Kulvar Haber

Kuşadası’nda tatil mekanları ve görülmesi gereken yerler

Kuşadası’nda tatil mekanları ve görülmesi gereken yerler
84 views
24 Nisan 2019 - 2:43

Kuşadası Tatil Mekanları Gezilecek Görülecek Yerler! Kuşadası, Aydın iline bağlı ilçeler arasında en popüler olanıdır. İlçe doğal güzellikleri ve eşsiz denizi ile her yıl yaz mevsimi başta olmak üzere yıl boyunca yerli ve yabancı turistleri kendisine çekmektedir.

Kuşadası aynı zamanda ilk kruvaziyer gemi turizmine ev sahipliği yapmıştır. İzmir’den 90 km uzaklıkta bulunan ilçe, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ise 65 km mesafededir.

Bu konumu ile havayolu ile ulaşım için de oldukça uygun bir noktadadır. Kuşadası’nda tatil yapmak isteyenler için, iyi bir tatilin sinyalleri daha tatil planını yaparken kendisini göstermektedir.

Kuşadası Tarihi

Kuşadası Tarihi
Kuşadası Tarihi

İyonlar tarafından inşaa edildiği düşünülen ilçenin tarihi konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Kesin olan bir şey vardır ki, ilçe 1413’te 1. Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılarak Türkleşmiştir.

Kurtuluş Savaşı’na kadar Osmanlı hakimiyetinde kalan ilçe ilk başta İtalyan sonrasında ise Yunan işgali ile karşı karşıya kalmış; 7 Eylül 1922 tarihinde ise işgalden kurtarılarak yeniden Osmanlı Devleti’ne dahil edilmiştir.

Kuşadası Plajları

Kuşadası Plajları
Kuşadası Plajları

Kuşadası, öncelikli amacı denize girmek olan tatilseverlerin en sık tercih ettikleri yerlerden bir tanesidir. Zira ilçenin sınırları içerisinde mavi bayraklı pek çok plaj bulunmaktadır.

Tamamı kumdan oluşan plajları ile Kuşadası ilçesi, Davutlar Plajı sayesinde nesli tükenmek üzere olan hayvanlardan Caretta Caretta kaplumbağalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Kuşadası’nda bulunan plajlar arasında en çok tercih edileni Kadınlar Denizi Plajı olmaktadır. Plaj özellikle ilçede ikamet eden ya da ilçeye yakın yerlerden gelen kişilerin uğrak mekanıdır.

Milli Park Plajı da deniz mevsiminin açılması ile birlikte bir hayli yoğunluk yaşamaktadır. Kuşadası’nda plajlara giriş ücretsizdir. Dileyenler kendi şezlong ve şemsiyelerini getirebildikleri gibi, plajlarda hizmet veren tesislerde de ücret karşılığı yararlanılabilmektedir.

İlçede yer alan Sevgi Plajı ve Yılancı Burnu Plajları da sıcak havalarda denizin keyfini çıkarmak isteyenler için oldukça idealdir.

Plajların tamamı yalnızca denize girmek için değil, aynı zamanda eğlenmek ve spor yapmak için de uygundur. Özellikle su sporları yapmayı sevenler Kuşadası Plajları dahilinde pek çok su sporunu yapma imkanı bulabilmektedirler.

Yaklaşık 12 km uzunluğundaki sahili ile Uzun Plaj, bünyesinde bulunan pek çok tesis ile gece ve gündüz hizmet verilen bir plajdır. Plajın içerisinde bisiklet yolu da bulunmaktadır.

Papaz Plajı ise hemen Güvercin Ada’nın girişinde yer alan, Kuşadası Plajları arasınna sonradan eklenmiş bir plajdır. Kuşadası Belediyesi yaptığı çevresel düzenlemeler ile burayı denize girilebilecek bir hale getirerek turizme kazandırmıştır. Kuşadası’nda tatil yapmak bu kadar güzel plaj söz konusu iken unutulmaz bir tatil yaşamak anlamına gelmektedir.

Kuşadası Tatil ve Gece Hayatı

Kuşadası Tatil ve Gece Hayatı
Kuşadası Tatil ve Gece Hayatı

Kuşadası’nı tatil için tercih edenler de tüm tatilseverler gibi, tatillerinin gecesini de gündüzünü de değerlendirmek istemektedirler. İşte Kuşadası bu isteğe cevap verebilecek bir gece hayatına sahiptir.  Kuşadası’nda iki adet barlar sokağı bulunmaktadır.

Dileyenler Kuşadası Barlar Sokağı’nda gece hayatının tadını çıkarırken, dileyenler Kaleiçi Barlar Sokağı’nda gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlenebilmektedirler.

Her iki sokakta da sabaha kadr hizmet veren gece klüpleri ve barlar konusunda bir hayli fazla seçenek sunulmaktadır. Dileyenler ise sahil kesiminde bulunan beach clup’ların keyfini çıkarabilmektedirler.

Kuşadası alışveriş yerleri

Tatile gidip de alışveriş yapmadan dönülmez, en azından hatıra bir şeyler almadan hiç dönülmez diyenler için Kuşadası’nda alışveriş yapılacak pek çok yer bulunmaktadır.

Kuşadası Çarşısı, esnafın turiste tüm misafirperverliğini gösterdiği en iyi alışveriş mekanlarından bir tanesidir. Özellikle hediyelik eşya konusunda kararsız iseniz ya da almak istediğiniz hatıranın anlamını bilmeden almak istemiyorsanız bu çarşı sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Çarşı esnafı hem sattığı ürünler hakkında bilgi vermekte, hem de farklı ürün önerilerinde bulunabilecek bir hayli bilgi ve deneyim sahibidir.

Kuşadası gezilecek görülecek yerler

Kuşadası Gezilecek Görülecek Yerler
Kuşadası Gezilecek Görülecek Yerler

Kuşadası doğal ve tarihi güzellikleri ile dolu dolu bir tatil geçirmek için tam aranılan yerdir. İlçeye gittiğiniz zaman görmeden dönmemeniz gereken yerlerin en başında Gezibeğendi Tepesi bulunmaktadır.

Buradan bahsederken ne kadar güzel olduğunu ifade etmek için, neredeyse tüm Kuşadası’nı tepeden görebildiğinizi söylemek sanırım yeterli olacaktır.

İlçe’nin görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi de Dilek Yarımadası Milli Parkı’dır. Milli park denildiği zaman akla zaten çok güzel bir manzara gelse de, Dilek Yarımadası Milli Parkı beklentilerinizin çok daha üzerinde bir doğal güzelliği sizlere sunmaktadır.

Milli park içerisinde yalnızca ülkemizde bulunan 18 tane endemik bitki türünün bulunduğu da kesinlikle unutulmamalıdır.

Kuşadası’nda gezilecek yerler denildiği zaman Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı da mutlaka rotaya dahil edilmelidir. 1618 yılında yapılan kervansaray, ülkemizdeki en iyi korunmuş tarihi yapılardan bir tanesidir.

Güvercin Kalesi, Magnesia Antik Kenti ve Zeus Mağarası’da gezildiyse Kuşadası’nda gezmedim diyebileceğini yer kalmamaktadır demek çok isterdik ancak bu ilçede büyüklü küçüklü pek çok görülmeye değer mekan olduğunu söylememek olmazdı.

Kuşadası’nda tatil yapmak; denizin, doğanın, alışverişin, tarihin ve daha pek çok şeyin tadını fazlasıyla çıkarmak demektir.