Kulvar Haber

Laktik asit kimyasal peeling

Laktik asit kimyasal peeling
85 views
23 Mart 2019 - 16:10

Laktik asit kimyasal peeling ile ilgili bu makalemizde.

 • Kimyasal peeling nedir?
 • Hangi durumlarda uygulanmalıdır?
 • Laktik Asit Peeling Faydaları ve Alınması Gereken Önlemler
 • Cilde nasıl etki eder?
 • Farklı kimyasal peeling türlerinin etkileri nelerdir?
 • Kimyasal peeling işlemi nasıl yapılır?
 • Ne zaman kullanılır?
 • Ne Sıklıkla Yapılmalı?
 • Derin peelinglere kıyasla yüzeysel (laktik asit kimyasal peeling) ve orta derecede peelinglerin avantajları nelerdir?
 • Yüzeysel ve orta boy peelinglerin yan etkileri nelerdir?
 • Kimler yüzeysel peeling kullanabilir?
 • Orta derece kimyasal peelingten kimler yararlanabilir? Konularına değineceğiz.

Kimyasal peeling nedir?

Kimyasal peeling nedir?
Kimyasal peeling nedir?

Kimyasal peeling, cildin yüz, boyun veya ellerdeki lekeler, akneler, kabarcıklar, yara izleri gibi istenmeyen durumları yok etmek için kullanılan bir tekniktir.

Derideki istenmeyen tabakanın soyulmasına ve sonuç olarak dökülmesine neden olan bir kimyasal solüsyon uygulanır.

Yenilenmiş cilt, eski ciltten daha pürüzsüz, daha parlak ve daha renkli olur. Yeni cilt de geçici olarak güneşe daha duyarlı olacağından dolayı dikkat edilmesi gereken en önemli madde budur.

Kimyasal Peeling İçeriğinde Neler Var?

Kimyasal peeling içeriklerinde çeşitli cilt muhteviyatını bozmayacak anti bakteriyel asitler kullanılır. Kullanılan bu asitler alfa hidroksi asit türü asitlerdir.

Bunlar: glikolik asit, laktik asit, malik asit, mandelik asit ve tartarik asit. Bu asitler süt, meyve asitleri olarak bilinir.

Fakat genelde tercih edilen ve kullanılan kimyasal peeling asitleri, laktik asit ve glikolik asit türleridir. Bir beta hidroksi asit çeşidi olan salsilik asit te ciltte kimyasal peeling olarak kullanılmaktadır. Fakat salsilik asitler daha çok sivilce ve sivilce türlerinin giderilmesi ve topuk çatlaklarının giderilmesinde tercih edilmektedir.

Salsilik asitler diğer cilt bakımında ve kimyasal peelinglerde kullanılan asitlere göre keratolitik tepkimesi  (keratin yapıyı eritebilen diğerlerine nazaran biraz daha güçlü bir asit) bir farklı olan bir asit türüdür.

Yine kimyasal peelinglerde kullanılan bir asit çeşidi TCA asittir (tricholoroacetic) ve bu asitte kimyasal peeling ve cilt bakımında talep görmektedir.

Kimyasal peeling hangi durumlarda uygulanmalıdır?

Kimyasal peeling hangi durumlarda uygulanmalıdır?
Kimyasal peeling hangi durumlarda uygulanmalıdır?
 • Sivilce olan ciltlerde ve sivilcenin bıraktığı lekelerin tedavisinde
 • Siyah noktaların giderilmesinde
 • Güneş lekelerinin giderilmesinde
 • Hamilelikte hormonal değişimlerden dolayı oluşan lekelerin giderilmesinde
 • Yaşlılık lekeleri olarak bilinen kahverengi ve siyah tonlar arasında olan ve belli bir yaştan sonra oluşmaya başlayan lekelerin giderilmesinde
 • Yüzde, boynun alt kısımlarında görülen zayıf kırışıkların giderilmesinde
 • Aşırı yağlı ciltlerin yağ dengesini sağlamak amacı ile
 • Genişleyen cilt gözeneklerinin normal formuna kavuşması isteğinde kimyasal peeling uygulanır.

Laktik Asit Peelingleri

Laktik Asit Peelingleri
Laktik Asit Peelingleri

En yumuşak kimyasal peelinglerden biri laktik asit peelingidir. Bir glikolik asit peelinginin veya salisilik asit peelinginin aksine, bir laktik asit peelingi, en hassas ciltler için bile uygulanabilir.

Laktik asit ekşi sütten türetilir. Glikolik asit gibi bir alfa hidroksi asittir ancak daha yumuşaktır ve cildin ideal PH faktörünü korumasına yardımcı olur.

Laktik Asit Peeling Avantajları Nelerdir?

Laktik asit peelingleri, mikropları, ölü hücreleri ve toksinleri deriden uzaklaştırmaya yardımcı olur. Laktik asit peelingi yapan insanlar sıklıkla cildini daha pürüzsüz hissettiğini ve eskiye oranla daha renkli ve canlı olduğunu söylerler.

