Kulvar Haber

Liselere Giriş Sınavı Tarihi Belli Oldu

Liselere Giriş Sınavı Tarihi Belli Oldu
16 views
06 Nisan 2019 - 14:27

Liselere Giriş Sınavı Tarihi Belli Oldu! İlköğretim 8. sınıf öğrencilerini ve ailelerini yakından ilgilendiren Ortaöğretime Geçiş Yönergesi ve Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı İnternet sitesinde yayımlanan yönerge ve kılavuz ile birlikte liselere geçişin ayrıntıları da belli olmuş oldu. Kılavuza göre Merkezi Sınav 1 Haziran 2019 tarihinde yapılacak.

Liselere Giriş Sınavı Başvuruları Başladı

Nitelikli liselerde okumak isteyen öğrenciler için uygulanacak olan merkezi sınava başvurular 03-14 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Başvurular öğrenciler ve veliler tarafından elektronik ortamda, okul idarecilerinin rehberliğinde, yapılacak. Sınav giriş belgeleri ise 22 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanacak.

1 Haziran tarihinde yapılacak olan liselere giriş sınavı iki oturum olarak uygulanacak. Birinci oturum saat 09.30’da başlayacak. 75 dakika sürecek ilk oturumda öğrenciler Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılâp tarihi ve Atatürkçülük derslerinden toplam 50 soru ile karşılaşacak.

İkinci oturum ise 11.30’da başlayacak. 80 dakika sürecek ikinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden 40 soru yöneltilecek. Sınav soruları 8. sınıf müfredatını içerecek şekilde hazırlanacak. Sınavda üç yanlış cevap bir doğru cevabı eksiltecek.

Merkezi sınav sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak ve öğrenciler aldıkları puanlara göre tercih ettikleri okullara yerleştirilecekler. Sınav puanlarının eşitliği halinde ise öğrencilerin 8. sınıf, 7. sınıf ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanlarına bakılacak. 

Liselere Giriş Sınavı Zorunlu Değil!

Liselere geçiş için 8. Sınıf öğrencilerinin merkezi sınava girme zorunluluğu bulunmuyor.

Sınava sadece Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Teknik Programları, Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumlarından birinde okumak isteyen öğrenciler katılacak. 

Sınava katılmak istemeyen ve katıldığı halde yerleşemeyen öğrenciler için yerel yerleştirme yapılacak. Yerel yerleştirme işleminde, öğrencinin ikamet adresi, okul başarı puanı ve okula devamsızlık süresinin azlığına bakılacak. Yerel yerleştirme uygulaması ile ilgili kılavuz daha sonra yayımlanacak.

Yerleşemeyen öğrenciler için yerel yerleştirme yapılacak. Yerel yerleştirme işleminde, öğrencinin ikamet adresi, okul başarı puanı ve okula devamsızlık süresinin azlığına bakılacak. Yerel yerleştirme uygulaması ile ilgili kılavuz daha sonra yayımlanacak.

Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ve Anadolu imam hatip liselerinin mülakat ve beden yeterliliği ile öğrenci alınan alanlarında okumak isteyen öğrencilerin ise yetenek sınavlarında başarılı olmaları gerekiyor.