Kulvar Haber

Müzik Dinlemenin En Önemli 10 Faydası Ne? Şaşıracaksınız!

Müzik Dinlemenin En Önemli 10 Faydası Ne? Şaşıracaksınız!
82 views
24 Nisan 2019 - 20:18

Müzik Dinlemenin Faydaları Ne? Bu 10 faydayı görünce Şaşıracaksınız! Tıp biliminde müziğin sağlık açısından yer aldığını biliyor muydunuz? Geceleri uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, Anksiyete sorununuz varsa? Yazıyı okumaya devam edin ve müzik dinlemenin 10 faydası neymiş öğrenin…

1 – IQ ve Akademik İşleyişi Artırıyor

IQ ve Akademik İşleyişi Artırıyor
IQ ve Akademik İşleyişi Artırıyor

Araştırmalar müzik dersi alan küçük çocukların genellikle daha yüksek akademik performans gösterdiğini kanıtlamıştır. Bir çalışmada, piyano eğitimi ya da şan dersleri alan 6 yaşındaki çocuklar IQ seviyelerini yükseltmiş ve ders almayan çocuklardan daha iyi akademik performansı önemli ölçüde arttırmışlardır.

2 – Egzersiz dayanıklılığını müzik ile arttırın

Egzersiz dayanıklılığını müzik ile arttırın
Egzersiz dayanıklılığını müzik ile arttırın

Çalışmalar, egzersiz müziklerini dinlemenin fiziksel performansı yükselteceğini ve zorlu bir seansta egzersiz dayanıklılığını artırabileceğini gösteriyor. Favori albümümüze odaklandığımızda, fazladan bir mil koştuğunuzu görebilirsiniz.

3 – Egzersiz sonrası toparlanmayı hızlandırır

Bir çalışma, egzersiz yaptıktan sonra müzik dinlemenin vücudunuzun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabileceğini buldu. Rahatlatıcı bir etki gösteren genellikle slow müzik olsa da herhangi bir müzik gerçekten yardımcı olabilir.

4 – Stresi ve kaygıyı azaltın:

Müzik dinlemek, kronik stresin etkilerini önleyen kortizol adı verilen stres düzeyini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu çok önemli bir bulgu çünkü stres tüm hastalık ve hastalıklarımızın %60’ına neden olan ciddi bire faktör.

Bir araştırma, eğer insanlar birçok perküsyon enstrümanı kullanarak ve şarkı söyleyerek müzik yapmaya katılırlarsa, bağışıklık sistemlerinin aslında pasif olarak dinlediklerinden çok daha fazla öne çıktığını göstermiştir.

5 – Acıyı azaltın

Araştırmalar müzik terapisinin ve önceden kaydedilmiş müziğin ağrıyı kanser hastaları için tipik tedavilerden daha fazla azalttığını gösteriyor. Diğer araştırmalar yoğun bakım hastalarında ağrıyı da azaltabileceğini göstermektedir. Ancak, müzik seçiminin klasik, meditatif veya hastanın seçimi olması gerekir.

“Müzikle ilgili güzel bir şey, sana vurduğunda acı hissetmiyorsun.” Bob Marley. 

6 – Daha mutlu olmak için Müzik dinleyin

Daha mutlu olmak için Müzik dinleyin
Daha mutlu olmak için Müzik dinleyin

Müzik dinlerken beyninizde dopamin adı verilen bir kimyasal salgılıyorsunuz. McGill Üniversitesi’nde bir nörobilimci olan Valorie Salimpoor, en sevdikleri müzikleri dinledikten sonra dopamin reseptörlerine bağlanan radyoaktif bir madde ile sekiz müzik bağımlısına enjeksiyon yaptı. PET taraması, katılımcıların mutluluk gibi belirli duyguları hissetmelerine neden olan büyük miktarlarda dopamin salındığını gösterdi.

7 – Hafızanız Yeterince Güçlü Değil mi?

Müzik dinlemenin faydası / faydaları arasında belki de en önemlisi hafızayı güçlendirmesidir! Araştırmacılar, müziğin, bilgileri daha iyi anlamanıza ve hatırlamanıza yardımcı olabileceğini buldular. Katılımcılar, onlara karşı tarafsız veya olumlu görünen müzik dinlerken Japonca karakterleri ezberlemeye çalıştılar.

Sonuçlar müzisyen olan katılımcıların tarafsız müzik ile daha iyi öğrendiklerini ancak zevkli müzik ile daha iyi test edildiklerini göstermiştir. Müzisyen olmayanlar pozitif müzikle daha iyi öğrendiler ancak tarafsız müzikle daha iyi test edildiler.

8 – Daha iyi uyumana yardımcı olur

Amerikalıların %30’undan fazlası uykusuzluk çekiyor. Bir araştırma, uyumadan 45 dakika önce müzik dinleyen öğrencilerin sesli kitabı dinleyen veya farklı hiçbir şey yapmayan öğrencilere göre anlamlı derecede daha iyi uyku düzeni geliştirdiğini göstermiştir.

9 – Trafik stresini azaltır

Müzik dinlemenin faydası trafik stresini azaltır
Müzik dinlemenin faydası trafik stresini azaltır

Hollanda’da yapılan bir araştırma, müzik dinlemenin sürüş sırasında ruh halinizi olumlu yönde etkileyebileceğini ve bunun da daha güvenli davranışlar sağladığını tespit etti.

10 – Alzheimer hastalarının hatırlamasına yardımcı olur

Alzheimer hastaları ve yaşa bağlı diğer demans hastalarının tedavisi için kar amacı gütmeyen bir organizasyondur olan Müzik. Bazı eski ve anlamlı parçaları dinleyerek onların geçmiş yaşamdan bazı noktaları hatırlamanıza yardımcı olur.

Mosqueda, California Üniversitesi Irvine Tıp Fakültesinde bulunan Geriatri’nin direktörü Dr. Mosqueda, müziğin beynin bir çok alanına dokunduğu için hala sağlıklı olabilecek yolları harekete geçirdiğini belirtiyor.