Kulvar Haber

Makineli Tüfek Taşıyan Gece Görüşlü Yerli İHA SONGAR Duyuruldu!

Makineli Tüfek Taşıyan Gece Görüşlü Yerli İHA SONGAR Duyuruldu!
14 views
26 Nisan 2019 - 12:24

Makineli Tüfek Taşıyan Yerli Drone SONGAR Duyuruldu! ASİS Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. tarafından Türk Savunma Sanayi için önemli bir atılım geldi. Yeni atılım sayesinde milli ürün patentli yeni gelişim halkasına bir başka gelişme daha eklendi.

Buna göre SONGAR isimli hava aracı, insansız hava aracı sınıfına giriyor. Onu diğer araçlardan ayıran en önemli özelliği ise, üzerinde makineli tüfek monteli bir şekilde uçuşunu sürdürmesi olarak gösterildi.

Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen SONGAR hakkında kamuoyuna ilk duyuru, şirkete ait olan resmi Twitter sayfası aracılığı ile yapıldı. Böylece yerli yazılıma ve gelişime sahip İHA ve SİHA ürünlerinde bir ürün daha ülke teknolojisine yazılmış oldu.

Şirketin Resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan duyurunun diğer detaylarında paylaşılan haberde ise, “SONGAR” isimli yerli İHA’ nın IDEF 2019 fuarından katılımcılara tanıtılacağı bilgisine yer verildi. Ayrıca ürünün, güvenlik ve askeri operasyonlar için geliştirildiği de vurgulandı.

SONGAR Gece Görüşüne de Sahip Olarak Tasarlandı!

Yerli yazılım ve teknoloi şirketi ASİS tarafından yapılan son duyuru ile Türk Havacılık Sanayisi için önemli gelişme kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre uzaktan kumandalı olarak yönetilen ve küçük sayılabilecek boyutları olan İHA ilk kez gösterildi.

Şirket tarafından verilen detaylı bilgilerde, “Güvenlik ve Askeri amaçlı tüm operasyonlar için “SONGAR” etkili bir şekilde kullanıma hazır hale getirildi. Üstelik gece ya da gündüz vakitlerinde olması da kullanım açısından herhangi bir engel teşkil etmiyor. Yüksek niteliklere sahip, işlevi açısından da ilk milli otomatik düzen atışa sahip ürün” bilgisi verildi.

SONGAR ‘ın İlk Adresi TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğü Olabilir!

Artan güvenlik tehditleri ve savunma ihtiyaçları nedeniyle, savunma sanayi ürünlerinin gelişiminde büyük bir ivme yakalandı. Savunma araçları, füze ve toplarının yanı sıra insansız hava araçlarında da yerli kabiliyetler, özel ya da kamu teşebbüsleri aracılığı ile geliştiriliyor.

Böylece dışa bağımlılık azalırken silahlı kuvvetler envanterinde bulunan silahlı araç ve teçhizatlar için menşei de hızla Türkiye olarak değişiyor.

Bu kapsamda geliştirilen SONGAR insansız hava aracı için ilk kullanım yeri öngörüsünün yerli savunma yetkilisi kurumlar olacağı şeklinde düşünülüyor.