Kulvar Haber

Nebula – Dead Horse – Yerli Fram Filmi Konusu Oyuncuları

Nebula – Dead Horse – Yerli Fram Filmi Konusu Oyuncuları
18 views
25 Nisan 2019 - 14:04

Nebula Filmi Gösterim Tarihi

İsmiyle farklı bir beklenti uyandırmasına rağmen Nebula filminin Türkiye yapımı bir dram olduğunu söylemek gerek. Filmin konu ve konunun işleniş açısına baktığımızda ise yine derin bir farklılık görüyoruz. 26 Nisan 2019 tarihinde sinemalarda gösterime sunulacak olan yapımın bu yönüyle büyük bir beklenti yarattığı ise aşikâr. Çünkü ülkemiz sinema kültüründe eşine az rastlanan bir film izleyeceğiz.

Nebula Filminin Konusu

Nebula filminin konusu pek çok insan için psikolojik bir deneyimin ateşlenmesine sebep olabilir. Zira bir karakterin çocukluğundan yetişkinliğine kadar olan süreci ve bu süreç zarfındaki düşüncelerini görme şansımız olacak. Ana karakterimiz Hay henüz 7 yaşındayken ilginç bir travma yaşar. Ölmüş olan bir atın çürümeye yüz tutmuş iskeletiyle karşılaştığında yaşının verdiği bakış açısıyla korkarak ürpermiştir. Fakat bilinçaltının bir noktasında yatıp kalan bu at iskeletinin tekrardan karşısına çıkabileceğini hiç düşünmemiştir.

Yetişkinliğe adım attığında kültürel bir miras ve dini bir vecibe olarak kurban kesmesi gerekir. Kurban kesme görevini üstlenen Hay için yaşanan bir aksiliğin onu çocukluğuna götürmesi ise başka bir dünyanın kapısını aralar. Kesim işlemi esnasında yaralanan Hay ve bilinçaltında hareketlenen at iskeleti bir bağlantı kurmasına sebep olur. Ölümün, yaşamın ve insanların arasındaki o ince çizgiyi çok net bir şekilde gören Hay’ın hayatı adeta bir sorgulamaya dönüşür.

Köyünde yaşayan insanları, hayvanları, yaşanan olayları ve hatta çevredeki nesneleri bile birbirleriyle bağlantılı olarak düşünmeye başlar. Psikolojik anlamda onu hem rahatlatan hem de büyük bir kasvete yönelten bu eğilimin sonucunda da hikâye gelişir. 7 yaşında başlayan bir maceranın yetişkinlik döneminde aldığı farklı halin duru bir anlatımını Nebula filmiyle izleyeceğiz.

Nebula Filminin Oyuncuları

Öncelikle Nebula filminin Tarık Aktaş tarafından yazılmış olan senaryo ile gerçeğe dönüştüğünü görüyoruz. Filmin yönetmeni olarak yine kendisiyle karşılaşıyoruz. Oyuncu kadrosunda nispeten genç isimlere rastlamak mümkün oluyor. Başroller olarak Ali Yavuz Ilman, Barış Mert Bilgi ve Ömer Bora isimleri öne çıkıyor. Senaryo bakımından ülkemiz sineması adına önemli bir deneyim olacağı düşünülüyor. Nebula, psikolojik dram açısından da değerlendirilmeye açık bir film potansiyeline sahip.