Kulvar Haber

Özel sağlık sigortası nedir, nasıl yaptırılır?

Özel sağlık sigortası nedir, nasıl yaptırılır?
56 views
02 Eylül 2019 - 17:32

Geçmiş dönemlerde pek bilinmese de son yıllarda sigorta şirketleri ve bankaların yapmış olduğu yoğun kampanyalar sonucunda tüketici tarafından ismi sıklıkla duyulan özel sağlık sigortası nedir? Sorusuna cevap bulacağınız bu yazımızda aynı zamanda, özel sağlık sigortası nasıl yaptırılır? Sorusunun cevabı ve konu hakkında ihtiyacınız olan tüm detaylar yer almaktadır.

Özel sağlık sigortası nedir?

Bu hizmetten yararlanan kişilerin hastalıklara yakalanması ya da kaza geçirmesi sonucunda yapılacak tedavi masraflarının belli şartlara göre karşılanmasına imkan tanıyan, çalışsın ya da çalışmasın kişiye özel hazırlanmış sigortadır diyerek, özel sağlık sigortası nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

SGK kapsamında sunulan çalışan sigortasından en önemli farkı, bu sigortanın sadece sağlıkla alakalı olması ve emeklilik vaat etmemesidir. Özel sağlık sigortasının bir diğer farkı ise, sigorta priminin kişinin maaşından değil kendisinin yatırması ya da otomatik ödeme talimatları ile yatırılmasını sağlamasıdır.

SGK kapsamında sunulan sağlık sigortası genel anlamda tüm sigortalılara eşit haklar tanırken, özel sağlık sigortaları sigorta şirketinin sunmuş olduğu anlaşmaya göre hizmet kapsamında değişikliklerin görüldüğü bir sistemdir.

Özel sağlık sigortası nasıl yaptırılır?

Özel sağlık sigortasına sahip olmak için yapılması gerekenler, son derece basittir. Onun için özel sağlık sigortası hizmeti sunan herhangi bir sigorta acentesine giderek kısa sürede, sağlık sigortanızı yaptırabilirsiniz. Başvuru esnasında nüfus cüzdanınız ve kişisel bilgileriniz alınıp sisteme işlendikten sonra, sahip olduğunuz sigorta kampanyası kapsamında diğer rutin şartları da yerine getirerek, sağlık sigortanızın hemen başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Özel sağlık sigortaları her ilde bulunan farklı şirketlere ait sigorta acenteleri tarafından yapıldığı gibi, bankaların kendi bünyesinde hizmet verdikleri acenteler üzerinden de, rahatlıkla yapılabilir.

Özel sağlık sigortası neleri kapsar?

Özel sağlık sigortalarının hizmet kapsamı, ayakta tedavi teminatı ve yatarak tedavi teminatı olarak ikiye ayrılmaktadır. Ancak bu tedavi masraflarının hangi limitler ile karşılanacağı, ayrı bir önem taşımaktadır.

Yani sigorta sözleşmesinde 50.000 Türk lirası teminat söz konusu ise, şirket 50 bin liralık masrafı karşılamaktadır. Bu tutarın üzerinde kalan kısmı ise, sigortalı kendi karşılamak zorundadır.

Bu nedenlerle özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız, mutlaka hizmet kapsamının geniş olmasına dikkat etmeniz daha yararlı olacaktır.

En fazla merak edilen bilgiler ve haberler için, sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip etmeyi unutmayın.