmenler, bilinçsiz gıda tüketimi, aşırı ve bilinçsiz kozmetik ürünleri kullanımı gibi birçok nedenden dolayı olabilir. Bundan dolayı kuru cilt bakımı konusunda bilinçli olmak ve rutine uymak önemlidir.

Kuru Cilt Bakımı İçin Güzellik İpuçları

1. Banyo Zamanı

Bayo da kuru cilt bakımı
Bayo da kuru cilt bakımı

Her gün duş için harcadığınız sürenin kısa olduğuna emin olun. Bununla birlikte, ılık suyla yıkanın. Çünkü cildin üzerinde çok fazla sıcak su olması, doğal yağları kurutarak cildinizin nemsiz kalmasına neden olur.

Sabun ile yüzünüzü yıkamak, yüzün nemli tabakasını sıyırarak kurumasına yol açar.

2. Duş Sonrası Kuru Cilt Bakımı

Duştan sonra asla kurulanmak için bir havlu ile cildinizi ovalamayın. Bunun yerine yüzünüze havlu ile hafifçe baskı yaparak, fazla suyu uzaklaştırın. Bu işlem cildinizin yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olur ve cildinizin tahriş olması önlenir.

Banyodan çıktığınızda cildinizi nemlendirdiğinize emin olun. Nemlendirici cilde nem eklemez, ancak cildinizin içinde bulunan suyu tutmasına yardımcı olur. Bundan dolayı banyodan sonra mümkün olduğu kadar doğal bir nemlendirici kullanmanızda fayda olacaktır.

3. Nemlendirici İçeriği

Kuru Cilt İçin nemlendirici içeriği Ne Kadar Önemli
Kuru Cilt İçin nemlendirici içeriği Ne Kadar Önemli

Kullandığınız nemlendirici losyonun, nemi tutan silikon cinsi dimetikon gibi kuru cilt bakımı için uygun olan nemlendiricileri tercih edin.

4. Anti Aging Ürünleri Kullanmayın

Anti aging ürünleri kuru ciltler için kesinlikle uygun değildir. Bununla birlikte eğer kullanıyorsanız ve bu bileşenlerin kuru ciltler için çok tahriş edici olduğu düşünülürse, retinoid ve AHA (Alfa Hidroksi Asit) içermediğinden emin olun.

5. Balık Yağı Kapsülleri

Balık yağı kapsülleri ile cilt bakımı
Balık yağı kapsülleri ile cilt bakımı

Cildi beslemek için sağlıklı besinler ve takviyeler almak önemlidir. Bazı yağlar vücuda dahili olarak alındığında en iyi şekilde çalışır. Çalışmalar, morina karaciğeri yağı gibi balık yağlarının özellikle içerdikleri omega-3 yağ asitleri nedeniyle, kuru cilt bakımı rutininde etkili olduğunu göstermiştir.

6. El ve Ayak Kuruluğu Çözümü

Ellerinizi ve ayaklarınızı kurumadan korumak için kış mevsiminde eldiven ve çorap kullanın. Ellerinizi ve ayaklarınızı kuru ciltler için özel olarak üretilmiş fırça ve nemlendiricilerle nemlendirin.

7. Dudak Kuruluğu İçin ne Yapılmalı?

Dudak kuruluğu için ne yapmalı
Dudak kuruluğu için ne yapmalı

Özellikle dudaklar çatlamaya eğilimlidir. Bu nedenle dudaklarınızın kurumasını önlemek ve dudaklarınızı beslemek için dudak peelingi ve kremi kullanın.

Bu uygulamayı birkaç saatte bir tekrarladığınızdan emin olun. Dudaklarınızı toz, kir ve ağır kış rüzgarlarından bu şekilde korumuş ve kuru cilt bakımı rutinini de sağlıklı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

8. Cildin Pul Pul Soyulması Sorunu!

Cildinizi haftada en az iki kez, eğer hassas bir cildiniz varsa haftada bir kez fırçalayın. Ama o ölü deriyi yüzünüzden mutlaka uzaklaştırın. Bununla birlikte, kuru cildinize uygun ürünleri kullandığınızdan ve ürünün yüksek bir kaliteye sahip olduğundan emin olun.

9. Kuru Cilt Bakımı için İyi Bir Güneş Kremi Kullanın

Kuru ciltler zaten kırışmaya ve yaşlanmaya eğilimlidir. Bu yüzden güneş daha da fazla hasara neden olur. İyi bir güneş kremi veya güneş koruması cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olabilir.

Herhangi bir güneş koruyucu ürünü almadan önce dermatolog tavsiyesi alın. Ayrıca cilt tonunuz ve türünüz için gereken doğru SPF’yi bilmek de çok önemlidir.

10. Dermatoloğa Danışın

Her şeyi denediğiniz halde hala kuru cilt bakımı konusunda sorun yaşıyorsanız bir uzmana görünün. Çünkü sorununuz burada sayılanlardan birisi olmayabilir ve tıbbi bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir.

Bundan dolayı her zaman söylediğimiz gibi; kuru cilt bakımı için bu tarz uygulamaları yapmadan önce mutlaka bir uzmana görünerek tetkik yaptırın.