Kulvar Haber

Mehmet Tevfik Göksu Esenler Belediye Başkanlığı’na seçildi

Mehmet Tevfik Göksu Esenler Belediye Başkanlığı’na seçildi
29 views
05 Nisan 2019 - 0:30

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den Mehmet Tevfik Göksu Esenler Belediye Başkanlığı’na seçildi. 31 Mart yerel seçim sonuçlarına göre İstanbul’da AK Parti’nin en çok oy alan ilçesi Esenler oldu.

Kulvar’a konuşan AK Parti Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “10 yılda yüzlerce proje hayata geçirdik. Esenler halkı bize her zaman vefasını gösterdi ve bizi yine kendilerine hizmetkâr olmamız için seçti” diye konuştu.

Üçüncü kez başkan seçildi

AK Parti Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul’daki AKP’li ilçe belediye başkanları arasında en yüksek oy oranı ile üçüncü kez başkan seçildi. 2014 seçimlerinde oyların yüzde 62.7’sini alarak yine birinci olan Göksu, son seçimde oylarını yaklaşık yüzde 5.8 arttırarak, yüzde 66,35 oy oranı ile yeniden İstanbul şampiyonu oldu.

“Halkın yüzde 89’u bizden memnun”

Mehmet Tevfik Göksu, “Belediyemizde ‘hayır’ kelimesi yasak. Bize geleceklerini emanet edenlere afra tafra yapamayız. Halkın yüzde 89’u bizden memnun, hedefimiz bu oranı yüzde 100’e çıkarmak. Esenler halkı bize her zaman vefasını gösterdi ve bizi yine kendilerine hizmetkar olmamız için seçti” dedi.

“Ben bir mühendis ve sosyoloğum”

Bugüne dek yaptığı çalışmalar ve hayata geçirdiği projelerle dikkatleri üzerine çeken Mehmet Tevfik Göksu konuşmasına şöyle devam etti.

Ben bir mühendis ve sosyoloğum

Ben bir mühendis ve sosyoloğum

“Ben bir mühendis ve sosyoloğum. Bir belediye başkanı olarak şehre nereden baktığınız, insanlarla  ilişkinizi, nasıl baktığınız da şehrin ruhunu dizayn ediyor. Her şehrin bir hikayesi vardır ve siz o şehrin ruhuna inmezseniz, şehir size esrarını açmaz, size küser ve siz o şehirle gönül bağı kuramazsınız” şeklinde konuştu.

“Bize güç veren en büyük faktör, vatandaşımızın memnuniyeti”

Adıyamanlı Mehmet Tevfik Göksu, “Bizleri teşvik eden, bize güç veren en büyük faktör, vatandaşımızın memnuniyeti… Zira vatandaş, her konuda belediyeyi sorumlu tutuyor.Mahallesinde elektrikler kesildiğinde de, işsiz kaldığında da bizi arıyor.”

“Hayır’ kelimesi söylenmeyecek”

“Yani vatandaş belediyeyi doğumdan ölüme kadar her türlü ihtiyacını karşılayan bir kurum, tabiri caizse ‘Hacet kapısı’ olarak görüyor. Bu nedenle bütün mesai arkadaşlarıma şunu söylüyorum; ‘Esenler’de hiç kimseye bizim belediyemizde ‘hayır’ kelimesi söylenmeyecek.”

“‘Bugün git, yarın gel’ diyemeyiz”

“Bizim görevimiz vatandaşa ‘evet’ demek. ‘Bugün git, yarın gel’ diyemeyiz. Bize geleceklerini emanet edenlere asla afra tafra yapamayız. Sonuçta bizim patronumuz halktır” dedi.

“’Belediyenin hizmetlerini çok beğeniyoruz’ demişler.”

Bağımsız araştırma şirketlerinin yaptığı çalışmaların da Esenler’de yaşayan vatandaşların memnuniyetini ortaya koyduğunu belirten Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler halkının yüzde 89’u Esenler Belediyesi’nin faaliyetlerine tam not vermişler, yani ‘Belediyenin hizmetlerini çok beğeniyoruz’ demişler. Büyüklerimiz boşuna dememiş, ‘Marifet iltifata tâbidir’.”

“Yüzde 89 bizim için yeterli değil”

“Sağ olsun Esenler halkı çalışmalarımızı takdir ediyor. Ancak yüzde 89 bizim için yeterli değil. Esenler Belediyesi olarak biz bu başarı oranını, memnuniyet oranını yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. İşte bizim için en büyük motivasyon kaynağı bu; insanımızın bize duyduğu güven ve çalışmalarımızda bizleri her zaman desteklemesi” vurgusunu yaptı.

Mehmet Tevfik Göksu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“2009 Mahalli İdareler Seçimleri’nde AK Parti tarafından ilk kez Esenler Belediye Başkan adayı olarak gösterilmiştim. Bu seçimi yüzde 48 gibi yüksek bir oy oranı ile kazandım hamd olsun.”

