Kulvar Haber

Maltepe Ramazan’da konuklarını “Sevgi Sofraları”nda ağırlayacak

Maltepe Ramazan’da konuklarını “Sevgi Sofraları”nda ağırlayacak
17 views
03 Mayıs 2019 - 17:00

İstanbul’da Ramazan geldiğinde akla gelen ilk ilçelerden biri olmayı başaran Maltepe Belediyesi, konuklarını bu yıl “Sevgi Sofraları”nda ağırlayacak. Her yıl olduğu gibi bu yılda Maltepe Belediyesi, sıkı bir programla Ramazan coşkusunu mahallelerde yaşatacak. Ümraniyeliler için sokak iftarları ve inanç turları düzenlenecek.

Maltepe Ramazana hazır

Bu yıl ki Ramazan teması “Ramazan Kardeşliktir” diyen Maltepe Belediyesi, ramazanı “Sevgi Sofraları”nda yaşatacak. Ramazan’ın ikinci gününden itibaren her mahallede birer kez iftar sofrası kurulacak. Belediye’nin düzenlediği etkinliklerde, iftar öncesi Kur’ân-ı Kerim okunacak ve sofra duası gerçekleştirilecek.

Her yıl olduğu gibi bu yılda Maltepeliler içim inanç turları düzenlenecek. Bu kapsamda İstanbul’da bulunan Hırka-i Şerif, Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Aziz Mahmut Hüdai ve Hz. Yuşa Türbesi ziyaret edilecek.

Ali Kılıç Huzurlu bir Ramazan diledi

Ramazan etkinlikleriyle ilgili konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “On bir ayın sultanı Ramazan’ı sevgi sofralarında karşılayacağız.  Muhtaç olana kucak açmak, sofralarımızı paylaşmak ve kardeşliği yaşatmak geleneğimizde var. Gelin bu şiarla sevgi sofralarında buluşalım.”

“Tüm Maltepemize şimdiden huzurlu ve sevgi dolu bir Ramazan diliyorum. Küskünlükler, dargınlıklar bu ayda bir kenara bırakılmalı, sona erdirilmeli. Sizlerden ricam Maltepe’de dil, din ve inanç farkı olmaksızın bir arada dostça yaşamak ve daha nice Ramazanları hep birlikte karşılamaktır” dedi.

Maltepe tarihi

Tarihi Bizans İmparatorluğu’na dayanan Maltepe, bu dönemde “Bryas” veya Latince adıyla “Urias” olarak anılmaktaydı. Yapılan araştırmalar ışığında Maltepe’nin yüzyıllardır önemli bir yerleşim bölgesi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu günkü adı olan Maltepe’nin anlamı “Höyük Tümülüs ” (Yığmatepe)’tür. Yığmatepe hazine ve define veya küp dolu altınların yığıldığı tepe anlamına gelir. Osmanlı İmparatorluğunun ordusunun ilk durak yeri Üsküdar’dı. Üsküdar’dan sonra Osmanlı Ordusu’nun ikinci durak yeri Bağdat yolu üzerinde olan Maltepeydi.