Laktik asit peelingleri, biraz daha yoğun glikolik asit peelinglerini tolere edemeyebilecek kadar hassas cilde sahip kişiler için en iyisidir.

Laktik asit peelingleri daha nazik olmasına rağmen, genellikle diğer peelinglerle aynı sonuçlardan çoğunu sağlarlar, ancak daha az yoğun bir versiyonda bulunurlar.

Peeling nasıl Kullanılmalıdır?

Bir laktik asit peelingi, satın alabileceğiniz bir kimyasal peeling solüsyonu ile evde kolayca yapılabilir.

Ya da bir doktor veya estetik gözetiminde de uygulanabilmektedir. Kimyasal laktik asit peelinglerinin yoğunlukları farklıdır. En yoğun -%50 – olgun ciltlerdeki kırışık görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

%40 konsantrasyon içeren laktik asit peelingi kuru veya dehidrate olan ya da cilt renginde tonlama farklılıkları olan normal ciltler için kullanılabilir. Bu oran, derinin nem oranını koruması için ideal konsantrasyondur.

%30 peeling çok hassas ciltler için kullanılır, sivilceye eğilimli ve çok yağlı ciltlerde uygulanır. Daha önce laktik asit peeling yaptırmamış olanlar %30 konsantrasyonu seçerek başlayabilirler, bu bir başlangıç aşaması olarak düşünülebilir.

Bu oran cilde iyi geldiğinde kademeli olarak oranı arttırabilirler. Zaten en doğrusu da bu şekilde olandır. Çünkü cilt laktik asit peeling içeriğine de bu şekilde adapte olmuş olur. Bu Şekilde uygulanan laktik asit peeling konsantrasyonunun cilt üzerindeki etkileri daha net olacaktır.

Laktik Asit Peelinglerinin Faydaları ve Alınması Gereken Önlemler

Laktik Asit Peelinglerinin Faydaları ve Alınması Gereken Önlemler
Laktik Asit Peelinglerinin Faydaları ve Alınması Gereken Önlemler

Diğer kimyasal peelinglerde olduğu gibi, laktik asit peelingi de özellikle yeni başlıyorsanız cildiniz için en ideal başlangıç olacaktır. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü ve sivilceleri veya yağlı deriyi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kuru ve hassas ciltler özellikle laktik asit peelingi ile başlayarak ciltlerindeki dengeyi sağlamalıdırlar. Bu şekilde ciltteki ph oranını dengeleyebilir ve daha nemli ve ölü deri hücrelerinden arınmış, renk tonlama farkı olmayan ve canlı bir cilde kavuşmuş olursunuz.

Laktik asit peelingi, tüm kimyasal peelinglerin en düşük konsantrasyona sahip olan türüdür ve genellikle herhangi bir yan etki olmamasından dolayı “başlangıç ​​peelingi” olarak adlandırılır.

Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Peelinge yeni başladıysanız Laktik asit peelingi ilk aşamanız olmalıdır ve laktik asit peelingi cildinize iyi geldiyse ve daha net sonuçlar görmek istiyorsanız, glikolik asit peelingi gibi biraz daha yoğun peelingler deneyebilirsiniz.

Laktik asit peelingi kullanıyorsanız diğer peelinglerde alınacak önlemlerin aynısını almalısınız. Soyulmadan birkaç hafta sonra iyi bir güneş kremi kullandığınızdan emin olun.

Laktik asit peelinginden sonra cildiniz güneşe karşı çok daha duyarlı olacaktır bu sebepten ötürü güneş kremi kullanmaktan çekinmeyin. Kızarıklıklar genelde normal karşılanmasına rağmen geçmiyor ve artıyorsa bir uzmana görünmenizde fayda var.

Kimyasal peeling cilde nasıl etki eder?

Kimyasal peelinglerin en fazla dikkat edilmesi gereken önlemi, güneş ışığına karşı aşırı hassasiyet gösteren ciltlere neden olmalarıdır. Bu ciltler güneş ışınlarına herhangi bir koruma önlemi alınmadan maruz kaldığında ciltte güneş lekeleri ya da yanıkları oluşmasına sebep olabilir.

Kullanılan kimyasalın türüne ve konsantrasyonuna bağlı olarak, epidermis ve dermis yok edilir. 24 saat sonra yeni hücreler yerini almaya başlar ve yeni bir epidermis üretilir. İşlemden iki ila üç gün sonra dermis hücreler, fibroblastlar aktif hale gelir.

Bu hücreler, yeni oluşturulan cildi destekleyen yeni kollajen lifleri üretir. İlk birkaç gün boyunca, iyileşme süreci, kızarıklık ve çeşitli seviyelerde şişme ve yanmaya neden olan bir iltihap ile birlikte görülür.

Farklı kimyasal peeling türlerinin etkileri nelerdir?