“Oylarını en çok artıran ilçe belediye başkanı oldum”

“30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri için AK Parti’den yeniden Esenler Belediye Başkan adayı gösterildim ve yaklaşık yüzde 32’lik artışla seçmenimizin yüzde 62.7’sinin oyunu aldım. Bu oy oranıyla hem bir önceki seçime göre oylarını en çok artıran ilçe belediye başkanı oldum, hem de AK Parti’nin İstanbul Avrupa yakasının en yüksek oy alan belediye başkanı oldum . Allah’a şükür 31 Mart’ta da yine oy oranımızı arttırdık.”

Oylarını en çok artıran ilçe belediye başkanı oldum

Oylarını en çok artıran ilçe belediye başkanı oldum

“10 yılda birincil derecedeki tüm sorunları bitirdik”

10 yıl önce işe Esenler’in en öncelikli sorunlarını tespit ederek başladıklarını söyleyen Mehmet Tevfik Göksu, “Bunlar algı, fiziksel, mekansal, sosyolojik ve kültürel sorunlar ile coğrafi sıkışmışlıktı. Stratejik planlama çerçevesinde, geçen 10 yılda birincil derecedeki tüm sorunları bitirdik.”

“İstanbul’un en gözde ilçesi olacağı inancını yerleştirdik”

“Önce algı sorununu ortadan kaldırdık. Esenler’in coğrafi olarak çok kıymetli bir konumda bulunduğunu, yapılacak fiziki ve mekansal düzenlemelerle İstanbul’un en gözde ilçesi olacağı inancını yerleştirdik.

“Esenler’de yaşamaktan mutlu musunuz?”

“Yaptığımız fiziki, sosyal ve kültürel dönüşümlerle de bu inancı pekiştirdik. Bir anda ‘Esenler’de yaşamaktan mutlu musunuz?’ sorusuna verilen cevaplar yüzde 60’lardan yüzde 95’lere çıktı. 10 yıl önce ‘Suç ve suç işleme’ oranlarında İstanbul ilçeleri arasında ilk sıralarda bulunan Esenler bugün son sıralarda yer alıyor.”

“Esenler büyük bir sosyolojik dönüşüm yaşadı”

10 yıl önce ilk kez başkanlık koltuğuna oturan Mehmet Tevfik Göksu, “Okulların dışında hiç bir kamu binası olmayan Esenler, bugün kamu hizmet binalarını yüzde yüz tamamlamış ilçelerden biri haline geldi. Eğitim, sağlık, spor, çevre, kültür ve sosyal belediyecilik  alanında yaptığımız yatırım ve projelerle Esenler büyük bir sosyolojik dönüşüm yaşadı.”

“Türkiye’nin ilk çocuk sokağını açtık”

“Türkiye’nin ilk çocuk sokağını açtık. Çocuklar, gençler, engelliler, yaşlılar, kadınlar başta olmak üzere toplumun her kesimi için hazırladığımız özel projelerle, Esenler’de belediyemizin elinin değmediği tek bir yer ve tek bir fert kalmadı.

“40 bin kişinin istihdamını sağladık”

Yoksulluk ve yoksunluğu önleyici tedbirlerden uyuşturucu ile mücadeleye , güvenlikten işsizliğe çare olmaya kadar  -ki Esenler Kariyer Merkezi (ESKAM) Projemizle 40 bin kişinin istihdamını sağladık- her alanda yürüttüğümüz çalışmalarla başarılara imza attık.”

“En temel sorun, imar ve mülkiyet”

“Bugün itibariyle Esenler’de spesifik olarak duran en temel sorun, imar ve mülkiyet. Genel anlamda ise yapı stoğu eksikliği ve çarpık yapılaşma sorunu sözkonusu. Allah’ın izniyle bu sorunlar da bu dönem çözüme kavuşturulacak.”

“Halka hizmet, Hakk’a hizmet”

Yaptıkları hizmetleri insanlara anlatmanın ve kabul ettirmenin her zaman kolay olmadığını söyleyen Mehmet Tevfik Göksu,”Allah’a şükür vatandaşımızdan her zaman çok güzel geri dönüşler alıyoruz. ‘Halka hizmet, Hakk’a hizmet’ anlayışına sahip bir siyasi hareketin mensubu olarak, vatandaşımızın ihtiyaçları doğrultusunda, onların menfaatlerini gözeterek hareket ediyoruz. Gerektiğinde onlara soruyoruz, yapın derlerse yapıyoruz.” diye konuştu.

“Kararı milletin kendisi veriyor”

“Biz mevcut durumu aktarıyoruz, kararı milletin kendisi veriyor. Gerçek demokrasi bu olsa gerek. Çünkü bize göre siyasetin öznesi halk. Halk ne derse biz onu yaparız, halk için yaparız…”

Mehmet Tevfik Göksu, yeni dönemde Esenler için hazırladıkları 5 temel vizyonu da şöyle özetliyor:

1 – Daha Zengin Birey

“Ekonomik katkı sunacağız”

Daha Zengin Bireylerin yaşadığı bir Esenler düşüncesi olan Mehmet Tevfik Göksu, “Bireysel Belediyecilik olarak tabir ettiğimiz bu yeni dönemde, insanımızın refah seviyesini artıracak çalışmalara öncelik vereceğiz. İlçemizde 40 bin kişinin tekstil sektöründe çalıştığını dikkate alarak başlattığımız tekstil projemizle yaklaşık 200 bin insanımıza yansıyacak ekonomik katkı sunacağız.”

