Kulvar Haber Medya

Müslüm Gürses kimdir? Müslüm Gürses’in hayatı ve biyografisi

27 views
25 Eylül 2019 - 20:06
Müslüm Gürses kimdir? Müslüm Gürses’in hayatı ve biyografisi

Hayranları tarafından Müslüm baba olarak adlandırılan Müslüm Gürses kimdir? Müslüm Gürses’in hayatı ve biyografisini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Müslüm Gürses kimdir?

Türk arabesk müziğinin unutulmaz isimlerinden olan Müslüm Gürses, 7 mayıs 1953 yılında Şanlıurfa Halfeti’de doğmuştur.

Asıl adı Müslüm Akbaş olan sanatçının, arabesk müziğinin önemli isimlerinden birisi olmasının en temel sebebi, kendine özgü yorumu ve tarzı olmuştur.

Halfeti ilçesi Fıstıközü köyünde, harabe bir evde dünyaya gelen ünlü sanatçının Babasının adı Mehmet Akbaş, annesi ise Emine Akbaş’tır. Gençlik yıllarında çiftçilikler uğraşan Müslüm, aynı zamanda bir yandan saz çalmaya ve şarkı söylemeye oldukça meraklıydı. Onun bu merakı zaman içerisinde tutku haline dönüşmüş ve birazda şansı sayesinde, Türkiye’de milyonlarca hayrana ulaşmasını sağlamıştır.

Bir erkek ve birde kız kardeşi bulunan Müslüm, ailenin en büyük çocuğudur. Çocukluğu Şanlıurfa’da geçen sanatçı daha sonra, ekonomik zorluklar nedeniyle daha fazla iş imkânına sahip olabilmek için, ailesiyle birlikte Adana’ya göç etmiştir.

Müslüm Gürses’in Hayatı Acı ve Mücadeleyle Dolu Geçti

Onun ilk şarkı söylemeye başlaması, Adana’da bir çay bahçesinde oldu. Sazıyla sözüyle ve yanık sesiyle, çay bahçesindeki insanların sevgisini kazanan delikanlı, bir yandan da kunduracalık ve terzi çıraklığı yaparak ailesine daha fazla katkı sağlamak istiyordu.

Çay ocağında şarkı söylerken Adana’da bir gazinoda çalışan çay ocağındaki müşteri, ona gazinoda şarkı söylemesini teklif etti. Daha iyi kazanacağını anlamasıyla birlikte bu teklifi kabul eden Müslüm Gürses, o kişiyle birlikte gazino sahibinin yanına giderek deneme amaçlı orada da bir şarkı söyledi. Sonrasında gazino sahibinin sesinden etkilenmesiyle işe alınarak, müzik kariyerinin zeminini oluşturacak ilk adımı atmış oldu.

Gazinoda sahne aldığı dönemde yaşı oldukça küçük olan sanatçı, 14 yaşındayken Adana’da düzenlenen bir şarkı yarışmasına katılarak bu yarışmada birinci oldu.

1967 yılından sonra TRT bünyesinde hizmet veren Adana Çukurova radyosunda ses sanatçısı olarak çalışmaya başlayan Müslüm Gürses, Burada da sazı ve sözüyle başarılar elde etmiş ve ilk olarak 1968 yılında ilk 45’lik plağını çıkarmıştır.

Müslüm Gürses İstanbul’da!

Başarılar artık hep yanındaydı. Yokluk ve sefalette peşinden koşadursun, onun azmi karşısında pes etmeye mahkumdu. İstanbul’da giden sanatçı burada farklı plak şirketleriyle anlaşıp birçok 45’lik çıkarmış olsa da, asıl sesi getiren plak “Sevda yüklü kervanlar” oldu. 300 bin satışa ulaşan “Sevda yüklü kervanlar” artık onu zirveye taşıyacak büyük kapının anahtarı olmuştu.

Bunun ardından askerlik görevini yapmak için İstanbul’dan ayrılan Gürses, askerliğini yapar yapmaz yeniden İstanbul’a gelerek hemen yeni çalışmalara başladı ve kısa sürede onlarca plak çıkararak iyice piyasayı sallamaya başladı.

Artık Halfetili gariban Müslüm, sanatçı kimliği ve milyonları peşinden sürükleyerek yeniden doğmuştu. Müslüm Gürses’in hayatı için müzikle tamamen değişmişken, kendine has dinleyici kitlesi ise birçok sanatçıyı kıskandıracak cinstendi. Çünkü sanatçının dinleyici kitlesi, belki de dünya müzik tarihinde bir ilk olacak şekilde doktora tez konusu olmuştu.

Müslüm Gürses’in Ölümü

Birçok plak ve kaset çıkaran sanatçı, aynı zamanda birçok dizi ve filmde de rol almıştır.

15 Kasım 2012 tarihinde bir özel hastanede geçirdiği by-pass ameliyatının ardından kalp ve karaciğer yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alınmış ve birkaç ay daha yaşadıktan sonra 3 Mart 2013 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Sanatçının cenazesi ertesi gün İstanbul Teşvikiye Camii’nden kılınan namazının ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı’na gömülmüştür.

Müslüm Gürses Hayatı boyunca, toplamda 39 sinema filminde rol almıştır.

Daha fazla biyografi ve güncel haberler için, Kulvar haberi sosyal platformlardan da takip etmeyi unutmayınız.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Copyright 2017 Kulvar Medya Haber Ajansı