Kulvar Haber

Marmaris gezilecek yerler

Marmaris gezilecek yerler
78 views
11 Mart 2019 - 22:51

Tatil tutkunlarının vazgeçilmez kenti olan Marmaris, denizi ve kumuyla insanları büyülüyor. Etkileyici koyları, antik kentleri, kendine has köyleri, doğal güzellikleri, Marmaris gezilecek yerler arasındadır.

Otel ve pansiyonlarıyla yerli ve yabancı ziyaretçilerini güzelce karşılayan şehir, adeta turizm cennetidir. İşte Muğla’da bulunan bu cennet kentten bazıları.

Marmaris Kalesi

Marmariste gezilecek yerler; Marmaris kalesi

Büyük İskenderin onarımlar yaptığı bilinen Marmaris Kalesi, kentin en turistik yerlerinden birisi. İyonlar döneminde M.Ö 1044 yılında yapıldığı düşünülen kalede, Kanuni Sultan Süleyman döneminde de yenilenme ve genişletilme çalışmaları yapılmıştır.

Toplamda 18 odası bulunan kale, 1. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar almıştır. Bir çeşme ve bir arkın bulunduğu kale, 1890 yıllarında genel çaplı iyileştirmeler yapılarak 1891 de müzeye çevrilmiştir.

Evliya Çelebi bu kaleyi Seyahatnamesi’nde bahseder. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos Seferi öncesi üs olarak kullandığını yazar. Şuan içerinde arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Marmaris gezilecek yerler içinde bulunan kalede, Helenistik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar tarihi eserler yer alıyor. Krinidos Antik Kenti’nden çıkan eserler içinse ayrı bir bölüm yapılmıştır.

Marmaris Yunus Parkı

Marmaris Yunus Parkı

Marmaris gezilecek yerler arasındaki diğer durağımız Yunus Parkı’dır. Hem eğlence hem terapi merkezi olan park, engelli çocukların zihinsel gelişimi için önemli rol oynamaktadır.

Ziyarete açık olan parkta 3 adet özel eğitimli yunus bulunmaktadır. Sevimli yüzleriyle tatilcilerin ilgi odağı olan yunuslarla, fotoğraf çektirmek isteyenler oldukça fazla. Belli seanslar dahilinde programlara katılabilir ve 40 dakikalık bir sürede yunuslarla vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca yunusları merak edenler için kaçırılmayacak bir fırsattır.

Özellikle yaz aylarında doluluk oranı fazla olan park için önceden rezervasyon almak daha iyi olacaktır. Çocuklar için 10 yetişkinler için 15 Euro olan giriş ücreti, kesinlikle bu paraya değecektir. Böylelikle Marmaris gezinizin en zevkli anlarını yaşayabilirsiniz.

Fosforlu Mağara

Marmaris Fosforlu mağara

Yabancı turistlerin oldukça fazla merak ettiği ve tatiline renk katmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği Fosforlu Mağara, gezilecek yerler içine katılmalıdır. Lakin mağaranın içinde adı gibi fosfor bulunmamaktadır.

Bunun sebebi denizdeki türkuaz rengin mağaraya yansımasıdır. Büyük ve geniş teknelerle her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği mağaranın içine kendini bırakanların sayısı da az değil.

Kayadan yapılma bir akvaryum misali dikkat çekene mağara, ülke ve Marmaris turizmi için önemli değerlerimizdendir.

İçinde gerçekten fosfor olmasa da güneş ışığının yansıması büyüleyici bir güzelliği gözler önüne seriyor. Ayrıca geceleri de ayırt edilebilen Fosforlu Mağaranın içi oldukça aydınlık oluyor.

Nimara Mağarası

Marmaris Nimara Mağarası

350 metrelik bir yükseklikte yer alana Nimara Mağarası, Marmaris Cennet Ada üzerinde bulunmaktadır. Boğazların karşısında yer alan mağaranın konum itibariyle önemi büyüktür.

İçerisinde yapılan kazılar, doğal oluşumlar ve buluntular nedeniyle 1999 yılında 1. Derece sit alanı ilan edilmiştir. Sarkıt ve dikitleri mağara boyunca görebileceğiniz alanda giriş, zaman içinde kayaların aşındırması sonucu oluşmuştur.

Çıkarılan kazılardaki eserlere göre bu yer geçmişte inanç merkezi olarak kullanılıyordu. Ayrıca 1998 yılındaki çıkarılan kum taşından kadın heykeli müzede sergilenmeye alınmıştır.

Marmaris gezilecek yerler arasında bulunan mağara kentin en eski yerleşim alanlarından olduğu biliniyor. Ki çıkarılan keski aletlerinin geçmişi M.Ö 20 bin yılına kadar gitmektedir.

Bu denli tarihsel bir yer olması nedeniyle mağara ve yürüyüş yolu 2008 yılında ziyarete açılmıştır. Böylelikle Marmaris, 1 turistik yer daha kazanmıştır. Bu mağaraya geldiğinizde fotoğraf makinenizi hazır etmeniz tavsiye olunur.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris Hafza Sultan Kervansarayı

Marmaris Kalesi’nin yanında yer alana Hafsa Sultan Kervansarayı, gezilecek yerler arasında bulunuyor. Osmanlı mimarisinin etkileri görülen kervansaray, 1545 yılında yapılmıştır. Hafsa Sultan ismi ise Kanuni Sultan Süleyman’ın annesinin isminden gelmektedir.

Yüzyıllardır konaklama ve ticaret merkezi olarak işlev görev kervansarayda toplam 8 oda bulunuyor. 8 odanın biri ise oldukça büyüktür. Kafeterya ve dinlenme yeri olarak kullanılan kervansaray, günümüzde müzeleştirme için çalışmalar yapılıyor.

Bunun nedeni ise kötü şeyler için kullanılmasıdır. Tarihi bir yapının içkili eğlence yeri olarak kullanılması halk tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Bu kervansaraya kaleye çıkan dar yoldan kolayca ulaşabilirsiniz.

Siz de Marmaris gezinizde buraya gelerek hem Marmaris kalesi ve müzesini görüp hem de kervansaray önünde fotoğraf çektirerek güzel bir anı kazanabilirsiniz.