Kulvar Haber

Obezite Nedir Çocuklarda Obezite Tanı ve Tedavi Seçenekleri

Obezite Nedir Çocuklarda Obezite Tanı ve Tedavi Seçenekleri
6 views
07 Nisan 2019 - 13:40

Obezite ile ilgili derlediğimiz bu makalede sizler için; Obezite Nedir? Çocuklarda Obezite Tanı ve Tedavi Seçenekleri, Çocuklarda obezitenin nedenleri, Çocukların Obez Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? Çocuklarda Obezitenin Neden Olduğu Sorunlar nelerdir? Çocuklarda obezite nasıl önlenir? Sorularının yanıtlarına değineceğiz.

Obezite Nedir?
Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

Çocuklarda Obezite, gereğinden fazla vücut yağımız olduğunda kullanılan bir terimdir. Obezite ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bir erkeğin toplam ağırlığının %25’inden fazlası yağ ise obez olarak sınıflandırılır. Bir kadın için ise %32’den fazla yağ oranı mevcutsa obez sınıfında yer alacaktır.

Neden bu oran kadınlar için daha fazla diye sorgulayabilirsiniz. Bunun sebebi kadınların farklı vücut yapısına sahip olmalarıdır.

Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır

Obez (çok fazla vücut yağı) çocuklar, yaşıtlarındaki çocuklarla kıyaslanarak ortalama boy ve kiloya göre kontrol edilir. Eğer bir çocuğun kilosu boyunun ortalamasından çok daha fazla ise, çocuk obez kategorisine girmiş olabilir.

Bir başka kontrol çeşidi ise vücut kitle indeksine bakmaktır. Bu, bir sorun olup olmadığını görmek için ağırlık ve boydan yararlanılarak sayılarla bir toplam yapmayı içerir. Fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsanız vücut kitle indeksi kontrolünüzü yapabilecek olan bir uzmanla konuşun.

Bir doktor veya sağlık uzmanı, triceps kası (dirseğin üstündeki kolun altı) ve vücudun arkasındaki et kalınlığını ölçebilir. Buna ‘deri kıvrımı testi‘ veya ‘tutam testi‘ denir.

Bir doktor ya da başka bir sağlık uzmanının bu testleri yapması en iyisidir, çünkü nasıl yapılacağı konusunda eğitim almışlardır ve çıkan sonuçların ne anlama geldiklerini açıklayabilirler.

Çocuklarda Obezite Nedenleri

Ebeveynler fazla kilolu ise çocukları da fazla kilolu olabilir. Bunun bir kısmı genlerden, bir kısmı da ailenin yeme ve içme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Yaşamın ilk 4 yılında fazla kilolu olmak, daha sonra fazla kilolu veya obez olmanızın daha muhtemel olduğu anlamına gelir.

Sağlıksız diyet, obezitenin temel nedenidir. Özellikle yağlı yiyecekler ve asitli içeceklerden oluşan bir diyet bireyin sağlıksız beslenmesine ve kontrolsüz kilo almasına neden olacaktır.

Yeterli egzersiz yapmamak da obeziteye neden olabilir. Örneğin çok oturup, bir bilgisayar başında saatler geçiriyorsak ya da günde bir saatten fazla televizyon izliyorsak bu durum metabolizma hızı ve dolayısıyla kilomuzu etkileyecektir.

Aynı zamanda yeterli uyku almamak vücudun hormonlarını etkileyebilir ve bir insanı obez olma olasılığını arttırır.

Çocuklarda Obezite ve Neden Olduğu Sorunlar

Obezitenin neden olabileceği birçok sağlık sorunu vardır. Koroner kalp hastalığı, diyabet ve ağırlık taşıyan (dizleriniz gibi) eklemlerin hasar görmesi obezitenin yol açabileceği hastalıklardan yalnızca birkaçıdır.

Metabolik hastalıkların yanı sıra çocuklarınız için sosyal problemler daha üzücü olabilir.

Obezite bireyi sadece metabolik yönden etkilemez. Sosyal çevrelerinde de sıkıntı yaşamalarına sebep olabilir.

Çocuklarda Obezite Nasıl Önlenir

Aşırı kilolu çocukların hepsi şişman yetişkinler olmak için yetişmiyor. Obez çocukların ilerde sağlıklı, zinde bir genç olmalarını sağlayacak birçok yol var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Özenli gıda seçimi: Doğru miktarda doğru besinleri tüketin ve sürekli olarak atıştırmayın. Doğru gıdalarla yeterli miktarlarda uygulanan diyetler çocukların yaşamlarının düzene girmesine ve fazla kilolarından kurtulmalarını sağlayacaktır.

Düzenli egzersiz yapmak: Çocuklarınızın günlük hayatına daha fazla hareket etmesini sağlayacak aktiviteler ekleyin.

Aktif ve verimli gece uykuları:  Çocuğunuzun bilgisayar oyunları oynarken ya da televizyon izlerken geç saatlere kadar kalmalarına izin vermeyin. Güne erken başlayıp verimli bir gün geçirip gece uykuya hazır bir şekilde zamanında yattığından emin olun.

Çocuğunuz ile ilgili etkinliklere katılın. İlgilendiğiniz ve çocuğunuz ile daha fazla zaman geçirebileceğiniz etkinliklere katılın. Bu çocuğunuzun size daha fazla güvenmesine ve sosyal açıdan iyileşmesine yardımcı olacaktır.