Kulvar Haber

KYK Borç Sorgulama – KYK Yapılandırma Ödeme

KYK Borç Sorgulama – KYK Yapılandırma Ödeme
25 views
16 Mayıs 2019 - 17:39

KYK borç sorgulama – KYK yapılandırma ödeme… KYK bursları ve KYK öğrenim kredisi gibi farklı hizmetlerden yararlanan ya da yararlanmak isteyen öğrencilerin en sık sorduğu sorulardan olan KYK borcu nedir? Sorusunun cevabını vereceğimiz bu yazımızda, ayrıca KYK borç sorgulama, KYK borç yapılandırma ve benzer konular hakkında geniş kapsamlı detayları da sizler için paylaştık.

KYK Borcu Nedir?

KYK borcu; öğrencinin almış olduğu yüksek öğrenim kredisi sonrasında, ilgili kurumlara bu kredi sebebiyle borçlanmasıdır diyerek, kısa ve öz bir tanımla KYK borcu nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

Yüksek öğrenim gören ve yeterli maddi imkana sahip olmayan öğrencilere sunulan bu KYK kredi borcu, öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan bir süre sonra iş hayatına atılarak ödenmesine imkan kılınmaktadır. Bu sayede öğrenciler eğitimlerini daha rahat bir şekilde tamamlayabilmekte, bu krediler sayesinde eğitim esnasında temel ihtiyaçlarını karşılayarak, öğrenim süresi bittikten sonra borçlarını ödeyebilmektedirler.

KYK Borç Hesaplama

KYK öğrenim kredisi borç hesaplaması, kredinin alınmış olduğu ay ile mezun olunan ayın Yİ-ÜFE’sine oranlaması dikkate alınarak yapılmaktadır. Enflasyon hesaplaması üzerinden yapılan KYK borç hesaplama işlemi, kişinin mezun olana kadar her ay için kredinin alındığı aya göre verilen tutarın enflasyon değer kaybına göre hesaplanmaktadır. Bunun için farklı internet sitelerinde bulunan KYK borç hesaplama araçları kullanılabilmektedir.

KYK Borç Yapılandırma Yapılabilir Mi?

KYK borç yapılandırma imkanı, devlet tarafından KYK öğrenim kredisi alan öğrenciler için mümkündür. Borç yapılandırma işlemini gerçekleştirmek için vergi dairelerine gidilebilir, Gelir İdare Başkanlığı internet sitesi olan gib.gov.tr adresi üzerinden veya Gelir İdare Başkanlığı’nın 444 01 89 nolu çağrı merkezi aranarak yapılandırılabilmektedir.

Yapılandırma esnasında mevcut ve gelecekteki tahmini şartlarınıza en uygun yapılandırma seçeneklerini seçerek borcunuzu yapılandırmanız, ileri de farklı sorunlar yaşamamak için dikkat etmeniz gerekenler arasında yer almaktadır.

KYK Borç Erteleme Yapılıyor Mu?

KYK borç erteleme yapılabilmesi için, borçlu olan kişinin gerekli şartları tam olarak sağlıyor olması gerekmektedir. Yani borç erteleme yapılabilmesi için, bir takım şartların kişide mevcut olması gerekir.

  • Kişinin işsiz kalması
  • Yüksek lisans veya doktora gibi eğitimlere devam ediyor olması
  • Askerlik yapan erkeklerin vatani görevlerini tamamlıyor olması
  • Çalışmaya engel uzun süreli geçici ya da kalıcı rahatsızlıklarının bulunması

KYK borç yapılandırması

Gibi olağan dışı haller nedeniyle borçlarını ödeme imkanı bulunmayanlar için, KYK borç yapılandırması yapılabilmektedir. Askerlik görevini yerine getirenler için askerlik bitene kadar Yİ-ÜFE oranları uygulanmazken, bunun dışında kalan borç erteleme işlemlerinde yıllık Yİ-ÜFE oranlarının uygulanması söz konusudur. Bu kapsamda yapılacak erteleme süreleri askerlik yapanlar için askerlikleri bitene kadar, kısa dönem askerlik yapanlar ve diğer ertelemeler içinse 1 yılı geçmemek koşuluyla yapılabilmektedir.

KYK Borç Ödeme Nereye Yapılır?

KYK öğrenim kredisi borç ödemeleri, bankaların internet bankacılığı sistemleri üzerinden, bazı bankaların ATM’leri üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi adresinden ve vergi dairelerine gidilerek bizzat yapılabilmektedir.

KYK Borç Sorgulama

Kredi Yurtlar Kurumu borcu bulunanların bazı imkansızlıklar nedeniyle borçlarını ödeyememesi halinde sordukları ve tedirgin oldukları konuların başında, Kredi Yurtlar Kurumu borcu ödenmezse ne olur sorusu gelmektedir.

Şunu hemen belirtelim ki, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi alındıktan sonra, öğrenim süresi tamamlanır tamamlanmaz borcunuzu ödemeniz gerekmemektedir. Mezuniyetin ardından iki yıl sonra ödenmeye başlanan bir borç olması nedeniyle, 2 yıllık süreçte iş bulunarak ödenmesi oldukça muhtemeldir.

1,40 oranında gecikme faizi

Bunun dışında bu süre sonrasında da borcunu ödeme imkanı bulunmayan kişilere, aylık olarak yüzde 1,40 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. Bu oran geciken her ay hesaplandıktan sonra, toplam kredi borcuna eklenmektedir. Borçların aksatılması ve tahsilatın zorlaşması durumunda, Kredi ve Yurtlar Kurumu borcun tahsili için alacağını Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarmaktadır.

KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır
KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır

KYK borç sorgulama işlemleri, kurumun internet adresi olan kyk.gov.tr adresinin Kredi geri ödeme sorgu ekranından yapılabilmektedir. Bunun dışında borcunuzu e-devlet portalı üzerinden görüntüleyebilir ve bu platformlardan ödemelerinizi internet üzerinden banka ve kredi kartlarınızla yapabilirsiniz.

Kredi Yurtlar Kurumu Borcu Silinebilir Mi?

KYK borçları bazı durumdalar da silinebilmektedir. Kişinin borç silinmesi için kurumun açıklamış olduğu şartları sağlıyor olması gerekir. Bunun için temel şart, çalışarak hayatını kazanamayacak düzeyde sağlık sorununun bulunmasıdır.

Sağlık Raporu Alma

Bu nedenle çalışamayacak durumda önemli sağlık sorunları bulunan kişilerin, tam teşekküllü bir hastaneye giderek ‘hayatını çalışarak kazanacak durumu yoktur’ ibareli bir sağlık raporu almaları gerekir. Kredi borcu oluştuktan sonra şehit çocuğu olmak ya da benzeri öncelikli burs verilecek öğrenciler konumunda sonradan yer alınması halinde de, bu kredi borcu burs kapsamında değerlendirilerek borç silinmektedir.

Son olarak, vefat etmiş borçlu kişilerin borçları da silinmektedir.

KYK borç sorgulama ve KYK hakkında diğer konulara da detaylarıyla birlikte değindik. KYK borç sorgulama hakkında tüm merak ettiklerinizi, yorum bölümünden bizlere sorarak daha detaylı bilgi alabilir, karşılaştığınız sorunları anlatarak da diğer ziyaretçilerimizin istifadesine sunabilirsiniz.