Kulvar Haber

Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı. Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı. Okullar ne zaman açılacak?
9 views
29 Nisan 2020 - 23:15

Corona virüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına alması ve virüsün Türkiye’de de hızla yayılması sebebiyle, okullara ara verilmiş ve çevrimiçi eğitim modeline geçilmişti. Virüs salgınının hala devam ettiği şu günlerde vaka ve ölüm sayılarında azalma görülmesi üzerine, gözler milli eğitim bakanlığı Ziya Selçuk’un üzerine çevrildi.

Daha önce okulların yakın zaman içerisinde tekrardan açılabileceği yönünde bir açıklama yapan bakan Selçuk, vaka ve ölü sayısının düşmesi ile birlikte okulların daha erken tarihte açılabileceği sinyalini vermişti.

Okullar ne zaman açılacak?

Corona virüs tedbirleri kapsamında örgün eğitime ara verilerek uzaktan eğitim sistemine geçiş takvimi ile ilgili basın açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeniden örgün eğitime ne zaman geçileceğine dair bilgi verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk örgün eğitime kesin olarak gezilecek tarih hakkında bir bilgi vermese de, uzaktan eğitim sisteminin 31 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edilmesine karar verildiğini açıkladı. Bu tarihten sonra ise, okulların açılıp açılmayacağı hakkında yeni bir toplantı yapılıp bilgi verileceğini söyledi.

Sınıf geçmenin nasıl olacağı hakkında da bilgi veren bakan Selçuk, öğrencilerin bir dönemdeki notlarının sınıf geçmek için dikkate alınacağı, zayıf notu bulunan öğrencilerin ise üst sınıfa o dersten sorumlu olarak geçebileceklerini söyledi.

“Sınavlar için bütün hazırlıklarımızı yapıyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sınavlar ile ilgili de açıklama yaparak, şunları söyledi. “Bu süreçte sınav hazırlığı içerisinde olan öğrencilerimiz, devletimizin en hassas konuları arasında yer almaktadır. Hem öğrencilerin bu süreçlerin psikolojik olarak en iyi şekilde çıkmaları ve hem de sınavda haklarının korunması için, tüm hazırlıklarımızı en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Bu süreçte özellikle uzaktan eğitim sistemine kayıt olan öğrenci sayısının, örgün eğitimdeki öğrenci sayısına çok yakın olmasından ise, öğrenci de ailelerin teknolojiyi kullanım düzeyleri de daha net bir şekilde görülmektedir. Salgınla mücadele süreci, bizlere iyi ve kuvvetli tecrübeler kazandırmıştır “ dedi.

Sınıf geçme ile ilgili birinci dönemdeki notlar dikkate alınırken, öğrencilerinin notunun ne olursa olsun sınıf geçmesi konusunda sorunlar olabileceği yönünde gelen eleştirilere ise, Milli Eğitim Bakanı zorlu bir süreçten geçildiğini ve bu gibi süreçlerde ufak tefek aksaklıkların olabileceğini dile getirdi.