Kulvar Haber

Malta’da gezilecek yerler

Malta’da gezilecek yerler
37 views
28 Ağustos 2019 - 6:25

Zaman zaman adını duyuyor olsak da neresi olduğu hakkında pek fikir sahibi olmadığımız Malta neresi? Malta nerededir? Ve Malta gezilecek yerler hakkındaki detayları, bu yazımızda sizlerle paylaştık. Malta hakkında geniş bilgiler sunduğumuz bu yazımızda, küçük bir ada ülkesi olan Malta’nın en güzel yerlerini de sizinle paylaşarak bu ada ülkesini sizlere tanıtacağız.

Malta neresi?

Bir ülke olmasına rağmen dünyanın en küçük yüz ölçümüne sahip ülkeleri arasında yer alan Malta, Akdeniz üzerinde bulunan bir ada ülkesidir. Ki ülke, toplamda Comino, Gozo ve Malta olmak üzere 3 farklı adadan oluşmaktadır. 7 bin yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen ülke, doğal güzelliklerin yanı sıra bir ada ülkesinden beklenmeyecek şekilde tarihi güzellikleriyle de öne çıkmaktadır.

Tüm sene boyunca ılıman iklimin hüküm sürdüğü ülke, yapıların mimarisiyle de tatil için gelen insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Ülkenin en önemli gelir kaynağı turizm olup, yaz turizmi ve kumar turizmi ada ülkesinin ekonomisine can vermektedir.

Konum itibariyle Güney Avrupa’da bulunan ülke, İtalya’nın güney kısmında Orta Akdeniz’de3 yer almaktadır. İstanbul ile 1390 km mesafeye sahip olan ülke, İtalya’nın Sicilya adasına ise 93 km mesafededir.

Malta hakkında bilinmesi gerekenler

Ülkenin para birimi, Euro’dur. Küçük bir Avrupa ülkesi olmasına karşın, fiyatları çoğu ülkeye göre oldukça uygundur.

Ülkede Maltaca ve İngilizce olmak üzere, iki resmi dil kullanılmaktadır. İngilizce bilen birisinin, ülkede çok rahatlıkla işlerini halletmesi mümkündür. Çok uzun bir süre boyunca İngiliz sömürgesi altında kalması sebebiyle, halkın tamamına yakını İngilizce okur yazar konumundadır.

Malta’ya nasıl gidilir?

Doğal ve tarihi güzelliklerinin fazlaca ön plana çıktığı tatil ülkesine gitmek için, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Ülkeye Türkiye’den gitmek için, havayolu araçları kullanılmaktadır. En ucuz biletler, döviz kuruna bağlı olarak değişmekle birlikte, 3200 TL ile 4200 TL arasında değişmektedir. İstanbul’dan adaya uçakla gitmek, yaklaşık 2 saat 25 dakika sürmektedir.

Malta gezilecek yerler

Malta Popeye Village Fun Park

Malta denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olan Village Fun Park, turistlerin Malta gezilecek yerler listesinde başı çeken yerlerden birisidir. Burayı önemli kılan en büyük özelliği, 1980’li yıllarda Popeye adlı filmin çekilmesi için inşa edilmiş küçük bir yerleşim yeri olmasıdır.

Yerleşim yerinde, düğün ve farklı eğlence organizasyonları düzenlenmekte olup bu nedenle daha popülerdir.

Malta Mdina Old Town

Ülkenin ilk yerleşim yerlerinden birisi olması nedeniyle, tarihi dokusu oldukça yüksek bir yerdir. Ülkenin en turistlik yerlerinden birisi olan Mdina Old Town, eski yapıların görkemiyle ziyaretçilerini karşılamaktadır. Ülkenin en eski şehirlerinden birisi olan bölge, 4 bin yıldan fazla bir zaman yerleşik tarihe sahiptir. Hatta burada, Avrupa’nın en eski yapılarına rastlamak mümkündür.

Malta Marsaxlokk

Turistlerin uğrak yerlerinden birisi olan ve Balıkçı kasabası olarak anılan yerleşim yerine, Valletta merkezden otobüslerle ulaşmak mümkündür.

Mosta Dome Kilisesi

Tarihi değeri oldukça yüksek olan kilise, Avrupa’nın en eski kiliselerinden birisi olup aktif olarak Hristiyan inancına sahip olanlar tarafından kullanılmaktadır. Valletta merkezden, kiliseye otobüslerle rahat bir ulaşım söz konusudur.

Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları

Dünyanın en eski ibadethaneleri arasında gösterilen tapınaklar, Milattan önce 360 yılına kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Şimdilerde taş yığını gibi gözükseler de, Hristiyanların uğrak yerlerinden birisidir. Ayrıca tapınakların çevresinde yapılan kazılarda, birçok tarihi eser gün yüzüne çıkarılmıştır.

Cumhuriyet Caddesi

Malta’nın başkenti olan Valletta’da bulunan cadde, şehrin en işlek caddesidir. Son derece hareketli olması nedeniyle insanların şehir merkezinde vakit geçirmek için en yoğun olarak kullandıkları konumdur.

Her yeri adeta tarih fışkıran cadde, Malta gezilecek yerler listeniz için tavsiye ettiğimiz alanlardan birisidir.

Aziz John Katedrali

1577 yılında yapılan ve Aziz John’a ithaf edilen katedral, halen aktif olarak hizmet vermektedir. Dış kısmı eski bir görünümde olan katedralin, iç kısmı ise daha modern bir mimariyle inşa edilmiştir.

Mdina – Sessiz Şehir

Başkentte bulunan ve surların içerisinde kalan kısmı, Rabat yani sessiz şehir olarak adlandırılmaktadır. Belirli bir saatten sonra motorlu taşıtların girişine izin verilemeyen bölge, deniz manzarası ve çevredeki tarihi yapıların eşsiz büyüsüyle sizi karşılayacaktır.

Sliema

Ülkeye tatil için gelenlerin, konaklamak için en fazla tercih ettikleri yerlerden birisi olan Sliema, gece hayatıyla da tatilcilerin çılgınca eğlendiği yerler arasındadır. Deniz kenarında bulunan yerleşim alanı, günün her saati hareketlidir.

Cittadella Kalesi

1965 yılında savunma amacıyla yapılan kale, Rabat kasabasında inşa edilmiştir. Çevresinde bulunan ve adeta buram buram tarih kokan evleriyle Cittadella Kalesi, Malta’da gezilecek yerler arasında bölgeye gelen turistlerin ziyaret ettiği yerlerden birisidir.

Malta-gezilecek-yerler

Malta gezilecek yerler

Kulvar.com.tr – Güncel haber sitesi