Kulvar Haber

Okullar Ne Zaman Tatil? Okullar Ne Zaman Kapanacak?

Okullar Ne Zaman Tatil? Okullar Ne Zaman Kapanacak?
17 views
16 Mayıs 2019 - 22:01

Okullar Ne Zaman Tatil? Okullar Ne Zaman Kapanacak?Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından öğrenciler için yaz tatilinin kısaltılacağı yönündeki açıklamalar nedeniyle kafası karışan veliler, okulların ne zaman kapatılacağı konusunda bir değişiklik olup olmadığından emin olmak için, internet üzerinden okullar ne zaman tatil 2019, okullar ne zaman kapanıyor? Gibi sorguları aramaya başladı. İşte en çok arananlar listesine giren sorunun cevabı ve diğer detaylar…

Okullar Ne Zaman Kapanacak (2019)

Aslında Milli Eğitim Bakanlığı, Okulların ne zaman kapanacağı konusundaki bilgiyi geçtiğimiz günlerde açıkladı. Haberi kaçıran ve yaz tatili kısaltması açıklaması sonrasında tarihte bir değişiklik yaşanabileceğini düşünen birçok veli, 2019 yılı yaz tatili hakkında araştırma yapmaya başladılar.

MEB tarafından 2019 yılı okullar ne zaman tatil? Sorusuna verilen cevapta, okulların 14 Haziran Cuma günü kapanacağı belirtildi. 2019-2020 öğretim yılının ise, 9 Eylül gününde açılacağı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ayriyeten duyuruldu.

Yaz Tatilinin Bayram Tatiliyle Birleşme Durumu Var Mı?

Ramazan bayramının da yaklaşmasıyla birlikte 2019 yaz tatili hakkında arama yapan veriler, bu doğrultuda plan yapabilmek için yaz tatili ile ramazan bayramı tatilinin birleşip birleşmeyeceği konusunda da araştırma yapmaya başladılar.

2019 Ramazan Bayramı tatili, 4 ile 6 Haziran arasına denk geliyor olsa da, bayram tatili olarak 9 gün izin verildi. Tarihlerin birbirine çok yakın olması nedeniyle, henüz netlik kazanmasa bile 2019 Ramazan Bayramı tatili ve okul yaz tatilinin birleştirilmesine büyük olasılıkla bakılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Açıklaması

Okullara yeni tatil düzenlenmesi getirilmesine yönelik çalışmaların olduğunu açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama, veli ve öğrencilerin en fazla dikkat ettikleri konuların başında yer almış oldu. Yaz tatili süresinde değişiklik yapılacağının birinci ağızdan açıklanması sonrasında, internette en fazla aranan konulardan birisi de yaz tatili kısalacak mı? Sorusu oldu.

2019-2020 öğretim yılının bir hafta daha erken başlayacağını da ifade eden Ziya Selçuk, özellikle ara tatillerde spor, gezi, fuar ve bilim kültür alanlarında, öğrencilere yönelik farklı etkinlikler düzenlenmesi hususunun varlığından da bahsetti. Bakanın yaptığı açıklamalara göre, eğitim sisteminde köklü ve faydalı birçok değişikliğin yapılması öngörülüyor.

Yaz tatili kısalacak mı?

Henüz yasal olarak kesin bir düzenleme bulunmasa bile, yaz tatili kısalacak mı? Sorusuna bu açıklamalar ışığında bir cevap vermek gerekirse, yaz tatilinin kısalacağını ve ara tatil günlerinde öğrencilerin eğitimden koparılmadan hem dinlendirici hem de bilgilendirici etkinliklere katılımlarının sağlanacağını belirtebiliriz.

Okul Tatili Kısalacak Araya Kısa Tatiller Konulacak

Çocukların okula olan bağlılığının koparılmaması ve daha etkin bir eğitim verilebilmesi için yapılacak düzenlemede, okullarda özellikle yaz tatilinin daha kısa olacağı ve toplu tatiller yerine, kısa dönemli ama sık tatiller olacağına vurgu yapıldı. Bölgelere göre tatil yapılması da, MEB masasında görüşülen seçenekler arasında yer alıyor. Bölgelere göre tatil yapılması durumunda tatil zamanlarını, muhtemelen bölgenin mevsimsel şartları ve iş sezonları belirleyecek.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde özellikle iş sezonlarında öğrencilerin okula gönderilme oranının çok zayıf olması nedeniyle, çocukların eğitime olan katılımlarının artırılması sağlanacak.

Kısa ama iki kez ara tatil

Yeni düzenlemeye göre 18-22 Kasım 2019 tarihleri arasında, okullarda ilk ara tatil dönemi başlayacak. Bunun ardından ikinci ara tatil ise, 6 ile 10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacak. Yani artık ara tatillerde kısalmakla birlikte, komple bir tatil yerine öğrencilerinde rahatlaması ve derslerine daha iyi hazırlanabilmeleri için, kısa ama iki kez ara tatil yapılmış olacak.

Yılsonu yani diğer adıyla yaz tatili ise 13 haftadan, 11 haftada düşürülecek. Ancak yaz tatili için kısaltılan sürenin, ara tatiller şeklinde verilmesi ve eğitimde öğrenci verimliliğinin artırılması planlanıyor.