Kulvar Haber

Nihat Zeybekci – İzmir’de Depreme Dayanıklı Altyapı ve 1600 Proje Yapılacak

Nihat Zeybekci – İzmir’de Depreme Dayanıklı Altyapı ve 1600 Proje Yapılacak
33 views
24 Mart 2019 - 16:56

“İzmir’de kendimizi anlatamadık, ama o eşik çoktan aşıldı”

Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci: “İzmir’de çöpler dağlara, lağım Körfez’e atılıyor”

İzmir için bin 600’e yakın projesi bulunan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, bir yandan “İzmir’de çöpler dağlara, lağım 7 noktadan Körfez’e atılıyor” derken, diğer yandan “Bugüne dek İzmir’de kendimizi anlatamadık. Ama o eşik çoktan aşıldı” öz eleştirisinde bulunuyor. Zeybekci, “İlk iş İzmir’in siluetini değiştireceğiz” diyor.  

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, kulvar.com.tr’ye önemli açıklamalarda bulundu.

“Zeybekci Çözer, İzmir’e Değer” sloganıyla seçim çalışmalarını sürdüren eski Ekonomi Bakanı Zeybekci, bin 600’e yakın projeyle İzmir’in sorunlarını çözmeye talip… Projeleri arasında yok yok. Tramvay hattını tamamlamayı, 46 kilometrelik ikinci bir çevre yolu ve 28 köprülü kavşak yapmayı, doğalgazı İzmir’in her noktasına taşımayı, çöp ve Körfez’deki koku sorununu çözmeyi vadediyor.  

Nihat Zeybekci “İzmir’i Ak Partili Değil Ak Partiyi İzmirli Yapmak Gerek”

Nihat zeybekci kimdir?

Nihat Zeybekçi kimdir
Nihat Zeybekci kimdir

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan ve iki dönem Denizli Belediye Başkanlığı da yapan 58 yaşındaki Zeybekci, “Ben hep ‘İzmir’i AK Partili değil, AK Parti’yi İzmirli yapmak gerekir’ dedim. Yani her kentin dokusu, yerelliği aynı değil. Örneğin Konya’nın AK Partilisi, CHP’lisi farklı, İzmir’in farklıdır. Her parti o kentin insanına dokunmalıdır. Ona göre kendini düzenlemelidir” şeklinde konuşuyor.

Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci İzmir’de Kendimizi Anlatamadık

Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi İzmir'de Kendimizi Anlatamadık
Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci İzmir’de Kendimizi Anlatamadık

“İzmir’de Kendimizi Anlatmada İletişim Kazası ve Kopukluk Yaşadık”

Özeleştiri yapmayı de ihmal etmeyen Zeybekci, “Bugüne dek İzmir’de kendimizi iyi anlatamadık, yoksa İzmir hem devlet, hem de parti olarak bizim gözbebeğimiz” diyor ve ekliyor:

“İzmir’de bir hatamız olsaydı, AK Parti iktidarında 16 yılda en çok yatırım yapılan şehirlerin başında gelmezdi. Ancak kendimizi İzmirlilere anlatma noktasında belli ki bir yerde iletişim kazası, kopukluk, adına ne derseniz deyin bir şeyler yaşanmış olabilir. Ancak şu an kendimizi İzmirli kardeşlerimize ifade etmekte hiçbir sorun yaşamıyoruz, o eşik çoktan aşıldı. Hatta İzmir’e ilk geldiğimizde sadece ‘Merhaba’ diyenler şimdi ‘Bir çayımızı içmeden hayatta sizi bırakmam’ diyorlar.”

AK Parti İzmir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci İzmir’de Alt Yapı ve Ulaşım Sorununa Değindi

AK Parti İzmir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi İzmir'de Alt Yapı ve Ulaşım Sorununa Değindi
AK Parti İzmir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci İzmir’de Alt Yapı ve Ulaşım Sorununa Değindi

“İZMİR’DE SORUNLARIN BAŞINDA İŞSİZLİK DEĞİL, ULAŞIM VE ALTYAPI VAR”

Zeybekci’ye göre, İzmir’in en büyük sorunlarının başında ulaşım, altyapı, çevre kirliliği ve katı atık problemi başta geliyor. Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Neredeyse adaylığımız belli olduğu günden bu yana İzmirli kardeşlerimizle 7/24 iletişim halindeyiz. Kurduğumuz bir Whatsapp hattı var. On binlerce mesaj ve onlarca anket, ayrıca hem sahada hem de ziyaretlerimizde vatandaşımızla buluştuğumuzda en çok şikayet ettikleri şeyler ulaşım sorunları, altyapı ve katı atık meselesi. Ben işsizliğin, sorunların ilk sırasında çıkmasını bekliyordum doğrusu. İşsizlik 4., 5. sıralarda çıktı. Vatandaşlar otopark, yol, ulaşım, trafik, altyapı, kanalizasyon, katı atık, çöp, hava kirliliği gibi sorunları ilk sıralarda sayıyor.”

