Kulvar Haber

MİT terör örgütünün elinden 11 yılda 170 rehine kurtardı

MİT terör örgütünün elinden 11 yılda 170 rehine kurtardı
16 views
25 Haziran 2020 - 20:23

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), elde edilen verilere göre 2009 yılından bu güne kadar terör örgütünün elinden 170 rehineyi kurtardı. MİT’in bu başarısı uluslararası kamuoyunun da gündeminde.

Kasım 2018’de Kenya’nın Chakama bölgesinde kaçırılıp Somali’ye götürülen 25 yaşındaki İtalya vatandaşı Silvia Constanzo Romano’nun geçen mayıs ayında MİT tarafından kurtarılması, Teşkilatın daha önce yaptığı “rehine kurtarma operasyonlarını” akıllara getirdi.

MİT, 2009’dan bu yana terör örgütlerinin elindeki 170 kişiyi kurtardı. MİT, 138 Türk’ün sapasağlam ailelerine dönmesini sağlarken, 32 yabancının da kurtarılmasında rol aldı.

Kurtarma çalışmalarının yapıldığı ülkelerin, istikrarsızlığın hüküm sürdüğü coğrafyalarda olması dikkat çekti, en çok rehinenin kurtarıldığı ülke Suriye oldu.

Ülke makamlarıyla koordineli operasyon

MİT’in son 11 yılda gerçekleştirdiği 31 kurtarma operasyonunun büyük çoğunluğunu ilgili ülke makamlarıyla koordineli şekilde yürüttüğü öğrenildi.

Uzmanlar, MİT’in farklı ülke ve ağırlıklı olarak çatışma bölgelerinde rehin alınan İngiltere, Hollanda, Lübnan, Fransa, Rusya, Kosova, Belçika, Japonya, Irak, Cezayir, Malezya, Dağıstan, Güney Afrika ve İtalya vatandaşlarını terör örgütlerinin elinden kurtarmasını, Teşkilatın bu tür operasyonlarda başvurulan uzman, yetkin ve güvenilir bir müttefik olmasına bağlıyor.