Kulvar Haber

Nereden Burs Alabilirim?

Nereden Burs Alabilirim?
12 views
02 Eylül 2019 - 21:36

Gerek maddi yetersizlikler ve gerekse eğitim dönemini maddi açıdan daha rahat geçirmek isteyen öğrencilerin sorduğu sorulardan birisi olan nereden burs alabilirim? Sorusunun cevabını, bu yazımızda sizlerle paylaştık. Yazımızın devamında, burs veren iş adamları ve kuruluşlar hakkında, detaylara değinerek nereden burs alabilirim? Sorusunun muhataplarına, önemli bir kolaylık sağlamayı hedefledik.

Nereden Burs Alabilirim? – Burs Veren Yerler

Kimi vakıf, dernek ve işadamları öğrencilere belirli sayıya kadar tamamen ücretsiz ve şartsız burs imkânı sunarken, kimi yerler ise, öğrencinin belirli şartları taşımasını istemektedir. Ki öğrencinin maddi imkanlarının sınırlı olması, her iki durumda da aranan en önemli şartlar arasında yer almaktadır.

Aziziye Eğitim Vakfı

Farklı birçok şehirde şubeleri bulunan Aziziye Eğitim Vakfı, maddi imkânı yetersiz olan öğrencilere gerekli araştırmaları yaptıktan sonra ihtiyaç duyulması durumunda burs imkânı sunmaktadır. Bursun tüm detayları, tamamen öğrencinin içerisinde bulunduğu sosyo-ekonomik yapıya göre değişmektedir.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

Öğrencilere burs veren vakıflar arasında yer alan İstanbul Sanayi Odası Vakfı, 1-30 Eylül tarihleri arasında isov.org.tr adresi üzerinden başvuru yapan ve Tekirdağ, Kocaeli ve İstanbul illerinde eğitimini devam ettiren öğrencilere, uygun görmesi halinde burs vermektedir. 2018 yılı için 450 TL burs veren vakfın, 2019 yılında burs fiyatlarında artırıma gidip gitmeyeceği, Eylül ayı sonuna kadar netleşecek.

İstanbul Ticaret Odası

ÖSYM tarafından yüzde 100 bursla vakıf üniversitelerine yerleştirilen öğrencilere burs veren İstanbul ticaret odası, geçen sene 9 ay boyunca 665 TL burs vermekteydi. Bu senede burs vermeye devam eden Ticaret Odasının burs ücreti, 2018 yılıyla aynıdır.

Sosyal Yardım Vakfı

13 Eylül’e kadar başvuru yapılabilecek olan Sosyal Yardımlaşma Vakfı, gerekli şartları sağlayan öğrencilere 400 TL’ye kadar aylık burs vermektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın burs verme şartları arasında, öğrencilerin diş hekimliği, eczacılık, tıp, hemşirelik ve sağlık bilimleri gibi fakültelerde okumaları yer almaktadır. Vakıf sadece bu bölümlerde okuyan öğrencilere, burs imkânı sunuyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü

İhtiyaç sahibi öğrencilere burs veren vakıflar arasında yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları, 15 Eylül’de başlamakta olup 30 Ekim’e kadar devam etmektedir. 8 ay boyunca burs veren vakfın aylık burs tutarı 250 TL’dir. Aynı zamanda annesi ya da babası veya her ikisi de hayatta olmayan ve ayrıca maddi imkânı olmayan öğrencilere, pozitif ayrımcılık yapılarak öncelik verilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları, sadece vgm.gov.tr adresi üzerinden çevrimiçi olarak yapılabilmektedir.

Sabancı Vakfı

Eğitime büyük önem veren aile şirketlerinden olan Sabancı ailesinin kurmuş olduğu Sabancı Vakfı, her yıl düzenli olarak binlerce öğrenciye burs vermektedir. Vakfın vermiş olduğu Bursa hak kazanan öğrenciler burs almaya üniversiteye girişte başlayıp, üniversite eğitimi tamamlanana kadar devam etmektedir. Aylık 600 TL burs veren Sabancı Vakfı, Cerrahpaşa, İTÜ, Gazi, Ege, Hacettepe, Dokuz Eylül, Çukurova, Yıldız Teknik, Boğaziçi, ODTÜ ve Marmara Üniversitelerinde okuyan öğrencilere bu imkânı sunmaktadır.

Türk Eğitim Vakfı

Nereden burs alabilirim? Sorusuna vereceğimiz cevaplardan birisi de, köklü bir Vakıf geçmişine sahip olan TEV yani Türk Eğitim Vakfı’dır. İki türde burs veren vakıf, başarılı olmasına rağmen maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere aylık 700 TL, diğeri ise üniversite sınavlarında ilk 5 bin arasında yer almış öğrencilere yönelik verilen TEV Üstün Başarı Bursu adıyla aylık 1.400 TL verilmektedir. 1-22 Eylül tarihleri arasında, tev.org.tr adresi üzerinden burs başvurusu yapılabilmektedir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

Her yıl düzenli burs veren vakıflar arasında yer alan Toplum Gönüllüleri Vakfı burs başvuruları, 2 Eylül ile 2 Ekim arasındaki bir aylık süreçte yapılmaktadır. Aylık 250 ile 500 TL arasında burs imkânı sunan vakıf, toplam 10 ay boyunca öğrencilerin bu imkandan yararlanmasını sağlamaktadır. Vakıftan burs alabilmek için, bir takım şartlar bulunmaktadır. Burs alacak öğrencilerin, haftada en az 4 ya da ayda en az 16 saat, vakfın gerçekleştirdiği projelerde çalışma yapması gerekmektedir. Yapılan çalışmaların toplum yararına olması, vakfın böyle bir strateji izlemesinin aslında daha olumlu olduğunu göstermektedir.

Tekfen Vakfı

Burs başvurularının 9-22 Eylül arasında yapıldığı TEKFEN Vakfı, geçen yıl 650 TL burs ödemesi yapmaktaydı. 2019 yılı için bu tutarın, güncellenmesi beklenmektedir. Başvurular hakkında detaylı bilgi almak için, tekfenburs.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mehmet Zorlu Vakfı

Vakıf tarafından belirlenen üniversitelerin hukuk, matematik, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik, kimya, fizik ve endüstriyel tasarım bölümlerinde okuyan öğrencilerine, 9 aylık süreçte burs verilmektedir.

Vehbi Koç Vakfı

Web sitesi üzerinden 2-30 Eylül arasında burs başvurularını kabul eden vakıf, 2018 yılında 625 TL burs ücreti vermekteydi. Vakfın 2019 yılında bu ücreti artırması beklenirken, sadece devlet üniversitesinde okuyan öğrencilere burs konusunda yardımcı olunmaktadır. Vakfın burs verdiği üniversitelerin listesi ve burs hakkındaki detaylar için, vkv.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi dolu ve güncel eğitim haberleri için, her zaman web sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.