Kulvar Haber

Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?
85 views
16 Ağustos 2019 - 11:30

Maaş kartları, çalışanların ve emeklilerin sürekli olarak kullandıkları, hesaplara yatırılan parayı bankadan kolay bir şekilde çekilmesini sağlayan banka kartlarıdır. Bu kartların sürekli olarak kullanılması, zamanla aşınmalara sebebiyet vermekte ve değiştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Maaş kartı yenileme, bu noktada kart kullanıcıları için kaçınılmazdır. Ayrıca bu kartların bir son kullanım tarihi olduğundan dolayı yenilenmesi belirtilen süre içerisinde şarttır. Maaş kartlarının son kullanım tarihleri, kartların ön yüzünde yer almaktadır.

Maaş kartı yenileme işlemleri, kart kullanıcısı olan banka müşterisinin talebi üzerine yapılır. Maaş kartları zarar gören, aşınan ya da kartlarının son kullanma tarihi dolan kişiler, bankaya kart yenileme başvurusu yaparak kartlarını yenileyebilmektedirler. Maaş kartı yenilemenin çeşitli yolları vardır, bunlar:

  • Bankanın herhangi bir şubesine giderek kart yenileme başvurusu yapmak
  • İnternet bankacılığını kullanarak kart yenileme başvurusu yapmak
  • Bankanın çağrı merkezi aracılığı ile kart yenileme başvurusu yapmak

En eski ve en geleneksel maaş kartı yenileme yolu, kartın bağlı olduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek şahsen başvuru yapmaktır. Bu şahsen başvuru esnasında bankalar, kart sahibi olan kişilerden kimlik kartı istemektedir ve kişilerin kendisinin başvuru yapması zorunludur. Fakat bu yöntem biraz zaman alıcıdır çünkü banka şubesinde sıra beklenmesini gerekli kılmaktadır.

Bankaların internet bankacılığı hizmetleri ile de maaş kartı yenileme başvurusu yapılabilmektedir fakat her bankanın böyle bir hizmetinin olmayabileceği göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle, kişiler kartın bağlı olduğu bankanın mobil uygulamasından ya da bankanın web sitesi üzerinden kart yenileme başvurusu hizmeti verildiğinden emin olduktan sonra kolaylıkla başvurusunu yapabilmektedir. Maaş kartı yenilemek için tercih edilebilecek hızlı ve pratik bir yol olarak internet bankacılığı sıklıkla kullanılmaktadır.

Bankalar, çağrı merkezleri aracılığı ile de maaş kartı yenilemek isteyenlere hizmet vermektedir. Bu yöntem oldukça pratiktir ve kart yenileme talebinde bulunmak için sıklıkla tercih edilir. Çağrı merkezinin aranmasının ardından, bağlanılacak olan müşteri temsilcisine bu talebi iletmek yeterlidir.

Bankaların Çağrı Merkezi Aracılığı İle Maaş Kartı Yenileme

Maaş kartı yenileme işlemleri için, banka müşterileri çağrı merkezlerinden yararlanabilmektedir. Bu başvuru yöntemi, bankanın herhangi bir şubesine giderek başvuru yapmaktan daha zahmetsiz ve kolaydır. Kişileri, bankanın çağrı merkezi numarasını arayarak, müşteri temsilcilerine maaş kartı yenileme taleplerini iletebilmektedir. İşte bankalar ve çağrı merkezi numaraları:

T.C Ziraat Bankası çağrı merkezi numarası: 444 00 00

Vakıfbank çağrı merkezi numarası: 0850 222 0 724

Denizbank çağrı merkezi numarası: 444 0 800

Halkbank çağrı merkezi numarası: 444 0 400

Akbank çağrı merkezi numarası: 444 25 25

Yapı Kredi çağrı merkezi numarası: 444 0 444

PTT çağrı merkezi numarası: 444 1 788

Garanti Bankası çağrı merkezi numarası: 444 0 333

İş Bankası çağrı merkezi numarası: 0850 724 07 24

Maaş Kartı Kaç Günde Müşteriye Teslim Edilir?

Müşterilerin maaş kartı yenileme talebinin ardından, bankaların yeni kartları müşterilerine teslim etme süresi farklılıklar göstermektedir. Çünkü her bankanın işlem süreci farklıdır ve bu işlemler bankadan bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak yenilenen maaş kartları, bir hafta ile iki hafta arasında banka müşterilerine teslim edilmektedir.

Yenilenen maaş kartlarının müşterilere teslim edilme süresini etkileyen en önemli unsurlardan biri de, müşterinin bulunduğu şehirdir. Çünkü banka kartları, bankanın görevli olan şubesinde basılır ve bir kurye aracılığı ile müşterinin belirtmiş olduğu adrese gönderilir. Banka müşterileri dilerlerse, maaş kartı yenileme esnasında, kartın teslimat adresi olarak banka şubesini verebilmektedirler.