Kulvar Haber

Memur ve Emekliye 3600 Ek Gösterge Son Dakika kimleri kapsıyor

Memur ve Emekliye 3600 Ek Gösterge Son Dakika kimleri kapsıyor
34 views
25 Mart 2019 - 0:37

Ek gösterge düzenlemesinin memurlar başta olmak üzere emekli aylıklarına da yansımasının etkileri konuşuluyor. Seçim yarışının kızıştığı son günlerde meydanlarda seçmene vaatlerine devam eden liderler ve partilerinden Memura ve Emekliye 3600 Ek Gösterge Zammı düzenlemesi ile ilgili son haberler gelmeye devam ediyor.

Son gelişmelere göre seçimin ardından meclisin 3600 ek gösterge ile ilgili olarak çalışmalara başlayacağı konuşuluyor.

3600 Ek Gösterge Son Durum Ne? Kimleri Kapsıyor
3600 Ek Gösterge Son Durum Ne? Kimleri Kapsıyor

Başta kamuda görev alan memur çalışanlar olmak üzere emekli vatandaşlarında ek gösterge kapsamına dahil edilmeleri bekleniyor. Milyonlarca emekliyi ve yakınlarını yakından ilgilendiren haberin detayları ise şu şekilde aktarılıyor.

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi Son Durum Ne Kimleri Kapsıyor ?

3600 Ek gösterge zammı için Nisan Ayı İşaret Ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Ak Parti kurmaylarının yaptıkları açıklamalar ile ek gösterge düzenlemesi bekleyen çok sayıda memur ve emekli heyecanla yaşanacak gelişmelere kitlendi.

Başta ek gösterge polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri ile bu görevlerden emekliye sevk edilen vatandaşları kapsayan ek gösterge düzenlenmesi ile ilgili gelişmeler bekleniyor.

3600 ek gösterge polis, hemşire ve din görevlileri ile bu görevlerden emekliye sevk edilen vatandaşları kapsayan ek gösterge düzenlenmesi ile ilgili gelişmeler bekleniyor.

Seçimden sonra yani 31 Martın hemen ardından Nisan ayı itibariyle meclis çalışmaları hızlanacak. ek gösterge düzenlemesi ile görevde olan ve belirtilen görevlerden emekli edilen vatandaşların maaşlarında önemli iyileştirme yaşanması bekleniyor.

Düzenleme kapsamına hali hazırda çalışan memur grubunun yanı sıra bu meslek gruplarından emekli olanlarda eklenmesi ile kapsam ciddi oranda genişletiliyor.

Emekli : 3600 Ek Gösterge Düzenlemesine Dahil Ediliyor

Ek gösterge çalışmalarına kilitlenen yetkililer, Nisan ayı içinde somut adımlar atmayı planlıyor. Geçmiş dönemde polis, din görevlisi, hemşire ve öğretmen olarak görev yapan memur emeklilerinde ek gösterge primleri 2200’den 3000’e ya da 3600’e yükselecek. Bu durumda belirtilen grup mensuplarının maaşında ciddi bir artışa fırsat sağlayacak.

Örnek meslek grupları ve standart çalışma koşulları altında belirlenen değişim miktarı ve artış oranı ise hesaplamalara şu şekilde yansıdı. Buna göre;

3600 EK Gösterge Hesaplama

  • 30 yıllık hizmet süresinin ardından emekliliğe hak kazanan birinci derecede bulunan polis memurunun emekli maaşı yeni düzenleme sonrasında ortalama olarak 637 lira seviyesinde artış gösterirken emekli ikramiyesi ise, 27 bin TL civarında artış gösterecek,
  • 25 yıl çalışma süresi bulunan polis memurunun emekli maaşı ortalama olarak 592 lira zamlanırken, emekli ikramiyesinde ise 22 bin 739 TL seviyesinde bir artış yaşanacak,
  • 30 yıllık meslek hayatının ardından birinci dereceden emekli olan öğretmen, idareci ve din görevlilerinin emekli maaşlarında kayıtlara geçecek olan artış 569 TL iken emekli ikramiyeleri ise ortalama 20 bin 516 TL artış gösterecek,
  • 25 yıllık meslek hayatının ardından birinci derece ve kademeden emekliye ayrılan öğretmen, idareci ve din görevlisi statüsünde personel için yapılan emekli maaş artışı 533 TL olurken, emekli ikramiyelerinin ise ortalama 17 bin 97 TL artış göstereceği belirtiliyor.

Son düzenlemeleri merakla ve sabırsızlıkla bekleyen meslek gruplarının yaşayacakları artış ile maaşlarında ve ikramiyelerinde önemli oranda kazanç sağlayabilecekleri belirtiliyor.