“Ev hanımlarımıza özel sanal market kuruyoruz”

“Projemizle istihdama yüzde 50, ilçe ekonomisine de yüzde 30 katkı sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca ‘Nar Projesi ile Esenlerli ev hanımlarının, el emeğiyle ürettiği her türlü ürünü onlar adına internet üzerinden satışa sunacağız. Ev hanımlarımıza özel sanal market kuruyoruz. Ayrıca ilçedeki iki farklı noktaya, ürünleri satalabilecekleri yerler yapıyoruz.” dedi.

2- Daha Huzurlu ve Güvenli Esenler

“Çocuk parklarına ve okullara toplam 780 kamera”

Daha Huzurlu ve Güvenli Esenler vizyonunu edinen Mehmet Tevfik Göksu, “Güvenli Şehir Esenler projemizin 3 ayağı var. ‘Güvenli Park’, ‘Güvenli Okul’, ‘Güvenli Sokak’. Projenin park ve okul ayağı tamamlandı. İlçedeki tüm çocuk parklarına ve okullara toplam 780 kamera yerleştirildi.”

“En güvenli ilçelerden birisi olacak”

“Projenin üçüncü ayağı olan Güvenli Sokak’ta ise tüm cadde ve sokakların kamera ile takip edilmesini amaçlıyoruz. Esenler’deki sokak ve caddelere toplam bin 200 kamera konuldu. Esenler projeler tamamlandığında en güvenli ilçelerden birisi olacak.” dedi.

3- Daha Kaliteli ve Nitelikli Bir Hayat

“Yaşam konforu en üst düzeye çıkacak.”

Esenler’de daha Kaliteli ve Nitelikli Bir Hayat amaçlayan Mehmet Tevfik Göksu, “Yeni devlet hastanesinden, ulaşım hizmetlerine, otoparklardan, spor, eğitim ve kütüphane vadilerine, bölgenin en büyük Millet Bahçelerine kadar yapılacak yatırımlarla vatandaşın yaşam konforu en üst düzeye çıkacak.”

“Projelerimiz konforu arttıracak”

“Spor kompleksleri, mahalle yüzme havuzları, bilim vadisi, yeni mahalle meydanları,  nostaljik tren, Kadın Yaşam, Spor ve Aktivite Merkezi, gençlik merkezleri, çocuk mahallesi, hanımlar konağı, mahalle kreşleri, nikah sarayı gibi yeni projelerimiz konforu arttıracak.” dedi.

4- Daha Planlı, İmar – Mülkiyet Problemleri Bitmiş ve Yenilenmiş Bir Esenler

“57 bin konutun yenilenme stratejisi de belirlendi”

Daha Planlı, İmar – Mülkiyet Problemleri Bitmiş ve Yenilenmiş Bir Esenler dileyen Göksu, “Esenler’de eski dönemlerde yapılan yaklaşık 98 bin  konutun acilen yenilenmesi gerekiyordu. Bunlardan 41 binini yeniledik. Geriye kalan 57 bin konutun yenilenme stratejisi de belirlendi.”

“İmar sorunu çözülmüş olacak”

“Mülkiyeti belediyemize devredilen askeri – rezerv alanda 40 bin konutun yenilenmesi, 17 bin konutun da kendi içinde dönüştürülerek yenilenmesi planlandı. Böylece hem 16 bin 500 konut sahibinin umutla beklediği imar sorunu çözülmüş olacak, hem de Esenler içinde açılacak 1,5 milyon metrekarelik alan ile şehir nefes alacak.” dedi.

5- Geleceğe Hazır, Güven ve İstikrarla Büyüyen, Daha Modern ve Daha Çağdaş Bir Esenler

Geleceğe Hazır, Güven ve İstikrarla Büyüyen, Daha Modern ve Daha Çağdaş Bir Esenler geliştirmeye çalışan Göksu,“Rezerv alanda kurulacak yeni şehir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak çalışması ile en akıllı ve en güvenli şehir projeksiyonunda inşa edilecek. Dünyada örnek gösterilecek bilişim altyapısına sahip Esenler, İstanbul’un en seçkin ilçeleri arasında yerini alacak.”

“Halkımızdan isteğimiz, bize inanmaları”

10 yılda yüzlerce proje hayata geçirdiklerini söyleyen Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler halkı bize her zaman vefasını gösterdi ve bizi yine kendilerine hizmetkâr olmamız için seçti. Biz de bu dönemde Esenler’e her türlü yatırımların ve hizmetlerin devamı için ‘ŞimdiDahaFazlası’ diyoruz. Halkımızdan isteğimiz, bize inanmaları, kendilerinin iyiliği için çalıştığımızı bilmeleri, yaptığımız hizmetlere sahip çıkmaları ve bizim göremediğimiz eksiklik ve aksaklıkları bize bildirmeleridir.” dedi.

HABER – ÖZLEM YILMAZ