Kulvar Haber

Orhan Gencebay Kimdir?

Orhan Gencebay Kimdir?
36 views
18 Nisan 2019 - 22:07

Orhan Gencebay Kimdir? Nerelidir ve kaç yaşındadır? İşte Orhan Gencebay’ın hayatı…

Orhan Gencebay Kimdir? Nerelidir ve kaç yaşındadır?

4 Ağustos 1944 yılında doğan Orhan Gencebay Kimdir? Gencebay, sanat hayatına birçok eser kazandırmış, ses sanatçısı, söz yazarı ve aranjördür. Kendi tarzı ile Türk müziğine yenilikler katan bir duayendir.

Eski şarkılarına bakıldığında arabesk tarza daha yakın olduğunu görsek de kendisi buna karşı çıkarak “Türk müziğinin devamıyım ve teknolojinin imkânlarını kullanarak, değerlerimizi zenginleştiren bir sanatçıyım” diye cevap verir. Müzik hayatına 6 yaşında başlayan Orhan Gencebay ,  Emin Tarakçı’nın destekleriyle mandolin ve keman öğrenmiştir.

Ailesinin isteği ve Emin Tarakçı’nın gayretiyle notaları öğrendikten sonra 12 yaşında halk müziğini neredeyse benimsemişti. İlk ilham aldığı kişi Aşık Veysel’dir. Onun türkülerini ve sözlerini duyduğunda sadece ona odaklanır ve türkü bitene kadar dinlerdi. Onun verdiği mesajlardan ve sözlerden çok etkilenerek, onun yoluna ilerlemeye karar verdi.

Orhan Gencebay Sanat Hayatı

Orhan Gencebay’ın çocukluk yıllarının Türk Halk Müziği sanatçılarından biri ise Bayram Aracı’ydı. Bağlama üstadından oldukça etkilenen Gencebay, bağlamayı öğrendikten sonra onun tarzıyla müzik yapıyordu. Hatta o dönemlerde küçük bayram olarak da çağrılıyordu. Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi bestesiyle daha 10 yaşında çok sevildi. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği çalışmalarına 13 yaşında başlayarak, birçok kurumdan yaylı tambur ve bağlama dersi aldı. Birçok şehirde müzik dershanesi açarak buralarda eğitmenlik yaptığı gibi İstanbul ve Samsun’da halk evlerinin açılmasında yardımcı oldu.

Orhan Gencebay Sanat Hayatı

Orhan Gencebay Sanat Hayatı

Türkülerin yanı sıra 16 yaşında caz ve rock müziğine merak sardı. Birçok farklı müziği harmanlayarak kendi tarzını oluşturdu. Çeşitli plaklarla türkülerini yaygınlaştıran Orhan Gencebay, Arif Sağ ile arkadaş olduktan sonra konserler verdi. 1964 yılında TRT’nin açtığı sınavda başarılı olmasına rağmen bir takım tepkiler nedeniyle genel sınav yapıldı. Bunda da başarılı oldu fakat sınav iptal oldu. Daha sonra askere giden Orhan Gencebay, bandoda saksafon çaldı. Burada kendi tarzını ilk kez gösterdiği “Deryada bir salım yok” adlı besteyi yaptı.

1966 yılında TRT radyosunun sınavını yeniden kazansa da zorluklar çıkartılarak, kadrodan dışlandı. İstanbul Radyosu’ndan ayrılarak, Arif Sağ ve Ahmet Sezgin ile onlarca besteyle konserler vererek, ününü giderek yaygınlaştırdı. Yaptığı bestelerin yanı sıra dönemin birçok film müziğini yaptı.

İddia üzerine plak yaptı

Bir tavla oyununda kaybettiği iddia üzerine 1969’da Başa Gelen Çekilirmiş – Sensiz Bahar Geçmiyor eserlerinin plaklarını yaptı. 1972 yılında plak şirketi kuran Orhan Gencebay, bestecilik, müzik yönetmenliği ve aranjör olarak katkılar sundu. Şöhreti yakaladığı andan itibaren 31 film karakterine başrol olarak hayat vermiştir. 1000’e yakın eserden 300’ünü kendi seslendiren Gencebay, yasal olarak 70 milyon plak, CD ve kaset satmıştır.

Orhan Gencebay Şarkıları

Her döneme damgasını vuran Orhan Gencebay şarkılarıyla da gönüllere kazınmıştır. Bu şarkılardan bazıları;

  • Dilenci
  • Akşam Güneşi
  • Hatasız Kul Olmaz
  • Bir Teselli Ver
  • Kaderimin Oyunu
  • Mevsim Bahar Olunca
  • Aklım Takıldı
  • Ya Evde Yoksa gibi ünlü şarkılardır.