Kulvar Haber

Mide Botoksu nedir?

Mide Botoksu nedir?
22 views
31 Ağustos 2019 - 5:26

Yeni kilo verme yöntemleri arasında yer alan mide botoksu nedir? Mide botoksu fiyatları ne kadar? Sorularının cevaplarını bulacağınız bu yazımızda mide botoksu hakkında oldukça kapsamlı bilgiler yer almaktadır.

Mide Botoksu nasıl yapılır?

Midenin kısmi bölümlerine botulinum toksini enjekte edilmek suretiyle, hastanın kilo vermesine dayalı yapılan tıbbi müdahaleye denilmektedir diyerek, mide botoksu nedir? Sorusunu cevaplayabiliriz.

Temel olarak mide kaslarının kasılmasını kısıtlayarak hastada iştah kaybı oluşturmasının yanı sıra midenin boşalma süresini geciktirmesi de, kişinin kilo almadan bir yandan kilo kaybı yaşaması sağlanmaktadır.

Mide Botoksu ne kadar sürer, hastanede yatmak gerekir mi?

Tıbbi müdahale ortalama olarak 20 dakika sürmektedir. Müdahale yapılmadan önce hasta bir anestezi hekimi gözetiminde, anestezi işlemi yapılarak uyutulmaktadır. Enjeksiyon yoluyla yapılan bir işlem olması nedeniyle, herhangi bir kesi olmadan mide botoksu yapılmaktadır. Genellikle obezite ameliyatı zannediliyor olsa da, işlem obezite ameliyatı değil kişinin öncelikle kilo almasını engelleyerek bir yandan da kilo vermesini sağlayan bir müdahaledir.

Yapılan işlem sonrasında hasta bir kaç saat müşahade altında tutularak, taburcu edilmektedir. Bu nedenle kişinin işlem sonrasında, hastanede yatması gerekmemektedir. Mide botoksunun yapılmasının ardından, kişinin birkaç gün içerisinde iştahta azalma görülmesi nedeniyle daha az yemek yemeye başladığı gibi, eskisine göre daha tok olmaktadır. Bu sayede günlük aktivitelerine devam ederken, kilo verme süreci oldukça hızlanmaktadır.

Mide Botoksu yan etkileri neler?

Uygulamanın standart bir endoskopik işlem olması nedeniyle, bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak alerjik durumlara göre işlemi yapacak uzman, gerekli muayenelerin yapılmasını sağlayarak işlemin hasta üzerinde bir sakıncası olup olmadığını net bir şekilde öğrenmesi gerekir.

Mide botoksu kilo verdirir mi?

Ne kadar kesin kilo verileceğini söylemek mümkün olmasa da, kişinin daha fazla kilo almasını engellemektedir. Şayet mide botoksu yaptıran kişi yiyip içtiklerine dikkat ederse, , uygulamanın önemli ölçüde kilo verdirdiği bilinmektedir. Kişinin günlük aktiviteleri ile değerlendirildiğinde, hastada iştah kaybı oluşturması sebebiyle kilo vermeye önemli ölçüde yardımcıdır.

Botoks yaptıran kişilerin önemli bir bölümü yaklaşık 6 ay içerisinde hiçbir işlem yapmadan, mevcut kilolarını yüzde 10 ile 20 oranında verdikleri görülmüştür. Özellikle normal kilosunun çok daha üzerinde kiloya sahip olan kişilerde, daha fazla kilo vermeye sebep olduğu bilinmektedir.

Mide Balonu ile farkı nedir?

Mide balonu da tıpkı mide botoksu gibi, kişinin kilo vermesi için uygulanan endoskopik yöntemlerden birisidir. Ancak mide balonunda balonun hacminin belirli zamanlarda hastaya göre ayarlanmasını gerektiren bir durum olduğu için, sıklıkla endoskopi yapılmasına neden olmaktadır.

Mide botoksu ise yapılacak tek bir uygulama ile en az 3 ay, hastanın iştah kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Bu süre kimi zaman çok daha uzun olmaktadır. Ayrıca mide balonu hastanın midesinde yabancı bir cisim hissetmesi nedeni ile bazen, mide bulantıları gibi farklı yan etkilere, neden olabilmektedir. Mide balonu uygulaması yaptıran kişilerin balonun çekildikten sonra, iştahlarının aniden açıldığı yönünde şikayetleri de mevcuttur. Botoks yönteminde ise botoksun etkisinin yavaş yavaş geçmesi sebebiyle, iştahın aniden açılması gibi bir sorun bulunmamaktadır.

İşlem Sonrasında beslenme nasıl olmalıdır?

Her ne kadar mide botoksu kişinin kilo almasını engellediği gibi bir yandan da kilo vermesini sağlıyor olsa da, işlemden mucizevi etkiler beklememek gerekir. Özellikle aşırı beklenti içerisinde olanlar umdukları sonucu elde edemediklerinde psikolojik olarak daha fazla rahatsızlık duyacakları için, aşırı bir beklenti içerisinde olmamaları daha faydalı olacaktır.

İşlemin kilo vermeyi artırılabilmesi için kişinin fast food gibi, aşırı yağlı işlenmiş sağlıksız gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durması ve yapay katkı maddesi bulunan içeceklerden de tamamen sakınması gerekir.

Mide Botoksu fiyatları

İşlem fiyatları hakkında net bir şey söylemek, kesinlikle mümkün değildir.

Mide botoksu fiyatları için etki eden farklı birçok faktör bulunmakta olup, bu faktörleri aşağıda sizler için paylaştık. Fiyat konusunda en net bilgiyi işlemi yapacak klinikten almak, daha faydalı olacaktır.

İşlemin yapılacağı kliniğin genel durumu, fiyatlar üzerinde etkili bir faktördür. Özellikle tanınmış ve daha önceden olumlu sonuçlarının alınmış olduğu bir klinikte mide botoksu yaptırmak, biraz daha pahalı olabilmektedir. İşlemi yapacak uzman kişinin de, fiyatlar üzerindeki etkisi oldukça fazladır.

Mide botoksu ile birlikte alınacak diyetisyen paketi, fiyatların değişmesinde önemli rol oynayan diğer faktörlerden birisidir. İşlem sonrası diyetisyen paketi almak zorunlu olmasa da, daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bu paketlerde tercih edilebilmektedir.

En güncel ve doğru haber için, Kulvar.com.tr’yi takipte kalın.