Kulvar Haber

Maltepe’de 570 sandıkta oy sayımı yapılacak

Maltepe’de 570 sandıkta oy sayımı yapılacak
22 views
15 Nisan 2019 - 12:12

İstanbul’da seçim sonuçları belirsizliğini sürdürürken, Tüm Türkiye Maltepe’ye kilitlendi. YSK’nın kararı ile Maltepe’de 570 sandıkta oy sayımı yapılacak.

Maltepe’de ilçe seçim kurulları, yeni sandık kurullarının oluşturulmamasına karar verdi. CHP, sayımların oy çokluğuyla iptal edilmesine itiraz etti. YSK, olağanüstü itirazları değerlendirecek.

Yerel seçimleri geride bırakan Türkiye, İstanbul Maltepe’ye kilitlenirken, Maltepe’de bu sabah oy sayımına tekrar başlandı.

10 YENİ SANDIK KURULUNUN  SAYIMLARI HÜKÜMSÜZ  KALDI

İstanbul’un Maltepe ilçesinde 1. Ve 2. Seçim kurullarınca, terminallerde yapılan tüm sayımların oy çokluğuyla iptaline karar verilmiş, CHP de karara itiraz etmişti.  Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti’nin olağanüstü itirazı üzerine, Maltepe Seçim Kurulları’nın sandık kurullarının sayısının arttırılmasına dair kararını kaldırdı.  Bu karar üzerine, 10 yeni sandık kurulunun yaptığı sayımlar hükümsüz kaldı. Bu karar ile yaklaşık 400 sandığın sayımı iptal edilmiş oldu.

MALTEPE’DE 570 SANDIĞI İKİ KURUL SAYACAK

Karar sonrası kalan 170 sandık ile sayımı iptal edilen 400 sandığı 2 kurul sayacak. CHP’nin itirazı sonrası YSK’nın toplanması bekleniyor. YSK, Sadi Güven başkanlığında toplanarak, Maltepe itirazını değerlendirecek.

HABER-ÖZLEM YILMAZ

.