Kulvar Haber

Mart Ayı Enflasyon Rakamları Belli Oldu!

Mart Ayı Enflasyon Rakamları Belli Oldu!
8 views
04 Nisan 2019 - 10:37

Mart Ayı Enflasyon Rakamları Belli Oldu! TÜİK tarafından mart ayında tespit edilen enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre enflasyon aylık olarak %1,03 düzeyinde artı gösterdi.

Mart Ayı Enflasyon Rakamları Belli Oldu!
Mart Ayı Enflasyon Rakamları Belli Oldu!

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise enflasyon rakamları %19,71 seviyesinde bir artış göstererek, beklentilerin çok üzerinden gerçekleşti. Mart ayı enflasyon rakamları üzerinde en yüksek etkiye sahip olan kalem ise gıda fiyatları oldu.

Aylık olarak enflasyon rakamları artışında en yüksek ilerleme sağlık grubu ürünlerinin fiyatlarında yaşandı. Buna göre şubat ayı verilerine göre sağlık grubu ürünlerinin fiyatlarında toplamda %3,48’lik bir artış gerçekleşti.

Yılık olarak hesaplanan en yüksek enflasyon artışı da gıda ve alkolsüz içecekler grubunda toplamda %29,77 oran ile ölçüldü.

Enflasyonu dolaylı olarak etkileyen üretici fiyatlarında aylık olarak %1,58 seviyesinde enflasyon artışı yaşanırken, yıllık düzeyde artış oranı ise toplamda %29,64 olarak tespit edildi. Tüm bu göstergeler ile mart ayında enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve %1,03 seviyesinde artış görüldü.

Yıllık enflasyon rakamları için oluşturulan beklenti oranı %19,61 iken bu hedef tutturulamadı ve enflasyon artışı yıllık olarak toplamda %19,71 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz ekim ayında %25,2 ile son 15 yılın zirvesini gören enflasyon rakamları, Şubat ayında ise %19,7 olarak tespit edilmişti.

Enflasyon Rakamları Şaşırtmaya Devam Ediyor!

Mart Ayı Enflasyon Tefe Üfe Oranları Arttı
Mart Ayı Enflasyon Tefe Üfe Oranları Arttı

Geçtiğimiz yıldan bu yana %10 seviyelerinin üzerine tırmanan enflasyon rakamları bu dönemde de %20 seviyelerini zorlamaya devam ediyor. Az önce TÜİK tarafından gerçekleşen resmi veri paylaşımına göre, Türkiye’de mart ayında ölçülen toplam enflasyon oranı %19,71 olarak tespit edildi.

TÜFE oranı toplamda %1,03 artış gösterdi. Mart ayında en çok zam alan ürün ise %43,81’lik fiyat artışı ile çarliston biber olarak tespit edildi. ÜFE oranlarında ise tespit edilen dönemsel artış %1,58 oldu. Yıllık olarak ÜFE artışı ise geçtiğimiz yıldan bu yana %29,64 olarak gerçekleşti.

Enflasyon Rakamları En Yüksek Artış ve Azalışlar Hangi Sektörde

Her ay düzenli olarak açıklanan enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde gelmeye devam ediyor. Son açıklanan verilere göre Türkiye’de mart ayı için tespit edilen enflasyon rakamları şu şekilde;

  • TÜFE: Aylık olarak %1,03 olarak gerçekleşirken, yıllık oranda ise %19,71 olarak ölçüldü,
  • ÜFE: Aylık olarak %1,58 olarak gerçekleşirken, yıllık oranda ise toplamda %29,64 seviyelerinde tespit edildi.

Enflasyon rakamlarının %20 seviyelerine dayanmasının ardından sektörlerde de beklenmedik şekilde artış ve azalış gösterenler şu şekilde oldu; Haberleşme grubu ürünlerinde aylık enflasyon rakamları açısından toplamda %0,29 seviyesinde bir düşüş görüldü.

En yüksek artış tespit edilen grup ise mart ayında sağlık grubu ürünlerinde görüldü. Buna göre aylık olarak artış oranı %3,48 olarak gerçekleşti. Sırası ile artış gösteren diğer sektörler ve artış oranları ise şu şekilde;

  • Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda:%2,44,
  • Eğitim sektörü harcamalarında aylık olarak tespit edilen artış oranı %1,45 olurken,
  • Ulaştırma grubu ürünlerinden ise %0,75 oranında aylık olarak artış görüldü,
  • Otel ve lokanta hizmetleri için tespit edilen aylık enflasyon rakamları artışı ise %0,67 oldu.

Gıda Enflasyon Rakamları Uçtu

Son dönemde enflasyon rakamları can yakmaya devam ederken en yüksek artışın da gıda fiyatlarında yaşandığı görüldü. Yıllık olarak tespit edilen enflasyon oranlarında en yüksek sıraya toplamda %29,77 seviyelerinde bir artış ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görüldü. Çeşitli hizmet ve mal gruplarında gerçekleşen TÜFE artışı yıllık olarak toplamda %27,94 olurken, ev eşyaları grubunda %26,98’lik artıl kayıtlara geçti.

Zam Şampiyonu Açık Ara Çarliston Biberi!

Son açıklanan TÜFE ve ÜFE rakamlarına göre en yüksek artış gıda ürünleri kategorisine giren çarliston biberinde ve %43,81 olarak tespit edildi.

Sivri biberde görülen artış ise %36,04 seviyesinde ölçülürken, patlıcan ve karnabahar satış fiyatları üzerinde de son bir ayda sırası ile %19,94 ve %19,19 seviyelerinde değişim görüldü.

Fiyatı düşen ürünlerde mart ayında var. Buna göre geçtiğimiz aya göre ıspanağın fiyatında %18,47’lik bir azalış meydana geldi. Maydanoz ve yeşil taze soğanın satış fiyatları bir önceki şubat dönemine göre %18,30 ve %15,15 seviyelerinde geriledi.

Enflasyon rakamlarını en çok etkileyen kalemin gıda sektöründe olduğu açık bir şekilde görülüyor. Yetkililer yaklaşan yaz ayı nedeniyle enflasyon rakamlarında gıda ürünleri nedeniyle bir azalışın gerçekleşeceğini bekliyor.