Kulvar Haber

NASA Kara Delik Fotoğrafını Paylaştı

NASA Kara Delik Fotoğrafını Paylaştı
1.176 views
11 Nisan 2019 - 18:20

NASA Kara Delik Fotoğrafını Paylaştı. Astrofizikçilerin çalışmaları ve Amerika Ulusal Bilim Vakfının fonlaması ile yapılan çalışmaların ardından dün çok çarpıcı ve bilim adına ilginç ve önemli bir gelişme yaşandı.

Santiago, Brüksel, Washington, Tokyo ve Taipei’de ortak olarak aynı anda düzenlenen toplantılarda, dünyada ilk kez kara-delik resminin çekildiği ve gerçek görüntülere ilk kez ulaşıldığı belirtildi.

NASA Kara Delik Fotoğrafını Paylaştı
NASA Kara Delik Fotoğrafını Paylaştı

Event Horizon Telescope isimli birlik tarafından evrenin en gizemli yapısı olarak belirtilen karadelik, tarihi bir şekilde ilk kez görüntülendi. Daha öncesinde bilim insanlarının görünemez olarak kabul ettikleri kara-delik, bu sayede resmi olarak görüntülenebildi.

Kara Delik Nasıl Bulundu ve Nasıl Görüntülendi?

Teorik olarak bugüne kadar sadece varlığından söz edilebilen karadelik, görünmez olarak tanımlansa da bu tez dün gerçekleşen açıklamalar ile resmen ortadan kalktı ve çürütüldü. Dönüşü olmayan bir sınırda var olduğu düşünülen bu nesne, çekim gücünün fazlalığı nedeniyle yanına yaklaşmanın neredeyse imkansız olduğu bir yapıdır.

Kara deliğe yakınlaşan cisimler için ise o çekim alanından kurtulmak mümkün değil. Dün görüntülenen resimde ise kütle çekiminin en yüksek noktada olduğu eşik görüntülendi. Event Horzon Telescope tarafından elde edilen fotoğrafın, sadece bir siluet olduğu belirtildi.

Kara Delik Nedir?

İçinde yaşamımızı sürdürmekte olduğumuz gezegene uzaklığı 53 milyon Işık Yılı, 520 X (10 üzeri 18) km uzaklıkta Başak takımyıldızlarının galaksi merkezinde bulunan süper kütleye sahip karadelik resminin çekilebilmesi için, dünyanın farklı noktalarından 13 adet teleskop aktif olarak kullanıldı.

10 günlük çalışma sonrasında görevlendirilen 100 kişilik ekip, M87 isimli galaksisini, 13 adet teleskop ile izledi. Verilerin, Bonn ve Boston kentlerinde bulunan işlem merkezlerinde tutulduğu belirtildi.

Bu Fotoğrafların Bilim için Önemi Ne?

Karadelikler ile ilgili ilk kuramlar, Albert Einstein tarafından, İzafiyet Teoremi kapsamında öne sürüldü. O dönemden bu yana sadece teorik olarak varlığından bahsedilmiş olan Kara Delik iddiaları, 103 yıl sonra ilk kez görüntülü bir şekilde tespit edilebildi. Böylece Einstein’ in teorisi de ilk testini başarı ile atlatmayı başardı.

Uzayı ve evreni anlayabilmek için önemli eşiklerden birinin atlandığı da böylece düşünülüyor.