Başlangıç peelingleri ilk önce ölü deri hücrelerini yok eder ve daha sonra epidermisin kabuğunu 0.3-0.5 milimetre derinliğe çıkarır. Orta dereceli kimyasal peelingler, derinin ortasına, 0.6-0.8 milimetre derinliğe ulaşır. Derin kimyasal peelingler: epidermiyi ve dermisin çoğunu yok eder ve anestezi gerektiren bir işlemdir. İşlem sonrası 3 aya kadar yan etkileri devam etmektedir.

Kimyasal peeling işlemi nasıl yapılır?

Kimyasal peeling işlemi nasıl yapılır?
Kimyasal peeling işlemi nasıl yapılır?

Başlangıç (yüzeysel) ve orta dereceli peelinglere, uzman tarafından yapıldığında. anestezi gerektirmeyen hafif ağrı eşlik eder. İşlem uzman tarafından yapılır ve yaklaşık yarım saat sürer. Derinin iyice temizlenmesini içerir, ardından cilt soyma çözeltisi uygulanır.

Çözüm birkaç dakika boyunca deride kalır ve yanan kaşıntı hissi ve birkaç dakika ila birkaç saat süren hafif ağrıya neden olur. Kabuk derinliğine bağlı olarak yüz birkaç gün ila bir hafta boyunca kırmızı renkte ve hafif şiş bir şekilde olabilir. İlk hafta boyunca cildin dış tabakası soyulur ve hafif kızarıklıklar birkaç hafta sürebilir.

Kimyasal peeling ne zaman kullanılır?

Öncelikle tekrar belirtmekte fayda var. Kimyasal peeling yaptırdığınızda ya da evde kimyasal peeling uyguladığınızda güneş ışınlarından korunmalısınız. Bu yüzden genelde Kış mevsiminde uygulanır kimyasal peelingler.

Kimyasal Peeling Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Beklenilen sonuç elde edilinceye kadar 3-4 hafta aralıklarla laktik asit kimyasal peeling (başlangıç peelingi) iki veya üç uygulanabilir. Orta derecede bir kabuk yılda bir kez tekrarlanabilir. Tedaviler arasında, sonuçların mümkün olduğunca uzun süre korunması için düzenli olarak retinoik veya glikolik asit içeren ürünler kullanılmalıdır.

Derin peelinglere kıyasla yüzeysel (laktik asit kimyasal peeling) ve orta derecede peelinglerin avantajları nelerdir?

Yüzeysel ve orta dereceli kimyasal peelingler anestezi gerektirmez. Anormal kalp atış hızı gibi tehlikeli yan etkiler, yüzeyel veya orta boy peelinglerden sonra hiç görülmemiştir. Bu yan etkiler fenol derin peelinglerde mümkündür. Buna ek olarak, pigmentasyon değişiklikleri skarlama riski orta derece peelinglerde çok daha azdır. Yüzeysel ve orta derecede peelinglerin ek bir avantajı, uygulamadan sonra cildin neredeyse normal görünmesidir. Uygulama sonrası cilt beyaz ve pürüzsüzdür.

Yüzeysel ve orta boy peelinglerin yan etkileri nelerdir?

Laktik asit peelingleri ve glikolik asit içeren peelinglerden sonra, en az bir hafta güneş ışınlarından korunmak en gerekli önlemdir. Makyaj yapacaksanız, kimyasal peeling uygulamasından birkaç saat sonra en uygun zamandır. % 35’lik bir trichloroacetic asit solüsyonuyla orta derecede soyma işleminden sonra yanık, kızarıklık ve soyulma görülebilir ve normal aktiviteler ancak bir hafta sonra yeniden başlatılabilir.

Yüzeysel kimyasal peelinglerin ek bir avantajı, cildin görünümündeki değişikliğin kademeli olmasıdır. Yan etkilerin kalıcılık süresi azdır, başlangıç ve orta düzey kimyasal peeling uygulayan kişinin görünümünde ciddi etkiler olmaz. Normal hayatına devam edebilir.

Kimler yüzeysel kimyasal peeling kullanabilir?

30 yaşın üzerindeki neredeyse herkes yüzeysel kimyasal peelinglerden faydalanabilir!

Bu tip peelingler cildin üst katmanlarını yeniler ve daha pürüzsüz ve ferah görünmesini sağlar. Sivilceli genç insanlar için, yüzeysel kimyasal soymalar hem aktif sivilceleri hem de akne sonrası kahverengi lekeleri azaltabilir. Gerçek sivilce izleri için, çoğunlukla, fraksiyonel mikrodondya RF prosedürü uygulamak gerekir.

Orta derece kimyasal peelingten kimler yararlanabilir?

Orta derece kimyasal peelingler sıklıkla kırışıklıkları ve güneşin neden olduğu kahverengi lekeleri iyileştirmek için kullanılır. Bu peelingler iyi sonuçlar getirir ve birkaç yılda bir kez tekrarlanabilir.