Nihat Zeybekci İzmir Planlarını Aktardı

Nihat Zeybekçi İzmir Planlarını Aktardı
Nihat Zeybekci İzmir Planlarını Aktardı

“İLK ÖNCE İZMİR’İN SİLUETİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

“Hedefimiz 5 yıl içinde İzmir’i hak ettiği yere taşımak. Bildiğiniz gibi artık dünyada sadece ülkeler yarışmıyor. Şehirler, ülkelerden daha çok büyük bir rekabet içindeler. İşte biz İzmir’i dünya arenasında hak ettiği yere getireceğiz. Bu anlamda ulaşım ve altyapı başta olmak pek çok soruna yönelik somut çözümlerimiz var. Önce İzmir’in siluetini değiştireceğiz mesela. Göreve geldiğimizde ilk yapacağımız iş bu olacak. Çarpık yapılaşmaya kalıcı çözümler bulacağız. Gençlerimizi, kadınlarımızı iş sahibi yapacağız. İzmir’e yeni yeşil alanlar, yeni spor merkezleri kazandıracağız. İzmir için projelerimiz o kadar çok ki… Bunların hepsi de kısa, orta ve uzun vadede çok rahat tamamlanabilecek projeler.”

“İZMİR İÇİN BİN 600’E YAKIN PROJEMİZ VAR”

“Geçtiğimiz günlerde tanıttığımız ‘10 numara İzmir’ bir konsept. 10 ana başlık altında toplanmış bin 600’e yakın projemiz var. Bence hepsi çok önemli ve hepsi de İzmir için hayati. Ama ulaşım, altyapı, çöp depolama, yazılım ve istihdam aciliyetleri bakımından biraz daha öne çıkıyor denilebilir.”

Nihat Zeybekci İzmir’de Katı Atık Sorunu Çözülecek

“KATI ATIK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

“İzmir’in 4.5 milyonluk nüfusuna, 21. yüzyıla yakışmayan problemleri var. Çöplerini dağlara atıyor İzmir… 2 yıl içinde İzmir’in katı atık sorununu çözeceğiz. Çöpünü çözeceğiz. Sıfır atık ve en sonunda oradan sızan suların dahi arıtıldığı ve oluşan gazdan enerji üretildiği bir sistem kuracağız.”

“ŞU ANDA 7 YERDE KÖRFEZE KANALİZASYON VERİLİYOR”

“Şehirde yağmur suları olduğu gibi kanalizasyona veriliyor. Eskiden yağmur yağdığı zaman arıtmalar çalışmıyordu. Atık sular olduğu gibi denize veriliyordu. Şimdi yağmur yok, gidin lütfen bakın, hala lağım denize akıtılıyor. Üçkuyular İskelesi’nin yanına gidin bakın, denize kanalizasyon boşaltıldığı için kokudan durulmuyor. Şu anda 7 yerde Körfez’e kanalizasyon veriliyor. Önce bunu ele alıp harekete geçeceğiz. Öncelikle yağmur suyu ile kanalizasyon hattını ayıracağız. Denize bir gram kirli su verilmeyecek. Altyapı öyle bir hale gelecek ki 150 yıl bir daha kimse dokunamayacak.”

“BIRAKIN KOKUYU, İNSANLAR KÖRFEZ’DE DENİZE GİRECEKLER”

“Körfeze gelince… Koku olayı sadece körfez değil, çöp kaynaklı. Her ikisi birleşince yılın her ayında ama özellikle yaz aylarında çekilmez bir hal alıyor. Ama benim başkanlık dönemimde bırakın körfezdeki kokuyu, insanlar denize girecekler.”

