Kulvar Haber

Moda Devi Channel Büyük Tepki Çekti

Moda Devi Channel Büyük Tepki Çekti
24 views
09 Mart 2019 - 16:33

Fransız moda devi Chanel Paris’te Büyük Saray’da düzenlediği Chanel 2018-2019 Sonbahar/Kış koleksiyonu tanıtım defilesi için canlı ağaç dekoru kullandı. Kesilen canlı ağaçların dekor amaçlı kullanılması tepkilere neden oldu.

BFM TV kanalının haberine göre, önceki gün Paris’teki Büyük Saray’da düzenlenen Chanel 2018-2019 Sonbahar/Kış koleksiyonu tanıtım defilesi yapıldı. Moda Devi channel tarafından Defile için hazırlanan canlı ağaç dekoru ise bir çok kesin tarafından tepkiyle karşılandı.

150 Yıllık Ağaçları Keserek Dekor Yaptılar

Haberde, dünyaca ünlü moda devi channel’ın 3 saat süren bir defile için Paris’in gözde mekanlarından Büyük Saray’ı (Grand Palais) gerçek bir orman dekoruna dönüştürmek amacıyla çok sayıda meşe ağacının kesildiği kaydedildi.

paris-channel-moda-devine-tepki

France Nature Environnement isimli dernekten yapılan açıklamada, ünlü modaevinin doğallığa vurgu yapmak için böyle bir yöntemi tercih ettiğini ve kesilen ağaçların ortalama 150 yıllık olduğu belirtildi.

Dekor Yapılan Canlı Ağaçlar Çöpe Atıldı

Açıklamada, “Doğal olmak, ormandan kesilen, dekor oluşturmak için kamyonlarla taşınan ve daha sonra çöpe gönderilen ağaçlar değildir.” ifadesi yer aldı.

Ünlü modaevi, tasarımcı Karl Lagerfeld tarafından dizayn edilen ve söğütten yapılmış 500 oturak ve çok sayıda ağacın bulunduğu gerçek orman süsü verilmiş bir dekor içerisinde ürünlerini tanıtmıştı.

Tanıtım defilesine çevreciler ve doğal yaşamı savunanlar tepki göstermişti.