Kulvar Haber

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar S 400 ve F 35 Konularını Değerlendirdi!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar S 400 ve F 35 Konularını Değerlendirdi!
15 views
16 Nisan 2019 - 12:04

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar S 400 ve F 35 Konularını Değerlendirdi! ABD ve Türkiye ilişkileri son yıllarda gergin bir havada seyrediyor. İki ülkenin ortak çıkarlar üzerinde uzlaşamaması da bu duruma neden oluyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk ve Dünya Kamuoyunda geniş bir yer bulan Türkiye’nin S 400 füze tedariki ve F 35 meselelerine, en yetkili isimlerden bir tanesi olarak açıklık getirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar S 400 ve F 35 Konularını Değerlendirdi!
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar S 400 ve F 35 Konularını Değerlendirdi!

Türkiye’nin konumu itibariyle dünyanın zorlu bölgelerinden bir tanesinde bulunduğunu belirten Bakan Akar, bağımsızlık, egemenlik ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasının zaruri olduğunun altını çizdi.

82 Milyon bireyin, hava ve karadan gelebilecek tüm tehlikelere karşı korunması gerektiğini belirten Bakan Akar, bu nedenle de mevcut imkanlardan olabildiğince yararlanıldığının altını çizdi.

ABD’ye Füze Sistemleri Konusunda Yapılan Teklifi Bakan Akar Anlattı!

“S 400 ile F 35 tedariki konularının birbiri ile ilgili olmadığını ve bağımsız meseleler olduğuna değinen Akar, iki konu üzerinde de diplomatik temasların sürdüğünü açıkladı.

ABD’nin S 400 bataryası kurulmasına istihbarat açısından da karşı çıktığının belirtilmesi üzerine Hulusi Akar, Suriye toprakları üzerinde de şu an hali hazırda, bataryaların kurulu olduğunu ve aynı zamanda hemen güneyinde İsrail’e ait F 35 filosunun varlığına hatırlattı.

Bu nedenle de Türkiye’nin bu yönlü çifte hükümlere maruz bırakılmasının yanlışlığına vurgu yaptı.”

 Ülkemizin genişliğini ve konumunu tamamen koruyabilecek düzeyde ve yeterli menzile sahip olan her türlü hava savunma aracına ihtiyacımız var diyen Bakan Hulusi Akar, Amerikalı Yetkililere ihtiyaç duydukları programı bildirdiklerini söyleyerek, eğer kendi sistemleri bu eksiği kapatabilecekse, onlardan da sistem almaya hazır olunduğu mesajını ilettiklerini söyledi.

S 400 Savunma Füzeleri Alınırsa ABD F35 Ambargosu Çözümü Ne Olacak?

Türkiye’nin S 400 savunma füzelerini alması durumunda ABD tarafından gelmesi muhtemel F 35 ambargosuna karşı hazırlık durumunun sorulduğu Bakan Hulusi Akar, “ Yanlış anlaşılma ve varsayımlar ile dedikodular üzerinden sürecin zedelenmesini istemediklerini belirterek, her türlü olasılığın da masada olduğunu ve olumsuzluk halinde yedek planlarının bulunduğunu açıkladı.”

S 400 teslim tarihinin sorulduğu soruya Hulusi Akar, “Rus yetkililer ile yapılan görüşmelerde, Haziran aynın, yetkililer tarafından telaffuz edildiğini ancak detaylı bir çalışma sonrasında, teslim kurulum, eğitimi ve benzeri konuların ortak mutabakat sonrası takvime bağlanabileceğini aktardı.

İnsansız Kara Araçlarının Son Durumu Hulusi Akar’a Soruldu!

İnsansız hava araçlarında önemli bir birikime erişen Türkiye de savunma sistemi geliştirilmesine yönelik olarak çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

İnsansız kara araçları hakkında da bilgilendirme yapan Bakan Akar, askeri kurum, üniversite ve özel girişimcilerin destekleri ile kara araçları başta olmak üzere tüm savunma sistemleri hakkında atılımların hızlı bir şekilde sürdüğünü belirtti. 

Yeni Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıkları Binalarının İnşası

Ayyıldız şeklinde planlaması yapılan ve Ankara şehir merkezinden, Etimesgut’a taşınacak olan Genelkurmay Başkanlığı ile diğer kuvvet komutanlığı karargahlarının tamamlanma aşamasında olduğu bilgisini, Hulusi Akar paylaştı. 2019 yılında taşınma sona erecek. Binanın şeklinin ve mimarisinin Pentagon’a rakip olacağı dile getirildi.