İzmir Yol ve Kavşak Projeleri

“2 YILDA 28 KÖPRÜLÜ KAVŞAK YAPACAĞIZ, TRAMVAYI TAMAMLAYACAĞIZ”

“Ulaşım sorununu çözmek için ilk 2 yılda 28 tane köprülü kavşağımız, battı çıktımız olacak. Yeni kavşak düzenlemelerimiz olacak. Bir de Alsancak ve Karşıyaka’da birbirinden bağımsız olarak çalışan tramvay hattımız var. Onu Bayraklı üzerinden tamamlayarak o ‘U’ harfini tamamlayacağız. En uçtaki Çiğli’ye kadar uzatacağız onu. Böylece şu anda 1 değerinde yük kaldıran tramvay, 8-9 değerinde yük kaldırmaya başlayacak. Yani insanlar artık bir yere kendi araçlarıyla gitmek zorunluluğundan kurtulacak, tramvayın rahatlığını kullanacak.”

Nihat Zeybekci – İzmir’de İkinci Çevre Yolu Projesi

“46 KİLOMETRELİK İKİNCİ BİR ÇEVRE YOLU DERHAL YAPILMALI”

“Şehirde şu andaki çevre yolu şehir içi yol haline gelmiş. Bütün trafik orada. 46 kilometrelik ikinci bir çevre yolu derhal yapılmalı. Bunu başlatacağız. Tramvay bizim işimiz. Ama bu ikinci çevre yolu karayollarının işi olacak. İZBAN hattımız var, ona 70 kilometrelik bir ilave ile Otogara, Bergama’ya, Kemalpaşa’dan Torbalı Havaalanı güzergahına bir hat yapacağız. Çok net söylüyorum, ilk yıl İzmir’de tek bir çukur kalmayacak.”

İzmir Doğalgaz Projeleri Tamamlanacak

“ŞEHRİN HER YANINA DOĞALGAZ GELECEK”

“Doğalgazla ilgili plan ve projelerimiz var. Ben, ‘Sosyal Belediyecilik’ kavramına inanan biriyim. Bu tüm anlattıklarım, kağıt üzerinde olan plan, projeler değil. Bunların hepsini yaptım da geldim.

Aradaki fark bu. O nedenle Sosyal Belediyecilik kapsamında doğalgaz dahil yapılacak her hizmet şehrin her yanında ve eş zamanlı olarak İzmirli kardeşlerimin kullanımına sunulacak.”

İzmir’de Deprem Riski Taşımayan Güvenli Yapılaşma olacak

“DEPREM AÇISINDAN GÜVENLİ BİR YAPILAŞMAYI KENTE KAZANDIRACAĞIZ”

“Kentsel dönüşüm de, üzerinde çok durduğumuz bir sorun. Bu anlamda yatay mimariyi koruyarak ve bu coğrafyanın deprem kuşağı olduğunu asla unutmadan çok daha güvenli bir yapılaşmayı kentimize kazandıracağız. İzmirli hemşehrilerimize ve İzmir’imize yakışan bir kentsel dönüşüm planımız var. Ama en önemlisi herkesin onayını alarak, İzmirli hemşehrilerimizi mağdur etmeden bu işi yapacağız.”

“İZMİR HİÇBİR ZAMAN ‘SOLUN KALESİ’ OLMAMIŞTIR”

“Aksi öne sürülüyor, ancak bence İzmir, hiçbir zaman ‘Solun kalesi’ olmamıştır. Yakın, uzak siyasi tarihimize göz ucuyla bakınca bile bunun böyle olmadığı görülür. Demokrat Parti, Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi, Anavatan Partisi… Bunlar hep İzmirlinin teveccüh gösterdiği partilerdir. İzmir hiç kimsenin değil, İzmirli’nin kalesidir, bu kadar basit.”

 “BİNALİ BEY, BU ÜLKEYE ÇOK EMEK VERMİŞ BİR DEVLET ADAMIDIR”

“Daha önce İzmir’de aday olan Binali Bey, bu ülkeye çok emek vermiş bir devlet adamıdır. AK Parti’de hepimiz bu ülkenin geleceği ve refahı için çalışan, emek veren insanlarız. Seçilip seçilmeme olayı tamamen seçmenin takdiridir. Bu yüzden hep söylediğim şey; ‘Seçileni sevdik, seçenden ötürü’ lafıdır. Sandığa ve seçmene saygı duymak gerekir.”

Nihat Zeybekci Kendinize ve Geleceğinize Oy Verin

Nihat Zeybekci Kendinize ve Geleceğinize Oy Verin
Nihat Zeybekci Kendinize ve Geleceğinize Oy Verin

“Seçmene, İzmirli kardeşlerime mesajım kendilerine ve bu kentin geleceğine oy vermeleridir. Sahada da hep, ‘Kendinize oy verin, geleceğinize oy verin, İzmir’e oy verin’ diyoruz. Hep söylediğimiz gibi, ‘İzmir Kazansın’…”

Haber – Özlem YILMAZ