Kulvar Haber

Melasma nedir? Malesma hastalığı ve tedavisi.

Melasma nedir? Malesma hastalığı ve tedavisi.
47 views
20 Nisan 2019 - 22:09

Melasma Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nerelerde Görülür? Teşhis Tedavi Nasıl Yapılır? Malesma Bitkisel Tedavi Mümkün müdür?

Cildin aşırı güneşe maruz kalması sonucu aradan zaman geçtikten sonra ortaya çıkan lekelerdir. Kahverengini sahip bu lekeler yüzde, alında, yanak ve bıyık bölgesinde ortaya çıkar.

Melasma Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nerelerde Görülür? Teşhis Tedavi Nasıl Yapılır? Malesma Bitkisel Tedavi Mümkün müdür?
Melasma Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nerelerde Görülür? Teşhis Tedavi Nasıl Yapılır? Malesma Bitkisel Tedavi Mümkün müdür?

Kloasma hamilelikte görülen melasma için kullanılmaktadır. %90lara varan oranla kadınlarda daha sık görülür. Nadir olarak erkeklerde de görülebilir. Açık tenlilere nazaran koyu tenli insanlarda ortaya çıkar.

Melasma hastalığı oluşum nedeni

Melanosit hücresinin fazla miktarda melanin üretmesiyle melasma hastalığı ortaya çıkar. Deriye renk veren hücreye melanin adı verilir. Hastalığın gerçek nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Fakat hastalığı tetikleyen bazı nedenler bulunmaktadır. Hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı, hormon replasman tedavisi, genetik faktörler ve aşırı güneşe maruz kalma olarak sıralanmaktadır.

Özellikle bilinçsiz güneşe maruz kalmak hastalığı tetikleyen en büyük nedendir. Hastalık güneşin etkisiyle yaz aylarında belirginleşir kış aylarındaysa azalma görülür. Kloasma gebelikte oluşan melasma hastalığıdır.

Hamilelikte progesteron hormonunun ani artışıyla hastalık ortaya çıkabilir. Diğer bir nedenle yumurtalık ve tiroit fonksiyonlarının bozulması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Deriye uygulanan tedavi sonucu tahribatın oluşumuyla melasma hastalığına neden olur.

Melasma vücudun hangi bölümlerinde oluşur?

Kahverengine sahip olan bu hastalık vücuttaki yerleştiği bölgeye göre türüde değişir. Sentrofasiyal yüzde, alında, bıyıkta, çenede oluşur. En sık rastlanan melasma türüdür. Malar yüzün yanak kısmında oluşur. 

Mandibular ise alt çene kemiğinin yan kısımlarında oluşur. Ön kollarda da görülebilen bu hastalık nadir durumlarda bu bölgeye yerleşir. Hormon replasman tedavisi gören kadınlarda yaz mevsimiyle daha sık yaşamaları muhtemeldir.

Melasmaya teşhis nasıl konulur?

Cilt uzmanı tarafından muayene sonucu ortaya çıkar. Hasta doktora mutlaka kullandığı ilaçların bilgisini vermelidir. Ya da herhangi bir rahatsızlığı olduğunu belirtmelidir.

Uzman hekim tarafından lekelerin kontrolü için wood lambasıyla muayene gerçekleştirilir. Kullanılan ışık sayesinde melasmanın derinliği ölçülür. Hastalığın yüzeyselliği veya derinliğine göre tedavi planı oluşturulur.

Genellikle yüzeysel lekeler kahverengidir .  Derin melasmalar mavimsi ya da siyaha yakındırlar. Derin melasmaların tedavisi daha güçtür. 

Melasma tedavisi

Hastalıkta tedavi süreci zorlu ve sıkıntılı geçebilir. Hastalık tamamen iyileşmiş gibi gözükse de tekrarlayabilir. Hasta kişi güneşe karşı tedbirsiz davrandığı takdirde tekrar etme riski daha fazladır.

Tedavide krem kullanımı, peeling uygulaması, dermaroller ve lazer işlemi uygulanabilir. Kullanılan kremlerin içeriği genel olarak hidrokinon, azeleik asit ve aha olarak sıralanır.

Krem kullanımı, peeling uygulaması, dermaroller ve lazer işlemi uygulanabilir. Kullanılan kremlerin içeriği genel olarak hidrokinon, azeleik asit ve aha olarak sıralanır.

Malesma Hastalığında Kimyasal Peeling ve Lazer Uygulaması

Kimyasal peeling ve lazer uygulaması melasma hastalığında oldukça etkili yöntemlerdir. Fakat bir takım hasta tedaviden sonuç alamayabilir. Bu nedenle lekelerde artış gözlenir.

Cosmelan dermamelan tedavisiyle melasma hastalığı tedavi edilebilir. Bu yöntemde en az kimyasal peeling ve lazer kadar etkilidir. %90’nın üzerinde başarı elde edildiği gözlenmiştir. Dermatoloğun uyguladığı maske yöntemiyle tedavi gerçekleştirilir. Uzman hastanın cilt yapısına uygun maske kullanır.

Bu nedenle güneşten korunma dışında herhangi bir yöntem mevcut değildir. Güneşe maruz  kalınması durumunda mutlaka koruyucu kremler uygulanmalıdır.

Ardından yüzde bekletilir. Sonrasında yüz temizlenerek bir takım bakımlar uygular. Uygulamanın ardından cilt yüzeyinde soyulma ve kızarıklık oluşması normaldir.

Uygulanan maskenin içeriği azeleik asit, leke açıcı, kojik asit, fitik asit, askorbik asit, retinil palmitat bulunmaktadır. Dermemelan derin olan melasma hastalığı tedavisinde kullanılır.  Fakat tedaviye rağmen hastalığın tekrar etmesi olasılığı mevcuttur.

Bitkisel tedavi yöntemi

İşlem sonrası duru su ile yıkanır. Ardından cilt zeytinyağı ile nemlendirilmelidir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler dikkatli olmalıdır. Uygulama sonrası cilt asla güneş görmemelidir.

Süt tozuyla oksijenli su ve gliserin karışımı macun şeklini alır. Ardından yüze uygulanır 20 dakika bekletildikten sonra durulanır. Ve işlem sonrası cilde güneş kremi uygulanmalıdır. Soğanın ve sarımsağın suyu çıkarılır. Kalan püre haline getirilir ve cilde uygulanır.

Melasma hastalığı için kullanılan bu yöntemde: Karbonat ve yoğurt karıştırılır ardından yüze uygulanır. Karışım yüzde bekletilir ve kuruması beklenir. Ardından yüz ovalanarak maske soyulur. Yüzde yanma hissi varsa mutlaka yıkanmalıdır. Bu yöntem haftada 3 kere tekrar edilebilir.