Kulvar Haber

Mor Pedallar Türk Kadınının Zaferi İçin çevrilecek

Mor Pedallar Türk Kadınının Zaferi İçin çevrilecek
10 views
12 Mart 2019 - 20:54

Mor Pedallar Kadın Bisiklet Derneği üyeleri, ‘El ele elden ele 81 ilde’ sloganıyla, şehir içi ulaşımı kolaylaştırdılar.

Bisikletin kadınlar tarafından bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak, sporun gerekliliğine vurgu yapmak için ‘Türk Kadınının Zaferi’ adlı sosyal sorumluluk projesiyle bir araya geldiler.

Menteşe’de bisiklet kullanan kadınlara dikkat çekmeyi amaçlayarak iki yıl önce hayata geçirildi. Mor Pedal 48 grubu oluşturulduğu tarihten bu yana 130 üyesiyle bisiklet kullanımı yaygınlaştırılmasını hedefleyen etkinlikler düzenlemektedir.

Grup 8 Mart’ta kurumsal bir kimlik alarak Muğla Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği adını aldı. 18- 65 yaş aralığında bulunan gönüllüleriyle her çarşamba ve cumartesi günü bir araya gelerek pedal çeviriyor.

Antalya, Muğla, Kars, Ordu ve Rize’de pedal çevirmek isteyen ve kız kardeşlik felsefesini benimseyen kadınların ilgisiyle ‘mor pedal’ şubeleri açıldı.

Mor Pedallar: Dernek Amacı

Dernek Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bulunan koordinasyon temsilcilerinin destekleriyle Türkiye’de yaygınlaşmak istiyor. Farklı illerdeki Mor Pedal oluşumları, kadının bisiklet kullanmasının, eşleri ve çocukları da olumlu etkileyerek özendireceğine inanıyor.

Kadınları şehir içi ulaşımda bisiklet kullanmaya yönlendirmeyi amaçlayan dernek, topluluklarını yaygınlaştırmak, ülke çapında kadın bisikletçilere dikkat çekmek ve art arda iki milli bayramı kutlamak için 19 Mayıs- 30 Ağustos arasında 81 ilde sosyal sorumluluk organizasyonu düzenleyecek.

19 Mayıs günü ilk kadın bisikletçinin Muğla’da Türk bayrağını alması ve şehrin sınırını geçtikten sonra bayrağı diğer ildeki kadın bisikletçiye devretmesiyle devam edecek olan aktivite, Türk bayrağının son il olan Antalya’daki bisikletçi kadın tarafından alınması ile son bulacak.

Türk bayrağı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı onuruna tüm yurdu bisikletle dolaşacak kadınlar ve onlara destek olacak erkek bisikletçiler tarafından taşınacak.

Muğla Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği

Başkanı Yasemin Duygulu, “Bu tura katılan kadın bisikletçiler iki özel bayram arası Türk bayrağını taşıma onuruna sahip olacaklar dedi.

Projeye katılan pedalcılarla, kadın dayanışması ile her zorluğun aşılacağı ve istenirse bir araya gelerek el ele güçlenileceği mesajına katkıda bulunacağız.

Gönüllü koordinasyon sorumlularına destek verecek kişilerle birlikte 81 ilde ortalama 1000 kadının katılımını bekliyoruz” dedi.

Diğer yandan daha dernek değilken Türkiye’nin ilk kadın bisiklet festivalini düzenleyen Mor Pedal Derneği, 11 farklı ilden 110 bisikletsever kadının katılımıyla bir araya gelmiştir.

İlk olan bu festivalin bir simgeyle anılması amacıyla şenlikten sonra Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün tarafından bisiklete binen kadın heykeli yapılmıştı.

İkinci geleneksel festivalin ise bu yıl 31 Ağustos-2 Eylül arası düzenleneceği belirtildi.